Anasayfa / Köşe Yazarları / -ATA SANAYİ SİTESİ VE ESNAFI-

-ATA SANAYİ SİTESİ VE ESNAFI-

ÇOK DESTEK VERDİK, BOL HİZMET BEKLİYORUZ:

Saygıdeğer Yöre Haber okuyucuları, öncelikle hepinizi sevgi saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum.
Bu hafta, ilçemizde gelişen konu ve olaylar hakkında ki görüş ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Saygıdeğer Sarıkayalı hemşehrilerim, hemen her gün en az bir ya da iki sefer Karayakup’tan ilçemize gelip gidiyorum. İlçemize girerken cadde ve sokakları belediye temizlik işçilerimizin; büyük bir özveri ile çalışmalarına şahit oluyorum. Sabahın bu erken saatlerinde ilçemizde pırıl pırıl cadde ve sokaklar görmek inanın beni çok mutlu ediyor. Sanki içim açılıyor, pozitif bir enerji doluyor ruhuma… Hele de bahar ve yaz mevsiminde temizlikten, sonra itfaiye aracı ile sokak ve caddelerin tazyikli su ile yıkanması ve sonrasındaki o tertemiz hava, o güzelim atmosfer beni çok mutlu ediyor. İlçe Belediye Başkanımız Ömer Açıkel temizlik hususunda oldukça titiz davranıyor. Bence temizlik, bir beldede, ilçede ve işyerinde olmazsa olmazlardan biridir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisinde buyuruyor ki: “Temizlik imanın yarısıdır.”
Bu nedenle; ilçe Belediye Başkanımız Av. Ömer AÇIKEL ve ekibine teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.
Ayrıca geçen gün; işim gereği ilçemizde hizmet veren Ata Sanayi sitesine gitmiştim.
Sanayi sitesinin tam ortasında bir kamelya gördüm. Sanayi esnafımızın toplanıp burada sohbet ettiğini fark edince, ilgimi çekti hemen bende gidip aralarına katıldım. İlçe sanayi esnafımızın bir çoğunu yakından bazılarını simaen tanıdığım için zaman zaman sohbet ettiğimiz, sağ olsun çaylarını içtiğimiz zaman oluyor. Ancak içtiğim çayların bedelini de yaptırmış olduğum işlerin hesabının üzerine fazlası ile eklediklerini de biliyorum. Yine de göstermiş oldukları samimi davranış ve ikram etmiş oldukları çaydan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Esnafımıza kamelyanız hayırlı olsun dileklerimi ilettim. Kamelya ve yeri gerçekten iyi düşünülmüş, güzel bir şekilde planlanmış olarak yapılmış olduğunu gördüm. Yer olarak da çok uygun bir konumda, çünkü işi olmayan ya da istirahat etme ihtiyacı duyan esnafımız burada dinleniyor, sohbet ediyor. Esnaflarımız kamelyada otururken dükkânına, işyerine gelen müşteriyi görüyor. Esnafımızla yapmış olduğumuz sohbette, söz konusu kamelyanın, ilçe belediyemiz tarafından düşünülüp yapıldığını öğrendim. Bu hizmetten dolayı da ilçe esnafımızın, memnuniyetini ve teşekkürlerini ilçe Belediye Başkanımız ve ekibine bildirmemi de istediler. Bende kendilerine bu konuyu köşemde belirteceğimi, selamlarını ve teşekkürlerini de bu vesile ile gündeme getirip ilçe Belediye Başkanı ve personeline ileteceğimin sözünü kendilerine vermiştim. Belediye Başkanımıza arz ederim.
Esnafımızla yapmış olduğum sohbette, bazı isteklerinin de olduğunu, bu konuları da gündeme getirmemi istediler. Bu elçi görevimi de yerine getirip ilçe sanayi esnafımızın isteklerini de Belediye Başkanımıza bildirdikten sonra huzurlarınızdan ayrılmak istiyorum. Efendim, Ata Sanayi sitesinin esnaf ve çalışanlarının Sarıkaya Belediye Başkanı ve ekibinden istekleri ise söyle: Sitedeki hırsızlık olaylarının önüne geçmek için; sanayi sitemizin giriş ve çıkışına kamera sisteminin yapılmasıdır. Böylece siteye giren çıkan kişi ve araçların görüntülenerek kaydedilmesinin, hırsızlık olaylarının aydınlanmasına katkı sağlayacağını; böylece bu sorunun çözülebileceğini dile getirdiler. Bir başka konu sitede çalışan esnaf ve çalışanlarının her ne kadar büyük çoğunluğunun aracı var, ancak olmayanların da işine gelip gitmede problem yaşadıklarını dile getirdiler. İlçe merkezimiz ile sanayi sitemiz arasındaki mesafe yaya gidilecek bir mesafe değildir. Aracı olmayanlar her sabah ve akşam iş gelişi ve dönüşü yoldan geçen araçlara halk dili ile otostop çekmek zorunda kalıyorlar. Duyarlı vatandaşlarımız durup bu kardeşlerimizi her ne kadar alıyorlar ise büyük bölümü tanımadığı kişileri durup almak istemiyorlar. Bir de sitemizde müşteri konumundaki insanlar da zaman zaman ilçe merkezine ya da sanayi sitesine gitme ihtiyacı duyduğunda aynı sorunla karşılaşıyorlar. Bil hassa sabah işe gitmek için yola çıkan site esnafı ve çalışanları bu hat üzerinde belirli yerlerde araç, vasıta beklemekten, gelen geçen araçlara el kaldırıp kendilerini almalarını istemeleri böylece mağduriyet yaşamaları bundan da psikolojik olarak etkilenmelerine ve çalışmalarına olumsuz yansımalarına neden olduğunu belirtmişlerdir.
Bu nedenle, ilçe belediyemizin misal: sabah: 08:30, öğle 12:30, akşam 17:30 gibi saatlerde servis yapmak üzere düzenleme yapılmasını talep ediyorlar. Bunun içinde ilçe merkezinin yolgüzergâhı üzerinde belirli bir noktasına ve sanayi sitesi çıkışında uygun bir yere belediye otobüs durağı yapılmasının uygun olacağını belirtmektedirler. Söz konusu bu duraklarda, servis saatlerinin görünür bir yere yazılarak asılmasının da faydalı olacağını dile getirdiler. Bu duraklar aynı zamanda site esnafını çalışanlarını ve müşterilerini, yazın sıcağından, kışın soğuğundan, baharın yağmurundan koruyacak şekilde yapılmasının kendilerine yapılacak en iyi hizmetlerden biri olacağını belirtmişlerdir.
Ben de, esnafımızın bu istek ve taleplerini dilimin döndüğünce, gündeme taşımaya çalıştım. İlçe Belediye Başkanımızın; Ata Sanayi sitesi esnafının ve çalışanlarının bu isteklerine duyarsız kalmayacağına olan inancımla, huzurunuzda:İlçe Belediye Başkanımıza ve çalışanlarına ayrıca Ata Sanayi sitesi çalışanlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Saygıdeğer Yöre Haber okuyucuları bu duygu, düşünce ve fikirlerim ile hepinizi sevgi saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum.

İskender Karaca
Karayakup Kasabası Eski Muhtarı

iskender.karaca@hotmail.com

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

HOŞ BİR SEDA-1
Yazı Dizisi

Bursa’nın yetiştirdiği iki bilge insanla buluştum. Zeki Baştürk; eğitimci, yazar, yönetici, Gelişim Demokrasi Partisi il …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir