Anasayfa / Güncel / PROF. DEMİRER İLAÇ FİATLARINA YAPILACAK
ZAMMI ELEŞTİRDİ

PROF. DEMİRER İLAÇ FİATLARINA YAPILACAK
ZAMMI ELEŞTİRDİ

İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkanı Prof. Dr Taner Demirer Yöre Haber gazetesine gönderdiği açıklamada şunları kaydetti; “İlaç fiyatlarına 25 Aralıktan itibaren % 25 oranında yapılacak zamma ilişkin gazeteci Mustafa Tek’e bir açıklama yapan İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkanı Prof. Dr. Taner Demirer, ilaç fiyatlarına uygulanacak zammın Türkiye’deki sağlık sorunlarını daha da derinleştireceğini kaydederek “10 milyon Suriyeli sığınmacıya bedava sağlık hizmetinin verildiği ülkemizde sağlık hizmetlerinin sunum ve standardındaki kalite üçüncü dünya ülkelerinin seviyesine düşmüştür. Ne yazık ki acı, çile, yokluk, yoksulluk, açlık, ikinci sınıf vatandaşlık, hastane ve ilaç kuyrukları ile dolu bir “Türkiye Yüzyılı” hepimizi bekliyor” dedi.
İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkanı Prof. Dr. Taner Demirer Türkiye’nin yerli ve milli bir ilaç politikasının olmamasının ilaç sıkıntısını artırdığını belirterek konuya ilişkin açıklamasında aynen şunları söyledi :
“25 Aralık’tan itibaren ilaç fiyatları yüzde 25 zamlanacak. Kararın 9 gün sonraya bırakılması piyasada derin bir kaos ve ilaç yokluğuna yol açacak, yine eczaneler günah keçisi ilan edilecek. Buradan hareketle: Yerli ve Milli bir ilaç politikası olmayan Türkiye’nin ilaç sıkıntısı artarak devam edecektir. 20 yıllık AKP iktidarında yerli ilaç sanayi ve yerli ilaç üretimi göz ardı edilmiş ve Türkiye ilaçta tamamen dışa bağımlı hale getirilmiştir.
Bugün Avrupa ve Kuzey Amerika’ya kıyasla maalesef vatandaşlarımızın sadece yüzde 15’i yenilikçi ilaçlara ulaşabilmektedir. Gerçekten uzak döviz kurları, ilaç ve hammadde ithalatını ciddi anlamda zora sokmuş, yeni ilaçların ruhsat ve geri ödeme aşamalarında istenen ilave indirimler firmaları yıldırarak ilaç sıkıntısını derinleştirmiştir. 10 milyon Suriyeli sığınmacıya bedava sağlık hizmetinin verildiği ülkemizde sağlık hizmetlerinin sunum ve standardındaki kalite üçüncü dünya ülkelerinin seviyesine düşmüştür. Dahası sığınmacıların Türkiye Cumhuriyeti’ne sadece 1 yıllık ilaç maliyeti 1 milyar dolara ulaşmıştır. Görünen o ki ülkesinde 2. Sınıf vatandaş muamelesi gören Türk insanının bitmeyen ilaç ve sağlık çilesi artarak devam edecektir. Ne yazık ki acı, çile, yokluk, yoksulluk, açlık, ikinci sınıf vatandaşlık, hastane ve ilaç kuyrukları ile dolu bir “Türkiye Yüzyılı” hepimizi bekliyor”dedi. Haber Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.