Anasayfa / Güncel / FİZİK TEDAVİ HASTANESİ İSTİYORUZ

FİZİK TEDAVİ HASTANESİ İSTİYORUZ

Yozgat Bozok Üniversitesin başına Rektör olarak atanan Prof. Dr. Evren Yaşar bir Fizik Tedavi doktoru.
Bu avantajı iyi kullanırsak Fizik Tedavi Hastanesi hiçte uzak görünmüyor…

 

çemize Fizik Tedavi Rehabilitasyon yüksek okulunun açıldığını bütün Sarıkaya’lılar bilir. Okulda öğrenciler öğrenim görüyor. Bu yılda bir o kadar öğrenci tercihini yapıp ilçemizde eğitim görmeye başlayacak.
Yozgat Bozok Üniversitesin başına Rektör olarak atanan Prof. Dr. Evren Yaşar bir Fizik Tedavi doktoru.
Bu durumunda ilçemiz için bulunmaz bir nimet olarak adlandırabiliriz. Eğer ilçemizde Fizik Tedavi Yüksek Okulu varsa neden bir Fizik Tedavi Hastanemiz olmasın. Bu yüzden Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül’den destek istiyoruz. Kendisinin de Fizik Tedavi hastanesi yaptırmak için canla başla çalışacağından şüphemiz yok.
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HASTANESİ İSTİYORUZ.
Eski Adalet Bakanımız, Ak Parti Urfa Milletvekili Bekir Bozdağ iki yıl önce 1 Nolu Sağlık ocağının açılışına ilçemize geldiğinde Sarıkaya’ya bir Fizik Tedavi Hastanesi yaptırmayı düşünüyoruz diye bir açıklama yapmıştı. Yüksek okulun bir uygulama hastanesine ihtiyacı var. Öğrenciler 3. Sınıftan itibaren uygulama yapıp eğitimlerini tamamlamaları gerekiyor. Fakat bir hastanemiz yok. Siyasilerimizin, Sivil Toplum kuruluşlarının el ele vererek bir an önce Sarıkaya Fizik Tedavi Hastanesi yaptırmak için harekete geçmeleri gerek.

 

AÇIKEL’DEN TAM DESTEK
Sarıkaya Belediye Başkanı Av.Ömer Açıkel sosyal medya hesabından Sarıkaya’ya bir fizik tedavi hastanesi yapılmasının gerekli olduğunu belirterek projesinin de hazır olduğunu duyurmuştu. Geçen hafta da Yozgat Bozok Üniversitesine giderek Rektör Prof.Dr. Ahmet Karadağ ile görüşme yapmıştı. Başkan Açıkel Yöre haber gazetesine yaptığı açıklamada; “İlçemiz uzun uğraşlar sonunda 4 yıllık bir yüksek okula kavuştu. Her ilçeye nasip olmayacak bir Yüksek okul. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulunun açılmasında Başta Okulun Fikir babası ve en büyük destekçisi TESKOM Genel Başkanı Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül olmak üzere bütün Bakanlarımıza, Milletvekillerimize ve Siyasilerimize teşekkür ediyorum. Şimdi sıra ilçemize bir Fizik Tedavi Hastanesi yaptırmaya geldi. Sarıkaya Halkı olarak Sayın Milletvekillerimizden bize yardımcı olup projemizi 2024 yılı bütçesine koydurmalarını istiyoruz. Bizde belediye olarak elimizden geleni yapmaya söz veriyoruz. Belediye olarak da her türlü imkanı seferber etmeye hazırız.”dedi

 

ÖCAL “HİZMET İÇİN VARIZ” DEDİ.
Ak Parti Sarıkaya İlçe Başkanı Ufuk Öcal; “ İlçemizin çehresini değiştiren Sarıkaya Fizik Tedavi Rehabilitasyon Yüksek Okulunun açılmasından dolayı son derece gururluyuz. Ve şimdi Sıra Fizik Tedavi Hastanesine geldi. Ak Parti İlçe teşkilatımız Sarıkaya’ya bir Fizik Tedavi Hastanesi yaptırmak için çalışmaya hazır. Yeter ki İlçemize hizmet edebilelim.”dedi.
 
 
 
BAŞKAN ERDOĞAN “HASTALARIMIZ DİĞER İLLERE GİTMESİN” DEDİ
Karayakup Kasabası Belediye Başkanı A.Dursel Erdoğan; “ilçemize bir Fizik Tedavi Hastanesi yapılmasını istiyoruz. Hastalarımız Fizik Tedavilerini olmak için diğer illere gidiyor. Fizik Tedavi Hastanemiz olursa diğer illerden ilçemize sağlık için gelirler. Böylelikle ilçemizin ekonomik durumu da daha iyiye gider.” dedi. 
 
 STAJ GÖRECEK HSTANEYE İHİTYACI VAR” DEDİ
Mhp Sarıkaya İlçe Başkanı Alparslan Erbek; “İlçemiz için Yüksek okulun  bir anlam kazanması için bir Fizik Tedavi Hastanesi yapılması lazım. Çünkü öğrencilerin staj yapması için hastaneye ihtiyacı var.
İlçemizden birçok hasta Kozaklı başta olmak üzere diğer illere tedaviye gidiyor. İlçemize hasta gelip ekonomimize katkı sağlaması için Fizik Tedavi Hastanesi istiyoruz. Cumhur İttifakı olarak Sarıkaya MHP ilçe teşkilatı üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız.”dedi. 
 

DİCLE “EKONOMİMİZİ DE GELİŞTİRİR” DEDİ.
İyi Parti Sarıkaya İlçe Başkanı Davut Dicle; ilçemizden birçok vatandaş Fizik Tedavi için diğer illere tedaviye gidiyor. İlçemizde el birliği ile bir fizik tedavi hastanesinin yapılmasını sağlarsak ilçe ekonomimiz gelişir. 200 yataklı bir hastanede refakatçi olarak 200 kişi ilçemize gelip alışveriş yapacak. Günlük 300 ayakta tedavi gören hasta ilçemizden alışveriş yapacak. Bu da ilçe esnafımızın daha çok iş yapıp, para kazanmasına sebep olacak. Bu yüzden Sarıkaya İYİ Parti ilçe teşkilatı olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız.”dedi.

 

Peki Fizik Tedavi Hastanesi nedir ve ne iş yarar. Bu konu hakkında da Sarıkaya İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed İkbal Altındağ’dan görüşlerini aldık. Dr. Altındağ yaptığı açıklamada; “Tıbbi tedavilerin bazen başka yöntemlerle desteklenmesi gerekebilir. Özellikle iskelet, kas ve eklemlerdeki sağlık sorunları tedavi edildikten sonra bile desteklenmelidir. Bazı hastaların doğrudan hastanelerde bulunan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniklerine gitmesi gerekmektedir. Peki, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon nedir? Hangi hastalıklara bakar? Bilinmesi gerekenleri Dr. Altındağ gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetti.
FİZİKSEL TIP VE REHABİLİTASYON NEDİR?
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon), insanoğlunun varlığından beri binlerce yıl işlevsizlik ve engellilik durumları için bir tedavi biçimi olarak kullanılmıştır. Hareket bozuklukları başta olmak üzere birçok sağlık sorunuyla ilgili kanıta dayalı uygulamalar ışığında gelişmiş teknikler kullanılarak hasta bireylerin değerlendirme, tedavi ve takipleri yapılır. Bu amaçla sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, lazer, masaj ve egzersizler gibi çeşitli fizik ajanlar kullanılır.
FİZİK TEDAVİ
Fizik tedavi (Fiziksel Tıp); çeşitli hastalıklarda diğer tedavilerle birlikte veya tek başına uygulanabilecek ısı, ışın, elektrik akımları, egzersiz vb. gibi fiziksel ajan ve tekniklerin kullanıldığı tedavi yöntemleridir.
REHABİLİTASYON
Rehabilitasyon, onarma, tamir etme, yeniden yerine koyma anlamındadır. Hasta ve sakatların, sosyal, mesleki ve fizyolojik olarak normal yaşantısını sürdürebilmesi ve maksimum potansiyele sahip olabilmesi için yapılan çalışmalardır.
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) Uzmanı ise altı yıl süren tıp fakültesi eğitiminin ardından dört-beş yıl boyunca fiziksel tıp ve rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimi alan tıp doktorudur. Kas/iskelet sistemiyle ilgili hastalıkların tanısını koyar ve tedavi programını planlar.”dedi.
Sarıkaya İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammet İkbal Altındağ yaptığı açıklamalara şunları da ekledi. İlçemize bir Fizik Tedavi Hastanesi kurulması çok önemli, bu sayede ilçemizi bir sağlık merkezi haline getirebiliriz. Diye sözlerini tamamladı.
İlçemize bir Fizik Tedavi hastanesi kurulması demek onlarca doktor, hemşire, hasta bakıcı, yardımcı personel’in ilçemizde ikamet etmesi demek. Kaplıca suyumuzu kullanarak ekonomik açıdan ilçemizin canlanması demek. Roma Hamamımızın tanıtımının daha iyi yapılması demek.
Yöre Haber Gazetesi olarak Sarıkaya Fizik Tedavi Hastanesi kurulması için DÖRDÜNCÜ adımı atıyoruz.  Yıllar öncesinden böyle bir düşüncemiz vardı ama siyasilerden yanıt alamadık. Şimdi Siyasilerimiz ve Brokratlarımızdan somut bir adım atmalarını istiyoruz. Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.