Anasayfa / Sağlık / GÖRMEYEN ÇOCUK ÖĞRENEMEZ!

GÖRMEYEN ÇOCUK ÖĞRENEMEZ!

Çocuklarda göz sağlığı özellikle kırsal kesim dediğimiz nüfusu az köy ve ilçelerde umursanmayan dikkat edilmeyen bir konu haline gelmiştir.
06-15 Yaş arası çocuklar görmelerinde problem olduğunu anlayamazlar! Göz problemi çok yüksek olan çocuklar ancak öğretmenleri tarafından fark edilirlerse ailesi uyarılır. Bu sayede çocuk göz hekimine gitmiş olur. Göz problemi olan ve fark edilmeyen çocuklar ise maalesef konsantre bozukluğu yaşarlar sağlıklı eğitim hayatlarını sürdüremezler. Kısacası öğrenemezler! Öğrendiklerimizin %80 lerini görme duyumuz sayesinde görerek sağlarız. Yani çocuk algılamada, seçicilikte, öğrenmede sorun yaşıyorsa muhtemel göz problemi vardır.
Çocuklarda görme problemi belirtileri :
Berrak görmeme
Yazı tahtasında yazanları defterine yanlış kopya etme
Kitabı gözüne çok yakın olarak tutma
Düzenli olmayan harfler ve kelime aralıkları ile yukarı doğru veya aşağı doğru yazma
Okurken küçük kelimeleri ihmal etme
Net Göremeyen Çocukta :
Özgüveni zayıf olur kendine güvenemez
İçine kapanır sessiz bir ruh hali alabilir
İstediğini tam yapamayınca çabuk sinirlenebilir hırçınlaşır
Derslerinde başarısız olur ders çalışma isteğini kaybeder
Çözüm ise gayet basit. Anasınıfı ve ilkokula başlayacak çocuklarımızı okul öncesi bir göz hekimine götürmemiz gerekir. Aksi halde çocuğun bütün hayatını olumsuz etkileyen sonuçlarla karşılaşabiliriz.
Bu konuda Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu ilkokula başlayacak çocuklarda zorunlu göz muayenesi yapılmasını dile getirerek Sağlık Bakanlığı ile düzenli çalışmalar yapmaktadır.
Aynı zamanda okul aile birliklerine, öğretmenlere hatta en önemlisi ilçe milli eğitim müdürlerine büyük görev düşmektedir. Bulundukları yerleşim yerlerinde ki okullarda, öğrencilerin velileri bu konuda uyarılmalı gerekirse okullarda göz taraması mutlaka yapılmalıdır.
Maalesef ülkemizde ehliyet yaşına gelinceye kadar göz muayenesi zorunlu olmadığından ehliyet almak istedikleri zaman görme problemi yaşadıklarını öğrenen yüz binlerce gencimiz bulunmaktadır. Yetişkin insanlar çevresinde ki herkesin kendileri gibi gördüklerini düşünürler. Görme problemi fark edilecek bir rahatsızlık değildir. Bu yüzden olası trafik kazalarına da sebep olmaktadır.
Çağdaş modern başarılı bir toplum inşa etmenin yolu eğitim ve öğretimden geçer. Öğrenmenin yolu ise görseldir. Görmeyen çocuk öğrenemez !
Sağlıklı Günler Dilerim.
Optisyen İsmail UYAR
Mevlâna Optik / Sarıkaya

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ASTIM KRİZİNE DİKKAT!

Sarıkaya TSM Başkanı Dr. Muhammed İkbal Altındağ, Mevsim geçişlerinde astım hastalarının daha özenli davranması gerektiğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir