Anasayfa / Güncel / FELAKETTEN DÖNÜLDÜ, GÜNGÖR UYARDI

FELAKETTEN DÖNÜLDÜ, GÜNGÖR UYARDI

FELAKETTEN DÖNÜLDÜ, GÜNGÖR UYARDI

 

Babayağmur köyünde hasat edilen tarlada saman yapımı sırasında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın, çevredeki henüz hasadı yapılmamış arpa ve buğday ekili tarlalara yayıldı.
Çiftçiler kendi imkânlarıyla yangını söndüremeyince ilçedeki itfaiye ekiplerinden yardım istendi. Bu sırada yangının daha geniş alana sıçramaması için tarlaların kenarları kepçeyle kazılarak önlem alındı.
İlçe itfaiye ekiplerinin yaklaşık 2 saat süren çalışması sonucu yangın söndürüldü.
Yaklaşık 200 dekarlık tarladaki mahsul yangında zarar gördü.
Yangının çıkış nedeni ve zararın belirlenmesi için inceleme başlatıldı.

“Anız Yakma Alışkanlığından Vazgeçmelisiniz”

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, anız yakmanın toprağın doğal yapısına ve verimliliğine zarar verirken, çevre içinde büyük tehlike oluşturduğunu söyledi.
Güngör, yaptığı açıklamada, çiftçilere anız yakmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Hasat sonrası yakılan anızların toprağa büyük ölçekte zarar verdiğini belirten Güngör, çiftçilerin anız yakma alışkanlıklarından vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.
“Üretici Hep Devletin Yanında, Sıra Yöneticilerde”

Hasat sezonunda hep sahada olduklarını belirten Güngör, ”Tüm köylerimizde verimlilik beklenenin çok altında oldu. Üreticilerimizin kamu bankaları ve Tarım Kredi borçları faizsiz uzun vadeye yayılarak ertelenmeli. Üretici hep devletin yanında, sıra yöneticilerde güveniyoruz” dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GÖZAN VE İBİŞ MAZBATASINI ALDI

Sarıkaya Belediye Başkanlığı’na seçilen Osman Gözan ve Karayakup Kasabası Belediye Başkanlığına seçilen Talat İbiş Sarıkaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.