Anasayfa / Güncel / CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI KUTLANDI

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI KUTLANDI

Camiler ve din görevlileri haftası münasebeti ile ilgili ilçemizde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Pazartesi günü Şehit Cengiz Polat sinema salonunda Camiler ve din görevlileri haftası kutlama programı düzenlendi. Sarızeybek kültür merkezinde düzenlenen törene Yozgat Müftüsü Ail Gündel Sarıkaya İlçe Müftüsü Dr. Emrah Kandemir’in yanı sıra din görevlileri katıldı. İl Müftüsü Ail Gündel vefa konulu konuşmasından önce ilçe Müftümüz Dr. Emrah Kandemir açılış konuşması yaptı. Müftü Kandemir yaptığı konuşmada; Kendi yazmış olduğum “Din Gönüllüsünün iletişim dili” adlı kitabım siz katılımcılara hediye edilecektir. İlk baskısını yaptırdığımız kitabımızda bazı hatalar olursa da şimdiden sizlerden özür dilerim diyerek söze başladı. Hepinizin de bildiği gibi bu yıl ki konumuz “vefa” vefa denince akla genelde önce müslüman sonra camii ve din görevlilerimiz gelmektedir. Az sonra Vefa konusunu sayın il Müftümüz Ail Gündel den bu konuyu dinleyeceğiz ben bu konuda pek bir şey söylemek istemiyorum.” dedi. Müftü Kandemir Mevla’nın vefa hakkında söylediği güzel bir dörtlükle sözü il Müftüsü Ail Gündel’e bıraktı. İl Müftüsü Ali Gündel ise camiler ve din görevlileri haftasının bu yıl ki konusu olan vefa hakkında bir konuşma yaptı. İl Müftüsü Gündel ; “Cami anlam olarak, toplayan bir araya getiren demektir. Camiler, bir memleketin en önemli yapı birimidir. Tarihte ibadet maksadıyla inşa edilen ilk yer, Allah’ın evi Kabe’dir. Allah’ın kutsal evlerini temsil eden camiler ise bulundukları yerlerde Kabe’nin birer sembolü olarak var olurlar. Bu görevlerinin yanı sıra hayatın merkezi, sosyal yaşamın bir parçası konumundadırlar. Zengin ile fakir, amir ile memur ve toplumun tüm kesimini aynı çatı altında buluşturan bir yuvadır. Şehrin ruhu ve kalbin merkezidir. Ecdadımızın da camileri yaparken hemen yanı başına kervansaraylar, aşevleri, hamamlar yapması camilerin her zaman hayatın merkezinde olduğunun bir göstergesidir. Bugün toplumların büyümesi ile çoğalan camileri daha bir işlevsel hale getirmek, cami inşa etmek kadar önemlidir. Halkımız, ailede bir çocuk dünyaya geldiğinde, kulağına ilk ezanı okuyup isim vermesi için mahallemizdeki din görevlisine başvururlar, sünnetinde, hastalığında, nikâhında, düğününde kısaca doğumdan ölümüne kadar hayatının hep ön planında olan din görevlilerinin ve kuran kursu öğreticilerimizin haftasını tebrik ederken haftamızın hayırlı olmasını ve hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.
Program vefakar, görevinde başarılı, kurumsal aidiyeti yüksek, özveriyle çalışan din görevlilerine plaket verilmesi ile devam etti. Din görevlilerine plaketleri İl Müftüsü Ali Gündel ve İlçe Müftüsü Dr. Emrah Kandemir tarafından verildi. Plaketleri alan Hikmet Yaşar, Şakir Arslan, İsa Kabataş, Uğur Dersin, Şafak Sertaç isimli din görevlilerinin memnuniyetleri yüzlerinden okunuyordu. Plaket takdiminden sonra tören sona erdi.
Haber Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GÖZAN VE İBİŞ MAZBATASINI ALDI

Sarıkaya Belediye Başkanlığı’na seçilen Osman Gözan ve Karayakup Kasabası Belediye Başkanlığına seçilen Talat İbiş Sarıkaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.