Anasayfa / Köşe Yazarları / -ROMA HAMAMI- -İKİNCİ BÖLÜM-

-ROMA HAMAMI- -İKİNCİ BÖLÜM-

-ROMA HAMAMI-
İLÇEMİZDE TARİHİ ESER-TARİHİ BİR FIRSATTIR
Saygıdeğer Yöre Haber okuyucuları öncelikle hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetlerim ile selamlıyorum. İlçemizde Roma Hamamı kazı çalışmalarını ve sonrasında gelişecek olaylar hakkında geçen hafta yazmış oluğumuz köşe yazısına kaldığımız yerden devam etmek istiyorum.
-İKİNCİ BÖLÜM-
Roma Hamamı, bu kıymet yetemez tarihi eser ilçemizin gelişmesi ve büyümesi için bulunmaz bir fırsattır. Ancak bu fırsatı en güzel, en verimli şekilde ayrıca ilçemize ve ilçe esnafımıza zarar vermeden, mağdur etmeden değerlendirmek lazım diye düşünüyorum. Bildiğimiz gibi ilçemiz çevre ilçelere nazaran dükkân, işyeri ve iş merkezi sayısı bakımından az olması nedeniyle ticaret yönünde pekiyi bir konumda değildir. Ticaretin en canlı olduğu caddemiz olan Baran Caddesindeki dükkânlarında bir bölümünün de kamulaştırılarak yıkılması ilçemiz, esnaflarına ve ekonomisine büyük zarar vereceği de ortadadır. Mesele; bu zararı en aza indirmek hatta ortadan kaldırmak için bir takım çalışmaları girişimcilerin şimdiden başlatması gerektiğine dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Bu çalışmaların başlaması için öncelikle ilçe belediyesinin önderliğine; İlçe Kaymakamımız, siyasi parti İlçe Başkanlarımız, il encümen üyelerimiz, milletvekillerimiz hep birlikte el ele vererek bu sorunun çözülmesi için görüş alışverişleri, toplantılar ve istişareler yapılmak suretiyle bir çalışmanın yapılmasının ve başlatılmasının ilçemizin geleceği ve ekonomisinin canlanması noktasında büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu tarihi eseri görmeye incelemeye gelecek yerli ve yabancı misafirleri ilçemizde nasıl ağırlayacağız, nasıl konaklatıp ilçemizde bir tatil yapmalarını nasıl sağlayacağız diye düşünüp bu konu hakkında gerekli çalışmaları başlatmak gerekir. İlçemizde ticarete elverişli yeni caddeler oluşturmadan iş hanları alışveriş merkezleri, işyerleri ve dükkânlar inşa etmeden gelecek olan gurbetçilerimiz, Roma Hamamını ziyarete gelen misafirlerimiz; nerede yiyecek, içecek, konaklayacak, dinlenecek ki; ilçemizde uzun süre kalsın ve harcama yapsınlar… Böylece ilçe esnafımız kazanır, ekonomimiz canlanır ve ilçemiz kalkınır, büyür… Bu konuda, gerekli çalışmalara başlamak için fazla vakit kaybetmemek gerekir diye düşünüyorum.
Bu noktadan hareketle Baran Caddesinde kamulaştırılarak yıkımı gerçekleştirilecek olan bina ve işyeri sahiplerine ve esnaflarımıza nakit ödeme yapmak yerine yeni projeler üreterek yapılacak olan dükkan ve işyerlerinden hakkı kadar iş yeri vermek ilçemiz, ekonomimiz ve esnafımız açısından daha faydalı bir uygulama olacaktır.
Saygıdeğer okurlarım, ilçemizde bu yönden meydana gelecek gelişmeleri kendi akışına bıraktığımızda haliyle iyi sonuçlar almamız mümkün değildir. İlçemiz turizm yönünden gelişse bile, ilçe esnafımız bu durumdan yeteri kadar istifade edemeyecektir.
Bu konuda kentsel dönüşüm projeleri hazırlamak gerekir. Böylece ilçemizde yeni bir yerleşim, ticaret ve sosyal alanların inşası sağlanabilir. İlçemizde bu projeleri uygulayacak uygun yerler, bölgeler vardır. Örneğin; Sarızeybek Düğün Salonun yeri, yanında ki MEB’na ait okulların uygun yerlere taşınması halinde ortaya çıkacak büyük arsalar, müteakibinde sebze pazarının yeri ve bu arada kalan yerleri de bu projelere dâhil ederek bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek zor ancak uğraşıldığında yapılacak olan büyük bir hizmettir. Belirtmeye çalıştığım büyük alan ilçemizin işyeri, iş merkezi, iş hanı ve belediye dükkânlarının olduğu düzenli caddelerin oluşturulması için uygun ve gayet yeterli bir alandır. Ayrıca oteller, eğlence merkezleri, pastaneler, kafeler ve sosyal tesisler olarak düzenlemek için yine ilçemiz terminalinin yerinden başlayıp Hacı Hasan Bor Parkına kadar olan alanda kentsel dönüşüm projesi ve benzer projeler hayata geçirilebilir. Bu projeleri bir örnek, bir görüş olarak sunmak istiyorum. Tabii ki bunun en iyisini burada yaşayan halk, esnaf, belediye, ilgili kurum, kuruluşlar ve amirleri dahi bilirler.
Bir başka konu ise örnek vererek bahsetmeye çalıştığım projeler ilçemizin geleceğine ve büyümesine büyük katkılar sağlayacak proje ve fikirlerdir. Bu ve benzeri projelerin altından sadece ilçe Belediyemizin kalkması oldukça zor ve ağır bir iş olur. İlçe belediyemiz bu gibi hizmetleri gündeme taşıyarak başlatabilir. Tartışılıp geliştirildikten sonra hayata geçirilebilir. Bunun içinde ilçe Kaymakamımızın, siyasi parti yetkililerinin, ilçe esnafımızın, ilçe basınımızın, yatırımcıların, iş adamlarının, mütaitlerimizin, il milletvekillerinin katkısına ve yardımına ihtiyaç vardır. Bu konuda projeler hazırlamak, toplantılar, seminerler düzenleyerek görüş alışverişinde bulunmak bu hizmetin başlatılmasına fayda sağlayacaktır. En azından bir başlangıç noktası oluşturur diye düşünüyorum.
Son olarak; bir Sarıkayalı olarak en üst kademe ve mevkide bulunan büyüklerimizden alında tabana kadar hatta ilçemize bağlı belde ve köylerde yaşayan tüm hemşerilerime seslenmek istiyorum. Bu yılı ilçemizin turizm ve ekonomisini yeniden yapılandıralım. İlçemizi yeni baştan imar etmeye; caddelerimizi, sokaklarımızı, işyeri ve iş merkezi pırıl pırıl yapma yılı ilan edelim. Elimizden geldiğince, dilimizin döndüğünce pırıl pırıl, cıvıl cıvıl bir ilçeyi inşa etmek için elbirliğine, gönül birliğine davet ediyorum. Ne olur ki; herkes maddi, manevi desteğini, gücünü bu yılda, ilçemizin yeni baştan yapılandırılması için harcasa bu yolda çalışmalarda yaklaşım ve girişimlerde bulunsun istiyorum.
Bu önemli ve ilçemizin geleceğini doğrudan ilgilendiren konuyu gündeme taşımaya çalıştım. Bu duygu ve düşüncelerim ile hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetlerim ile selamlıyorum.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

CİNAYETE KURBAN GİTMEKTEN KURTULUŞ

Bir bebek göbek bağı ile annesine bağlıdır ve oradan beslenir. Doğduktan sonra da annesine olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.