Anasayfa / Sarıkaya / BELEDİYE’DEN ESNAFA İŞ YERİ

BELEDİYE’DEN ESNAFA İŞ YERİ

Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel’i makamında ziyaret ederek Sarızeybek Parkı yerine yapılacak olan Belediye kompleksi hakkında bilgi aldık.
Başkan Açıkel Gazetemiz Genel Yayın Yönetmenimiz Bahri Tek’e yapılacak iş yerleri hakkında bilgi verdi.
Başkan Açıkel “Bilindiği gibi ilçemizde zemin katı iş yerleri çok rağbet görüyor. Bizde bu durumu göz önüne alarak zemin kata çeşitli büyüklüklerde 11 iş yeri yapmayı planlıyoruz. Sarızeybeğin genişliği 2500 metrekare bizde bu alana 5 kat iş yeri yapacağız. 2500 m2 alanın hepsini kullanamıyoruz. Bilindiği gibi çekme payları var. Bu kanuna herkes uyduğu gibi belediye de uymak zorunda. Yoldan ve her köşeden 5 metre çekeceğiz. Çekmeler bittikten sonra bina oturum alanı 827m2 kalıyor. İnşaat toplan alanı ise 6 bin m2 olarak belirlendi. 5 kat yapacağımız binanın zemininde ortalama 45-100 m2 olmak üzere cephesi yola bakan kısımdan 11 iş yeri çıkıyor. Birinci kat 10 adet 50-150 m2 arasında değişen büro olarak iş yeri çıkıyor. Bir üst katta showroom olarak 150-400 m2 arası iş yeri çıkıyor, bir üst kat yine aynı şekilde, planda en son katıda Sinema, Tiyatro salonu ve cafe olacak. Binada çift asansör olacak. Zemin kattaki dükkanların girişi yol cephesinden kendi iş yerleri girişi olacak. Üst katların girişi ise arka taraftan olacak. Biz zemin kat, birinci ve ikinci katı satışa sunacağız. 4 ve 5. Katı ise kendimiz kullanacağız. Satış için bir talep araştırması yaptık sosyal medya’dan ve afişlerle duyurduk. Altı yüze yakın kişi biz alırız dediler, olumlu sonucuna vardık. Ama biz iş yerlerini satacağımız zaman önce bazı şartlar arayacağız. Öncelikle Sarıkaya esnaf odasına kaydı olacak, adına iş yeri olmayacak vs… Yurt dışındaki vatandaşlara satış yapmayacağız. Öncelik Sarıkaya esnafının. Buradaki ana amaç belediyenin para kazanması değil, önemli olan Sarıkaya esnafının rahat etmesi. Sarıkaya’da 10-20 dükkanı olan parayı bastırıp alırım demesin. Sarıkaya’da kira tekelleşmesine karşıyız. Satışı ise açık artırma usulü ile ihalesi olacak. Satışlarımız maliyet fiyatlarına olacak. Bizim amacımız esnafımızın rahat etmesi. Vatandaşı kredi çekip iş yeri alması için binanın su basmanı çıkıp zemin katı hemen yapılacak, müteahhit firma zemin katın kabasını bitirdikten sonra krediye hazır olacak. Bizde o zaman geldiğinde satışa çıkacağız. Mart nisan gibi ilk kazmayı vurup temel atacağız. Bir bir buçuk yıla da tamamlattırmayı düşünüyoruz. Projeyi biz belediye olarak çiziyoruz. Yer teslimini mütehhite verdiğimizde inşaat sezonu ile yapımına geçilecek. Binada toplam 30-40 adet dükkan çıkacağını zannediyorum.”dedi.
Sorumuz üzerine Açıkel; “Pazar yeri alt katı kapalı Pazar olacak. Üst katı belediyeye ait sosyal tesisi üst katları ise konut olacak. Kapalı Pazar yeri Çarşamba günleri hariç otopark olarak kullanılacak. Buranın ihalesi de hazırlanıyor. Yakında ihaleye çıkar. Yeni Terminal yeri ve galericiler sitesi için protokollar imzalandı valilik onayı bekliyoruz. Bu yerler belediye mücavir alanı dışında olduğu için fen işleri bu alanları mücavir alan içerisine almaya uğraşıyor. Terminal yerine ise büyük bir projemiz var ama şimdi söyleyemem.”dedi.10455346_1678936029057109_3257354991089053462_n

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

İTFAİYEDEN ANIZ YANGINI UYARISI

Buğday ve Arpa Hasat mevsiminin yaklaşması hatta bazı yerlerde biçilmesi sebebi ile Sarıkaya belediyesi İtfaiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.