Anasayfa / Güncel / DR. ALTINDAĞ “ZEHİRLİ MANTARLARA DİKKAT”DEDİ

DR. ALTINDAĞ “ZEHİRLİ MANTARLARA DİKKAT”DEDİ

Bahar Aylarına girdiğimiz şu günlerde Sarıkaya ve civar köylerde mantar toplama faaliyetleri artarken, Sarıkaya Sağlık Grup Başkanı Dr. Muhammed İkbal Altındağ, zehirli mantar konusunda vatandaşları uyardı.
Dr. Muhammed İkbal Altındağ, mantar zehirlenmeleri konusunda uyarılarda bulundu. Doğadan toplanan mantarların yenilmesi halinde ölümcül sıkıntıların bile yaşanabileceği uyarısında bulunan Dr. Altındağ, ”Halkımıza, doğadan topladıkları mantarlar yerine, kültür mantarı yemelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü kültür mantarının bünyesinde zehirli madde bulunmadığı için zehirlenme görülmesi mümkün değildir” dedi.
İlkbahar aylarında yağışlı havaların ardından doğada doğal olarak yetişen mantarların yenilmesi ölüme bile neden olabiliyor.
DR. ALTINDAĞ UYARDI
Sarıkaya Sağlık Grup Başkanı Dr. Muhammed İkbal Altındağ, doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş olarak çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucu ölümle sonuçlanan zehirlenmelerin yaşanabildiğine dikkati çekerek, vatandaşların menşeinden emin olmadığı doğada yetişen mantarları tüketmemelerini istedi. Mantar zehirlenmelerinin insanda terleme, salivasyon, lakrimasyon, bronş sekresyonlarında artış, bronkospazm, yüz ve boyunda kızarma, ağızda metalik tat, kol ve bacaklarda karıncalanma, şişme, baş dönmesi, koordinasyon bozukluğu, denge bozukluğu, konuşma güçlüğü, ataksi, kas spazmları, görme ve işitme bozuklukları, halusinasyonlar, karın ağrısı, kusma ve ishal, derin uyku, kardiak ritm bozuklukları şeklinde kendini gösterdiğini belirten Dr. Altındağ , açıklamasına şöyle devam etti: “6 saatten sonra görülen semptomlar ise ölümcül olabilecek mantarlar ile zehirlenmeleri akla getirmelidir. Bunlarsa bulantı, kusma, ishal gibi mide-bağırsak sistemi bulguları, sersemlik, göğüs ağrısı, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ateş, ağızda metal tadı, karın ağrısı ve terleme gibi belirtiler gelişebilir, bunun sonucunda da karaciğer-böbrek yetmezliği ve koma hali hatta ölüm görülebilir. Ülkemizde görülen ciddi mantar zehirlenmelerinin yüzde 95 ‘i karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olmaktadır.
ZEHİRLENME ESNASINDA ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ
Baharın gelmesiyle birlikte Sarıkaya İlçesinde mantar zehirlenmesi vakalarında artışların meydana geldiğini dile getiren Sarıkaya Sağlık Grup Başkanı Dr. Muhammed İkbal Altındağ; gazetemize yaptığı açıklamada; Mantar zehirlenmesinden şüphelenilen kişi veya kişiler mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna, mantar yiyen diğer bireylerle birlikte başvurmalı ve bu kişiler gözlem altına alınmalı ve tedaviye erken dönemde başlanmalıdır. Başvurulan sağlık kuruluşu da, konu ile ilgili bilgi almak ve organ yetmezlikleri ve ölüme neden olabilecek mantar zehirlenmelerinde kullanılan panzehiri (antidot) temin etmek ve gerekli tedavi yöntemlerini danışmak için T.C Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde konuyla ilgili uzman doktorların 114 telefon hattıyla 7/24 danışmanlık hizmeti verdiği Ulusal Zehir Merkezi (UZEM)’ e başvurmaları gerektiğini bildirdi.
Bizde Yöre haber gazetesi olarak Sarıkayalı vatandaşlarımızı uyarıyoruz.
Haber Merkezi

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.