Anasayfa / Güncel / İMZA ATARKEN BİR
KERE DAHA DÜŞÜNÜN

İMZA ATARKEN BİR
KERE DAHA DÜŞÜNÜN

Kargo teslimi süsüyle düzenekli senetle imzası alınan hemşehrimiz İş İnsanı İbrahim Hazer’e 2,3 milyon Euroluk borçlandırılıp tüm mal varlığına haciz konuldu. Hazer’in mücadelesi yargı yoluyla devam ediyor
Yozgat’ta kendilerini kargo şirketi çalışanı gibi göstererek hazırladıkları sahte teşekkür plaketini hemşehrimiz İbrahim Hazer’e teslim eden dolandırıcılar, teslim tutanağının imza kısmına yerleştirdikleri senetle 2,3 milyon Euro’ya imza attırdılar.
İlçemize bağlı Günyayla köyünden 43 yıl önce Almanya’ya giden 59 yaşındaki İbrahim Hazer, 2015 yılında Ankara merkezli kurduğu şirket ile Almanya’da ticarete başladı. İnşaat sektörü, soğuk demir, demir yolu, köprü işleri yapmaya başlayan hemşehrimiz Hazer, 2 yıl önce baba toprağına dönerek Günyayla köyüne yerleşti.
Günyayla Köyü’ne yerleştikten sonra ilçede bir çok hayır işleri yapan Hazer’in ilk işi köyündeki mezarlığı düzenlemek oldu. İki yılı aşkın bir süre Günyayla Köyünde merazlık başta olmak üzere her yere dokunuş yaptı.
ÇAYIRALAN ESNAFSPOR’UN FAHRİ BAŞKANI SEÇİLMİŞTİ
Bal Ligine yükselen takımımız Çayıralan Esnafspor; maddi yetersizlikten dolayı ligden çekilme aşamasına gelince Hazer takıma sponsor olmuş, yaklaşık 750 Bin TL gibi bir para harcayarak takımın tüm ihtiyaçlarını karşılamış, takımda hem ismini değiştirerek Hazer’in şirketi Erfa Çayırıalan Esnafspor olarak isim değişikliğine gitmiş, ardından iş insanı İbrahim Hazer’i de fahri başkan olarak seçmişlerdi.
İLÇEDE BİR ÇOK HAYIR İŞLERİNE VESİLE OLDU
Çayıralan Sosyal Yardımlaşma Vakfına ait evde bakım hizmeti için araç alımında, Çocuk Sokağı yapımında, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okuluna bakım onarım giderleri, kepçe kiralatarak Aşağıtekke Köyü girişteki virajlı bölgenin kırılması, ilçenin kurumlarında bir çok yerlere dokunuşla maddi destek verdi. Kendi beyanıyla ilçe genelinde yaklaşık 2.5 Milyon Tl’lik bir hayır yaptı.
PLAKETLER PeŞ PEŞE GELMEYE BAŞLAMIŞTI
Çayıralan ilçesi başta olmak üzere köyünde birçok hayır işlerine katkı sunan Hazer’e, kaymakamlık, belediye ve birçok kurumdan teşekkür plaketi verilmeye başlanmıştı.
Eylül ayında kargo çalışanı gibi ilçeye gelerek hemşehrimiz İbrahim Hazer’le irtibata geçen dolandırıcılar, kendisine Konya Yozgatlılar Derneği’nden teşekkür plaketi geldiğini ve kargonun kişiye özel olup imza karşılığında teslim edileceğini söyledi. Dolandırıcılar, imza kısmı kesilerek altına senedin imza bölümü gelecek şekilde hazırlanmış teslim tutanağına imza attırarak içerisinde teşekkür plaketi ve 1 kilo Konya şekeri bulunan paketi iş insanına teslim ettiler. Bir süre sonra yaptığı araştırmalar sonucu Konya Yozgatlılar Derneği diye bir derneğin olmadığını ve kargo teslim tutanağının sahte olduğunu fark etti.
ALMANYA’DA YAŞAYAN HİÇ TANIMADIĞI BİRİNE 2.3 MİLYON EURO BORÇLANMIŞ
Yapılan sahte düzenekli senetle Almanya’da yaşayan ve hiç tanımadığı bir kişiye 2,3 milyon Euro borçlu olarak gösterilen Hazer, aylar sonra mal varlığına gelen hacizle ne yapacağını şaşırdı. Bu hacizle her şey gün yüzüne çıktı.
TÜM MAL VARLIĞIMA HACİZ GÖNDERDİLER
Hazer, kargo tutağının altına dolandırıcılar tarafından bir boş senet yerleştirildiğini sonradan öğrendiğini anlatarak, “Bir Alman vatandaşından borç almış gibi göstererek senedin üzerini sonradan 2 milyon 300 bin Euro’ya doldurmuşlar, o da 35 milyon TL yapıyor. Senedi Ankarada bir avukata ciro ettirerek evime iş yerime haciz gönderdiler. Biz de icra müdürlüğüne teminat yatırarak haciz işlemlerini durdurduk” diye konuştu.
“Suç duyurusunda bulundum”
Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Hazer, “Menfit tespit davası açıp teminat yatırmakla yapılacak icraların icra müdürlüğünde kalmasını sağladık. Eğer biz teminat mektubunu veremeseydik bizim paramız şu anda karşı tarafın elinde olacaktı. Halbuki ben Türkiye’den ihracat yapan bir insanım. Çayıralan’a yatırım yapmak üzere Yabancı yatırımcıları da getirecektim ama ben nasıl onları koruyacağım, ben yurt dışından nasıl paramı getireceğim? Ben paramı ilçeme yatırım yapmak için getirdim, istihdam oluşturacaktım, yurt dışı ortaklıklarla yatırım yapacaktım ama maalesef bir imza ile bütün hayatımı kararttılar, yatırım yapamaz da hale geldik. Ben buradan devlet büyüklerime ve cumhurbaşkanımızdan yardım istiyorum” ifadelerine yer verdi.
SENETTE BİR ÜST LİMİT OLMALI
Yatırımcıyı korumak için senette bir üst limit olmalı diye gazetemize açıklamada bulunan Hemşehrimiz İbrahim Hazer; “ülkemizdeki yasalarımızda boşluk var. Yurt dışında olsa bu kadar yüklü bir paranın hesabını sorarlar. Bana borç verdiğini iddia eden Almandan bu parayı nasıl kazandığı sorusu sorulur. Ama ülkemizde böyle bir sorgu kesinlikle yok. Yaptırdığımız araştırmaya göre bana borç verdiği şekilde gösterilen Alman vatandaş, devletin sosyal destekleriyle ayakta olan biri. Bırakın 2,3 Milyon Euroyu, 23 Euroluk bir ticaretimi tespit etsinler ben tüm borcu ödemeye razıyım. Ayrıca yasalarımızda senet düzenlenirken keşke bir üst limit olsa. Mesela 250 Bin veya 500 Bin Tl üzeri senet düzenlenirken noter şartı getirilse hem bu tür mağduriyetler yaşanmaz, hem de mahkemelerimiz boş yere meşgul edilmez” diyerek Türk Yargısına güvendiğini ve eninde sonunda doğrunun ortaya çıkacağını söyledi.
Çayıralan Haber

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SARIKIZ GÖRÜLDÜ

Özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadoluda yaşayan Sarıkız örümceği ilçemiz ve bağlı köylerinde de görünmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.