Anasayfa / Güncel / YOZGAT’TA ASRIN PROJESİNDE SONA YAKLAŞILDI
ÖNCE TEST SONRA HİZMET

YOZGAT’TA ASRIN PROJESİNDE SONA YAKLAŞILDI
ÖNCE TEST SONRA HİZMET

Ankara, Yozgat, Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinde performans testleri başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinde önemli bir aşamaya gelindiği belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ankara- Yozgat- Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinde performans testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından açılışın yapılacağı ve hizmete başlayacağı aktarıldı.
YOZGAT’TAN GEÇTİ
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında performans testi için Ankara’dan hareket eden tren, Yozgat istasyonundan geçti. Ankara’dan saat 08.00’da Balışeyh konvansiyonel hattından hareket eden test treni, Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesinden saat 11.35’te Divanlı’ya ulaştı. İstasyonda durmayan tren Sivas’a doğru hareket etti. .
55 DAKİKAYA DÜŞECEK
404 kilometrelik Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattında yaklaşık 66 kilometre uzunluğunda 46 tünel, 27,5 kilometre uzunluğunda 53 adet viyadük ve hat üzerinde 8 istasyon bulunuyor. Asrın projesi olarak adlandırılan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesi tamamlandığında 12 saat olan Ankara-Sivas arası 2 saate, Ankara-Yozgat arası da 55 dakikaya düşecek. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın açılışının yapılarak işletmeye alınacağı ifade edildi.
PERFORMANS TESTİ YAPILACAK
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 14 Eylül 2020’den bu güne süregelen yükleme testlerinin başarı ile devam ettiği anımsatıldı. Bakanlığın açıklamasında “Ankara-Balışeyh konvansiyonel hat kesimi ve devamında Balışeyh-Sivas yüksek hızlı tren hat kesimi üzerinde, yüksek hızlı tren setinin, imalatı tamamlanan demiryolu hattında, 25 KV 50 Hz elektrifikasyon katener hattı altındaki performansı ile hat üzerinde bulunan tüm sinyalizasyon sistemi, özellikle tren tespit sistemiyle olan etkileşiminin gözlemlenmesi amacıyla performans testi yapılacak” denildi.
NİHAYET SONA YAKLAŞTIK
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Treni performans testlerine başlayacağını duyurmasının ardından “Nihayet sona yaklaştık” dedi. YHT Projesinde en ileri teknolojinin kullanıldığını anımsatan Bozdağ, “ Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Treni, performans sürüşlerine dün sabah 08.00’da başladı. Yüksek Hızlı Tren makinisti, “Haydi Bismillah” diyerek işe koyuldu. Allah, kazasız yolculuklar nasip etsin. Hızlı, konforlu ve güvenli yolculuk için sona yaklaşıldı. Tünelin ucu göründü. Haydi hayırlısı. İnşallah bundan sonraki çalışmalar aksamaz, planlandığı şekil ve sürede tamamlanır. Ak Parti İktidarları döneminde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Yozgat’ımıza ve Yozgatlılara duyduğu muhabbetin ve saygının doğurduğu dev projelerle Yozgat ulaşımda çağ atlıyor. Bölünmüş yollar ile karayolumuz, yüksek kalite ve standarda kavuştu. Yozgat Havaalanı inşaatı hızla devam ediyor. Yozgat havadan dünyaya, dünya da havadan Yozgat’a bağlanıyor. Yüksek Hızlı Tren ile de Yozgat’ımız, raydan güvenli, konforlu, ekonomik, kaliteli ve hızlı bir ulaşım imkanına kavuşuyor. Bu büyük eserleri Yozgat’ımıza kazandıran başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlarımız ile emeği geçen diğer bakanlarımıza ve Ak Parti Yozgat milletvekillerimize ve Ak Parti’yi dua ve destekleriyle iktidara getiren vatandaşlarımıza ayrı ayrı şükranlarımızı sünüyoruz” ifadelerine yer verdi.
HIZLI VE KONFORLU HİZMET
AK Parti Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, YHT ile hızlı ve konforlu hizmetin vatandaşa sunulacağını söyledi. Testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından açılışın gerçekleşeceğini dile getiren Başer, “ Testleri başarıyla tamamlandıktan sonra YHT hattımızın açılışını yapacak; hızlı, konforlu ve çevreci ulaşımı milletimizin hizmetine sunacağız! Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında emek veren katkı sağlayan herkese hemşehrilerim adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. İlk günkü aşkla milletimiz için çalışmaya, hizmet etmeye, eserler inşa etmeye devam edeceğiz. Yozgat’ımıza ve milletimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

PTT’DEN GİRİŞİMCİLERE MÜJDE

Sarıkaya PTT Müdür vekili Veli Kaya gazetemize yaptığı açıklamada PTT’den Esnaf ve Kobilere destek amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir