Anasayfa / Güncel / HALKIMIZI BİLGİLENDİRECEĞİZ

HALKIMIZI BİLGİLENDİRECEĞİZ

Sosyal Güvenlik Kurumu Yozgat il Müdürü hemşerimiz Adnan Ünal Yöre haber gazetesini ziyaret ederek Sarıkaya halkına ve Sarıkaya’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına bilgilendirme yapacaklarını aktardı. Müdür Ünal bilgilendirme çalışmalarımız il merkezimizde ve bütün ilçelerimizde gerçekleşecek dedi. Hemşerimiz Sosyal Güvenlik Kurumu Yozgat il Müdürü Adnan Ünal Gazeteci Mustafa Tek ile sohbet ettikten sonra faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Ünal yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi; “Sosyal Güvenlik Kurumu kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında rehberlik ve bilgilendirme faaliyetleri ve bu kapsamda kayıtlı istihdamın desteklenmesi projesi ile birlikte rehberlik ve farkındalık faaliyetleri yaparak toplumun tüm kesimlerine yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarına başladı.”dedi.
Ünal; “Bu itibarla kayıt dışı istihdamla mücadelede rehberlik ve bilgilendirme, bilinçlendirme faaliyetleri ile sosyal güvenlik bilincinin artırılması ve kayıt dışı istihdamın önlenmesi hedeflenmektedir. Rehberlik ve bilinçlendirme faaliyetleri ticaret ve sanayi odası, serbest muhasebeciler mali müşavirler odası, ziraat odası ve esnaf odaları gibi meslek kuruluşlarını kapsayacak şekilde yapılacaktır.” Diyerek; Bu kuruluşların sektör temsilcileri ziyaret edilerek kayıt dışı istihdamın sakıncaları, istihdam teşvikleri, işveren yükümlülükleri, yabancı çalışanların sosyal güvenlik hakları ve çalışma izinleri konularında bilgi verilecektir. Kayıt dışı istihdamla mücadelenin ekonomiye verdiği zararların giderilmesi amacıyla vatandaş odaklı bir yaklaşımla geniş katılımlı bir iletişim ağının oluşturulması için meslek kuruluşlarının dışında yerel medya ve üniversite öğrencilerinin bilgilendirmesine de önem verilecektir. Yapılacak ziyaretlerde sigortalı çalışan kişi ve aile bireylerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği, cenaze yardımı, emzirme ödeneği, geçici iş göremezlik ödeneği, sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ve yaşlılık aylığı gibi çeşitli ödeneklerden faydalanabileceği aksi taktirde emekli olma hakkının olmayacağı, işsizlik sigortasından faydalanamayacağı, ihbar ve kıdem tazminatından yoksun kalacağı bilgisi verilecektir. Ayrıca işverenin kayıt dışı işçi çalıştırması halinde yüksek tutarlarda idari para cezası uygulanacağı, sigorta prim teşviklerinin durdurulacağı, yaşanacak iş kazası ve meslek hastalıkları durumunda devlete ve işçilere karşı ağır idari ve adli yükümlülüklerle karşılaşacağı bilgisini verdi.
Ünal ; Sarıkaya benim baba ocağım, İlçe esnafıma ve ilçem halkına teşekkür ediyor ve sağlıklı günler geçirmelerini temenni ediyorum. Diyerek ziyaretini sonlandırdı. Bizde Yöre haber gazetesi olarak Sgk İl Müdürümüz Adnan Ünal’a teşekkür ediyor faaliyetlerinde başarılar diliyoruz. Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.