Anasayfa / Güncel / 2022 YILI BUĞDAY HASADI BAŞLADI

2022 YILI BUĞDAY HASADI BAŞLADI

Sarıkaya Kaymakamı Samet Serin, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Doğan, Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör ile birlikte, ilçemiz Karayakup Beldesi ve köprücek mahallesinde devam eden buğday hasadına katıldı.
Hasad sırasında Kaymakam Serin Yöre haber gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada “ Pandemi dönemi ve Rusya Ukrayna savaşı bize gösterdi ki gıda ülkeler için çok önemli. Bizde burada Sarıkayalı çiftçilerimizin yanında hasat şenliklerine katıldık.
Sarıkayalı çiftçiler bütün yıl uğraşıp mahsüllerini yetiştirdi. Ektikleri tohumların toprakla dansından sonra mahsüllerini toplamaya başladılar. Bu gün burada ilçemizin ekonomi lokomotifi olan buğday hasadını yapıyoruz. Ürünler geçen yıla nazaran %20 daha verimli önce Cenab-ı Allah’ın izni sonra çiftçilerimizin gayreti ile buğdayda verim çok iyi. Hasadın İlçemiz çiftçileri başta olmak üzere tüm ülkemiz çiftçilerine hayırlı bereketli olmasını diliyorum. Dedi.
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Doğan ise yaptığı açıklamada; “Sarıkaya ilçemizde yaklaşık 400.000 dekar alanda buğday, 100.000 dekar alanda arpa yetiştiriciliği yapılmakta olup hasat işlemleri devam etmektedir. Yetiştirilen buğdayın büyük çoğunluğunu makarnalık buğday oluşturmakta ve buğdaylarda kalitenin iyi olduğu gözlemlenmektedir. Arpada ise yemlik çeşitler yetiştirilmektedir. Kurak geçen 2021 yılına göre ürün verimlerinde ve rekoltede artış sözkonusudur. Bakım şartlarının iyi olduğu kuru tarım arazilerinde ortalama 250-300 kg/da aralığında sulanan arazilerde ortalama 450-550 Kg/da verim alınmaktadır. Toprak mahsulleri ofisi tarafından açıklanan buğday-arpa alım fiyatlarının ve destekleme priminin üreticilerimiz tarafından memnuniyetle karşılandığını görmekteyiz.
Üreticilerimizin buğday için 1 TL/kg , arpa için 0,50 TL/Kg TMO destekleme priminden faydalanabilmeleri için 2022 Yılı ÇKS’ye kayıtlı buğday-arpa üretimi yapmaları ve ürünlerini 01.09.2022 tarihine kadar TMO’ya satarak Alım-Satım Belgesi ile birlikte 15.09.2022 tarihine kadar ÇKS’ye kayıt oldukları il/ilçe tarım müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.
Üreticilerimize bol ve bereketli hasatlar dileriz. ” dedi.
Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör Yöre haber gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada ise ; “Bu sene çok şükür buğday hasadımız başladı. Kış boyu ve bahar aylarımızda güzel yağışlar oldu.
Sarıkaya ilçemiz buğday ve arpa ekiminde ön planda. İlçemizde çiftçilik ekonomik anlamda ana geçim kaynağı. İnşallah ilçemiz başta olmak üzere tüm Türkiye’de bol ve bereketli bir hasat yılı olmasını diliyorum, ilçemizde son yıllarda yağlık ve eğlencelik olmak üzere ay çiçeği (Çekirdek) hasadına da az bir zaman kaldı. Çekirdek’te de mahsül iyi gibi görünüyor. Allah’tan bir mani olmazsa çiftçilerimizin yüzü diğer mahsüllerimiz’de de gülecek. Sarıkaya Ziraat odası olarak ilçemiz çiftçilerini yanındayız. Her türlü sorunlarında desteğimiz tam. İşinin uzman Ziraat mühendisi ekibimiz sürekli sahada. Çiftçilerimizden haberli habersiz tarlalara gidip ürün değerlendirmesi yapıyor. Ziraat odası mağazamızda da uzman mühendis arkadaşlarımız sürekli çiftçilerimizle iç içe. Onların her türlü sorunlarını çözüyor. Bu yıl ürünler genelde bereketli, burada yağışların çok büyük etkisi var. Bildiğiniz gibi göletlerimiz boşalma aşamasına gelmişti. Bu kışın yağışlar bereketli olduğu için barajlarımız da doldu. Allah’ın izniyle bereketli bir sezon geçiriyoruz.
Sarıkaya Kaymakamı Samet Serin her zaman bizim ve ilçe çiftçisinin yanında. Desteklerini bizden esirgemiyor. Kendisine çok teşekkür ederim.”dedi.
Hasat yapan ilçe çiftçileri ise “Sayın Kaymakamımız Samet Serin, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Doğan, Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör sürekli yanımızda ve bizden desteklerini esirgemiyorlar. Kendilerine bu gün de bizi yalnız bırakmadıkları için şükranlarımızı sunuyoruz. Bu yıl ürünlerimizdeki bereket oldukça güzel. Geçen yıla nazaran iyi bir hasat mevsimi geçiriyoruz.”dediler. Haber Mustafa TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.