Anasayfa / Güncel / ALİ KEVEN: TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜLSÜN

ALİ KEVEN: TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜLSÜN

 

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında verilen hizmetin yeniden planlanması gerektiğini söyledi. Araç muayene ücretleri ile verilen hizmetin orantılı olmadığını söyleyen Keven, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yanıtlaması için bir soru önergesi verdi.

“TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında hususi araçlar iki yılda bir, diğer yolcu ve yük taşıyan araçlar ile ticari araçlar yılda bir periyodik muayene yaptırmaktadırlar. Bu yıl otomobil, minibüs, kamyonet gibi araçlarda 342,20 TL ve otobüs kamyon gibi araçlarda 462,56 TL ücret tahsil ediliyor. İlave bir de egzoz muayene ücreti alınıyor. Ortalama 15 dakika süren ve tamir, malzeme gibi hiçbir gideri olmayan bu muayene hizmetinden alınan yüksek ücretlerin kamuoyunda yol açtığı şikâyetler uzun zamandır gündemdedir. Bu şikâyetleri giderecek herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Konuyu bakana verdiğim bir soru önergesiyle ilettim. TÜVTÜRK konusunun sağlıklı bir sonuca erdirilmesi şart. Araç muayene ücretlerinde indirime gidilmeli. Alınan gecikme faizi reel faiz oranlarına indirilmeli.” diye konuştu.

Soru önergesinde cevaplanması istenilen sorular;

  1. TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarının 2020 itibariyle otomobil, minibüs, kamyonet gibi araçlarda tahsil ettiği 342,20 TL ve otobüs kamyon gibi araçlarda tahsil ettiği 462,56 TL ücretin tepkilere yol açması nedeniyle indirilmesi planlanmakta mıdır?
  2. TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında hususi araçlar iki yılda bir, diğer yolcu ve yük taşıyan araçlar ile ticari araçlar yılda bir periyodik muayene yaptırmaktadırlar. Ortalama 15 dakika süren ve tamir, malzeme gibi hiçbir gideri olmayan bu muayene hizmetinden alınan yüksek ücretlerin kamuoyunda yol açtığı huzursuzluğun giderilmesine yönelik bir çalışma neden yapılmamaktadır? Bu hizmet daha makul seviyelere çekilebilir mi?
  3. 2019 yılında araç ve egzoz muayene ücreti tahsilatı toplam ne kadar olmuştur? Bunun ne kadarı devlete ödenmiştir?
  4. Aylık gecikme faizi bankalarda dahi yüzde 1,50 civarında iken araç muayenesinde alınan aylık yüzde 5’lik gecikme faizi güncel oranlara indirilebilir mi?
  5. Yozgat ilimizde bulunan Merkez ve Boğazlıyan istasyonlarına ilave Sorgun ve Yerköy gibi büyük ilçelerimize araç muayene istasyonu açılabilir mi?
  6. Yozgat’ta araç muayene istasyonlarında COVID19 salgını koşulları ve havaların soğuması da düşünülerek yeterli sayıda bekleme odalarının, yeterli sayıda bekleme banklarının olmaması, araç çıkış noktasında bekleme odalarının olmaması şikâyetlere yol açmaktadır. Bu şikâyetler değerlendirilerek eksiklerin giderilmesi önem arz etmektedir.

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI

Sarıkaya Belediye başkanlığı seçim sonuçları ve partilerin mahallelerden aldığı oylar aşağıda mahalle olarak çıkartılmıştır. Bahçelievler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.