Anasayfa / Güncel / DOĞALGAZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

DOĞALGAZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Başkan Açıkel “Benim Analarım, Bacılarım artık doğalgazlı müstakil evlerinde kombisinin tuşuna basarak ısınıyor.

İlçemizde bir süre ara verilen doğalgaz çalışmaları Mayıs ayı ortalarında tekrar başladı. İlçemizde bir süre ara verilen doğalgaz çalışmaları Mayıs ayı ortalarında tekrar başladı. Hava şartları nedeniyle kış aylarında duran ve pandemi dolayısıyla  bu durgunluk süreci biraz daha uzayan doğalgaz çalışmaları kaldığı yerden büyük bir hızla devam ediyor. İlçemizin bir çok noktasına ulaşan doğalgaz çalışmalarında bu yıl edindiğimiz bilgilere göre 10 km uzunluğunda bir doğalgaz ağı çalışması yapılacak. Bilindiği üzere çok zahmetli ve zor şartlarda ilçemize kazandırılan doğalgaz hizmetinin ilçe içerisinde evlere ulaştırılması da önceki aşamaları kadar zahmetli oluyor. Öncelikle ilçe dışındaki tesisler aracılığıyla ilçemize ulaşan doğalgaz buradan da ilçe merkezinde yer basınç düşürme merkezi adı verilen noktalardan abonelere ulaşıyor. Tabi sadece bu kadar da değil işin en zor kısmı ise halen devam etmekte olan altyapı çalışmaları. Bu çalışmalar esnasında ilçemizde ki birçok yol bozuldu veya deforme oldu. Bu yollarında kimileri de tamir çalışması yapıldı. Kimilerinde ise yol tamamen sökülerek baştan yapıldı. Ama doğalgazın ilçemizde birkaç sene içerinde bu kadar fazla ev ve işyerinde kullanılmasının sebebi de bu yolların bozulması diyebiliriz. Çünkü Sarıkaya Belediyesi ve Sürmeligaz AŞ arasında yapılan protokole göre belediyemiz bozulan yollar için yüklenici firmadan yol bozma bedeli talep etmiyor ve bu sayede onlarda çalışmalarını diğer ilçelere oranla daha hızlı gerçekleştiriyorlar.

MÜSTAKİL EVLER RABET GÖRMEYE BAŞLADI

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel gazetemize yaptığı açıklamada ilçemizde müstakil evler uzun süredir boştu. İlçemize apartmanların yapılması ile bir çok vatandaşımız soba yakmak zahmetinden kurtulmak için, müstakil evler yerine apartman dairelerine taşınıyordu. Biz Sürmeli Gaz AŞ. ile yaptığımız anlaşmada yol bozma ücreti veya taahhüdü talep etmedik. Bu sayede Sürmeli Gaz AŞ. de daha çok mahalleye daha fazla doğalgaz hattı götürdü. Dolayısıyla bir çok mahallemize doğalga götürülmüş oldu. Müstakil evlerde kışın soba derdi de bitti. Benim Analarım bacılarım artık doğalgazlı müstakil evlerinde kombisinin tuşuna basarak ısınıyor. Bu yüzden Apartman dairelerinden bahçeli müstakil evlere talep arttı.”dedi.

HALKIM RAHAT NEFES ALIYOR

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel “Soba ve kalorifer kazanları kömürle ısınma sağladığı için kışın ilçemizde yoğun bir kömür gazı (Duman) oluyordu. Doğalgazın dış gaz salınımı daha az olduğundan kışın hava kirliliği daha az oluyor. Hatta hiç olmuyor. İnşallah bu kışın kömür gazı daha az olacak. Çünkü daha çok mahalleye doğalgaz götürülecek. Kömür satışı yapan esnaf arkadaşlarımız bu konuya sıcak bakmasalar da halkımızın rahat etmesi daha önemli. İlçemizde bir çok astım ve nefes darlığı çeken hastamız var. Onların sağlığı ve rahat nefes alması bizim için daha önemli.”dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel’in ilçemize kazandırdığı birçokhizmetin şimdilik sonuncusu olan T.C. Sarıkaya Belediyesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.