Anasayfa / Sağlık / KOYUN VE KEÇİLERDE
AYAK ÇÜRÜĞÜ
( PİYETEN HASTALIĞI )

KOYUN VE KEÇİLERDE
AYAK ÇÜRÜĞÜ
( PİYETEN HASTALIĞI )

İlçemizde veteriner kliniği işleten Veteriner Hekim Murat AYVERDİ her hafta bir hayvan hastalığı için gazetemize açıklamalar yapıp, ilçemiz hayvan yetiştiricilerini bilgilendiriyor. Veteriner Hekim Murat AYVERDİ bu haftada KOYUN VE KEÇİLERDE AYAK ÇÜRÜĞÜ
(PİYETEN HASTALIĞI) anlatıyor.
Koyun ve keçilerin önemli bir ayak hastalığı olan piyeten, tırnağın altına çok çabuk yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Etken: Hastalık bir çok etkene bağlı olarak gelişmektedir. Düzenli olarak ayak ve tırnak bakımının yapılmaması, ağıl, barınak ve meralarda hijyenik koşullar uyulmaması, iklimsel ve mevsimsel değişiklikler, hatalı besleme ve özellikle rasyondaki mineral maddelerin (Ca, Zn, P, Cu, De, Mg, vb) yetersizliği gibi hastalığı hazırlayıcı faktörler ile Fusubacterium necroforum ve dichelobacter nodosus gibi etkenlere bağlı olarak oluşmaktadır.
Bulaşma
Hastalığın yayılması ısı, yağmur, mera ve barınak gibi çevre faktörlerine bağlıdır. Ayrıca fazla sayıda havanın bir arada olması ve duyarlı hayvanların bulunması da çok önemlidir. Aktif piyeten olayları havanın ısınmaya ve yağışların alınmaya başladığı ilkbahar aylarında ortaya çıkar. Şartlar uygun ise sonbahar aylarında da çıkabilir. Kurak yaz aylarında hastalık yayılmaz.
Klinik belirtiler
Her yaştaki koyunlar, özellikle kuzu ve toklular çok duyarlıdır. Hastalığın ilk belirtisi topallıktır ve ayağın normalden daha sıcak olmasıdır. Rasyonlarda mineral maddelerin yetersizliği ya da dengesizliği de interdigital derinin bütünlüğü bozulur ve boynuzsu tırnakta yumuşama görülür. Bunun sonucunda hastalık etkenleri ayağın canlı dokusuna kolayca yapışarak ve germinatif tabakanın sürekli uyarılmasına bağlı olarak aşırı boynuzsu tırnak üretimi oluşur. Bu durum tırnak bütünlüğünün bozulmasına ve ayak hastalıklarının (boynuz tırnakta kırılma, çatlama, tırnak deformitesi ve piyeten gibi ) oluşumuna hazırlayıcı sebep oluşturur.
Koruma ve Tedavi
Hastalıktan korunmada alınacak önlemler , hastalık etkeninin kuru yerde uzun süre kalamayacağının bilinmesi esasına dayanmaktadır .Ahır tabanının kuru ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Yılda en az bir defa ahır tabanı sönmemiş kireç ile dezenfekte edilmeli tavan ve duvarlarda kireçlenmelidir. Ahır kapısının önüne yapılacak bir havuzun içine %20 bakır sülfat solüsyon ve ya daha iyisi %10 formol solüsyonu konarak hayvanların ahıra her giriş ve çıkışlarında ayakların banyo edilmesi sağlanmalıdır. Hasta hayvanlar iyileşinceye kadar diğerlerinden ayrılmalı ve tabanı kuru bir yerde tutulmalıdır.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BUZAĞILARDA
AKCİĞER ENFEKSİYONLARI

İlçemizde veteriner kliniği işleten Veteriner Hekim Murat AYVERDİ her hafta bir hayvan hastalığı için gazetemize …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir