Anasayfa / Güncel / AÇIKEL’DEN YERLİ ÜRETİME DESTEK

AÇIKEL’DEN YERLİ ÜRETİME DESTEK

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel’den yerli üretime büyük yatırım destek müjdesi geldi.
Duyuruyu sosyal medya üzerinden takipçileriyle paylaşan Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Türkiye’nin en kaliteli yerli mercimeğinin yetiştiği ilçemiz topraklarının yeniden bu ürünün merkezi olması için bir girişimde bulunduklarını açıkladı. Başkan Açıkel yapmış olduğu duyuruda şunları belirtti; “Türkiye’nin en kaliteli yeşil mercimeğinin yetiştiği Sarıkaya’mızda, mercimek üretimini desteklemek ve Sarıkaya Yeşil Mercimeğini tanıtmak maksadıyla tohum desteğimizle birlikte piyasa şartlarında alım garantisi vererek sözleşmeli mercimek ekimine başlıyoruz.”
Başkan Açıkel’in bu paylaşımının ardından tohum sıkıntısı yaşayan ve yerli üretimle güçlenmek isteyen birçok çiftçi Sarıkaya Belediyesi’ne konuyla ilgili bilgi almak ve başvuruda bulunmak için müracaatta bulundu.
Sarıkaya Belediyesi yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre bu proje kapsamında mercimek ekimi yapmak isteyen çiftçilerimiz ÇKS belgesi, T.C. Kimlik Fotokopisi ve ikametgâh belgesi ile başvuruda bulunabilecekler. Ayrıca proje kapsamında mercimek ekimi yapmak isteyen çiftçilerimizin en az 50 dekar ekim yapmaları gerekiyor. Tohum hesaplaması ise dekar başına 10 kg olarak belirlenmiş bulunmakta. Hasat zamanı ise Sarıkaya Belediyesi’nin alım garantisi bulunuyor. Alım sırasında ise daha Sarıkaya Belediyesi tarafından verilen tohum bedeli alınan mercimek fiyatının içerisinden düşülerek çiftçilerden tahsil ediliyor. Alım fiyatları ise hasat zamanı mercimek alımı yapan çeşitli firmalardan (en az 3 firma) alınan fiyatın ortalaması olarak hesaplanacak ve çiftçilerimiz bu bedel üzerinden ödemelerini alacaklardır.
Uzun zamandır her mecrada Türkiye’nin en kaliteli mercimeğinin ilçemiz topraklarında yetiştiğini vurgulayan Başkan Açıkel bu konunun üzerine düşülmesi gerektiğini vurguluyordu ve biz de buna sık sık şahit olmuştuk. Bu konu bir şeyler yapılması gerektiğini belirten Başkan Açıkel yine elini taşın altına koyarak hem çiftçilerimize destek olmaya hem de ilçe ekonomisine bir nebze katkıda bulunmak için çalışmalara başladı. Kendilerini bu duyarlı ve ileriye dönük hamlelerinde dolayı tebrik ediyor şimdiden başarı ve kolaylıklar diliyoruz. Haber Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SARIKIZ GÖRÜLDÜ

Özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadoluda yaşayan Sarıkız örümceği ilçemiz ve bağlı köylerinde de görünmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.