Anasayfa / Güncel / PEYGAMBER MESLEĞİ ÖĞRETMENLİK

PEYGAMBER MESLEĞİ ÖĞRETMENLİK

24 Kasım öğretmenler günü yaklaşıyor, bizde İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Mermi ile Öğretmenlik mesleği ve öğretmenler günü münasebeti ile bir söyleşi yaptık. Müdürümüz gazetemize şu açıklamalarda bulundu; “Fedakarlık mesleği denince akla birçok meslek gelse de ilk sırada öğretmenlik mesleği gelir şüphesiz. Eğitim ordumuzun fedakar neferleri öğretmenlerimiz yarınlarımızın emanetini devralacak çocuklarımıza nakış nakış maddi ve manevi güzellikleri işler ve insani ve vicdani davranmayı öğretir. Öğretmekle kalmaz ruhlarının derinliklerinde hissetmelerini sağlarlar. Bir öğretmen düşünün okuttuğu öğrencisi ile yıllar sonra karşılaştığında öğrencisinin, öğretmenim sizin sayenizde güzel bir üniversite bitirip iyi bir mesleğe adım attım dediği andaki mutluluğu inanın dünyalara değişilmez. Ya da okuyamayıp sıkıntılı bir hayat süren öğrencisiyle karşılaştığında öğrencisinin o durumu iç aleminde fırtınalar koparır. Acaba ben bu öğrencimle daha çok ilgilenseydim hayatının akışında olumlu tesir yapabilir miydim sorusunu sormaktan kendini alamaz.
Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed “Ben muallim olarak gönderildim” buyurur. Yani muallimlik Peygamber mesleğidir. En kutsal mesleklerden biridir. Kur’an-ı Kerimde Yüce Yaratıcımız(C.C) “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu “buyurarak bilenin bilmeyenden üstün olduğunu belirtmiştir. Malumdur ki bir insanın bilen olması için bir öğretmenden eğitim almış olması gerekmektedir.
Öğretmen arkadaşlarım bilmelidir ki yetiştirdiğimiz nesillerdeki ortaya çıkan güzellikler ve başarıların tamamı bizim eserimiz olmasa bile en büyük pay biz öğretmenlere aittir.Yetiştirdiğimiz nesillerdeki olumsuzluklar ve başarısızlıkların tamamı bize ait değilsede önemli bir kısmı yine biz öğretmenlere aittir.
Öğretmen rol modeldir.Öğrenci öğretmeninin olumlu da olsa olumsuz da olsa davranışlarını kendi davranışlarına bir mihenk yapar. Bunun içindirki öğretmen sadece yaptıklarından değil yapması gerekipte yapmadıklarının da sorumluluğunu vicdanında hissetmelidir.
Öğretmenlerimizin etten kemikten yaratılmış, duyguları olan insanlardan oluştuğunu unutmadan hiçbir insanın hatasız olmadığı gibi öğretmenlerimizin de hatalar yapabileceği gerçeğini göz önünde bulundurarak öğrenci-öğretmen veli arasında karşılıklı iyiniyet ve herkesin üzerine düşen görev canla başla yerine getirme gayreti içinde davranarak meselelerin üstesinden gelebileceğimizi unutmamalıyız.
Özetle mesaisi bittiğinde dahi görevi sona ermeyen öğrencilerinin geleceğini günün 24 saati haftanın 7 günü düşünüp planlayan ve bu minval üzere durmadan yorulmadan çalışan öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar öğretmen arkadaşlarıma bir ömür boyu başarılar dilerim.”dedi. Bizde bu vesile ile bütün öğretmenlerimizin ve eğitim camiasının öğretmenler gününü kutluyoruz.mermi

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BARBAROS İLK OKULUNUN ÖNÜNDEKİ ÇÖPLER TEDİRGİN EDİYOR

Barbaros ilköğretim okulun önünde bulunan Sarıkaya belediyesine ait çöp konteynırları çocukları tedirgin ediyor. Özellikle kasap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.