Anasayfa / Sağlık / Gözlere İyi Gelen Yiyecekler

Gözlere İyi Gelen Yiyecekler

Gözlere İyi Gelen Yiyecekler
Her organımızda olduğu gibi, gözlerin de sağlıklı ve güçlü olması için de bazı meyve sebzeleri düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor
Özellikle yaşla birlikte görüşün zayıflaması, gözlere iyi geldiği bilinen bazı yiyeceklerle yavaşlatılabilir. Buradan da anlaşıldığı üzere yaşlandıkça kişinin (A vitamini), C vitamini ve E vitamini açısından zengin olan besinleri tüketmesi gerekir.
Gözlere İyi Gelen Gıdalar
Sadece görüşü korumak için değil göz kuruluğu sıkıntısı olan kişilerde bazı gıdalardan yardım alabilirler.
Havuç ve havuç suyu, tatlı patates, kabak, portakal ve portakal suyu, kavun, mango, kayısı, lahana, ıspanak, kırmızı dolmalık biber, Brüksel lahanası ve balık yağı. Bu saydığımız yiyecekler göz sağlığı için birinci dereceden önemli besinlerdir.
Bunların yanı sıra C Ve E vitaminli besinleri de sizler için hatırlatmış olalım.
C – Turunçgiller ve suları, papaya, kiraz, ahududu, çilek, yaban mersini, kivi, brokoli, yeşil ve kırmızı biber, karnabahar ve lahana.
E- Buğday tohumu, badem ve badem ezmesi, fıstık ve fıstık ezmesi, ay çekirdeği, keten tohumu, avokado ve yumurta.
Çinko, vücudun A vitaminini absorbe etmesine yardımcı olarak gözleri güçlendirir. Fıstık, kabak çekirdeği, leblebi, mayalı gıdalar, istiridye ve diğer deniz ürünleri çinko bakımından en iyi gıdalar arasında yer almaktadır.
Göz Sağlığı İçin Havuç
Çocukluğumuzdan beri, havucun göz sağlığı için en iyi sebze olduğu söylenir.
Katarakt Rahatsızlığının Sebebi C Vitamine Eksikliği Olabilir.
Ayrıca, uzun dönemli C vitamini eksikliğinin katarakt riskini yükselttiği bilinmektedir. Bu konuda meyve yeme alışkanlığı olmayan kişiler risk taşır. Çocuklarda özellikle bu konuya dikkat edilmeli çocuklar meyve yemeye alıştırılmalıdırlar.
Buraya kadar göz için her uzmanın söylediği yazdığı sözleri sizlere aktardım. Esasen işin daha kolay yolunu da sizlere yazayım. Her besinden zamanında yeteri kadar yemek lazım. İşin kolayı bu. Mevsiminde meyve sebze seçmeden azar azar tüketmek lazım. Bunu çocuklara da aşılamak lazım. Böylece bu kadar besin zincirini öğrenmenize gerek kalmayacaktır.
Hatırlatmak Fayda Var.
Uzun zamandır Sarıkaya Devlet Hastanesinde Göz Hekimi bulunmamakta idi. Sarıkaya halkı ve Sarıkaya’nın kayda değer önemli zatı muhterem kişileri buna tepkisiz kalsalar da devletin büyükleri lütfedip hafta da bir gün de olsa ilçemize göz doktoru göndermeye karar vermişler !
Bundan sonra her Çarşamba günü Sarıkaya Devlet Hastanesinde Göz Hekimi olacakmış.
Yani anlayacağınız taşıma su ile değirmen döndüreceğiz ilçe olarak.
Sağlıklı günler dilerim.
İsmail UYAR Optisyen-
KARABULUT OPTİK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ASTIM KRİZİNE DİKKAT!

Sarıkaya TSM Başkanı Dr. Muhammed İkbal Altındağ, Mevsim geçişlerinde astım hastalarının daha özenli davranması gerektiğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir