Anasayfa / Güncel / HASTANE SART

HASTANE SART

Sarıkaya Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulunun açılması için Fizik Tedavi Hastanesinin açılması şart.

 

Sarıkaya Fizik Tedavi Yüksekokulu ve Fizik Tedavi hastanesinin açılma süreci Sarıkaya halkının gündeminde. Bizde Yöre Haber gazetesi olarak konuyla ilgili geniş çaplı bir araştırma yaptık. Yaptığımız araştırma ve edindiğimiz bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

YÜKSEK OKUL İÇİN HASTANE ŞART.

Sarıkaya Fizik Tedavi ve rehabilitasyon yüksek okulunun bir uygulama hastanesine ihtiyacı var. Yüksek okulun açılması için de öğretim üyesi konumunda doktora ihtiyaç var. Bunun için önce hastane açılıp doktor (öğretim üyesi) devlet tarafından atanmalı. Bunun yolu da şu şekilde, ilk önce eski Sarıkaya Devlet Hastanesinin binası Fizik Tedevi Hastanesi yapılması için gerekli işlemlerin yapılması lazım. Buraya çürük raporu verildi ve yıkılması isteniyor. Hemen akla bir soru geliyor 60 yıllık Barbaros ilk okulunun binasına çürük raporu verilmiyor da neden 20-25 yıllık eski hastane binasına çürük raporu veriliyor?   Sarıkaya dışından yüksek mevkilerden edinilen bilgiye göre; “Eğer Sarıkaya’ya Fizik Tedavi hastanesi açılır da Fizik Tedavi doktoru bu hastaneye tayin edilirse,  zorunlu 450 gün hizmet süresi Bozok Üniversitesi bünyesine yapılırsa bu mevzuata uygundur. Fizik Tedavi hastanesine atanan doktorlar Bozok Üniversitesi bünyesine girer ve bu doktorlar Sarıkaya Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek okulunda görev yapabilir. O zamanda Yüksek okulun açılmasında bir mani kalmaz. Hoca  bulunamama sorunu bu şekilde aşılmış olur. Zaten fizik tedavi yüksek okulunun bir uygulama hastanesine ihtiyacı var. Öğrenciler 2 yıl ders gördükten sonra hastanede de 2 yıl staj görecek. 2 yıldan sonra hem okuyacak hem staj yapacak. Eğer Fizik tedavi hastanesi Sarıkaya’ya açılmazsa Yüksek okulun açılması bir anlam ifade etmez, çünkü okuyan öğrenci staj görüp ilçeye tedavi için dışarıdan sevkle gelen binlerce  hasta üzerinde  uygulama yapamaz. Bu yüzden ilk önce hastanenin açılması gerek zorunlu”denildi.

BİNA YAPARIZ.

Sağlık Bakanlığından hastane yapımı için eğer ki ödenek ayrılmazsa  görüştüğümüz bir çok Müteahhit ve iş adamı Sarıkaya’ya bir hastane yapılması gerekirse  bizler birleşir uygun bir yere yeniden bir Fizik tedavi hastanesi binası yaparız.”dediler. Bunun için başta Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel olmak üzere sivil toplum kuruluşları Sarıkaya da bulunan en ufak esnafına kadar her bireyin destek olacağına şüphemiz yok.

2 YILLIK YÜKSEK OKULA RAZI OLURSAK İŞMİZ BİTER

Sarıkaya’ya bir kaç bölümlük iki yıllık üniversite açalım denildi. Eğer iki yıllık yüksek okula razı olunursa Bozok üniversitesinin diyeceği; “Yüksek okulunuzu açtık, öğrenci de geldi, 4 Yıllık Fizik Tedavi hastanesi ve Yüksek okulunu Yerköy’e veya Sorguna açacağız”. Bu duruma hazırlık yapılıyor.  Eğer 4 yıllık Fizik tedavi bölümü açılmaz da iptal olursa YÖK’ün kararı kesin Sarıkaya’nın nüfusu 50 bini aşna kadar 4 yıllık bir bölüm açılmaz… Sorgun 4 yıllık Veterinerlik fakültesini aldı. Sarıkaya neden kazanılmış hakkı olan 4 Yıllık Fizik Tedavi bölümünü almasın? Edinilen bilgiye göre “Eski hastaneye Fizik Tedavi hastanesine dönüşmesi zor olabilir, yeniden kaplıca suyun rahat götürülebileceği bir bina yapın, bir  heyet  kurun Afyon’a gidin oradaki Fizik tedavi hastanesini gezin, Sarıkaya’ya da Afyon da ki gibi bir hastane binası yapın.” “Kaplıca Suyu ile tedavi yapan Fizik Tedavi hastanesi nasıl olması gerekiyorsa planlarını alın binanızı o şekilde yapın, eski hastaneye masraf edipte başarısız olmayın, Sağlık Bakanlığı Eski hastane binasını kabul etmeyebilir”. Tam teferruatlı eksiksiz bir rapor hazırlayın. 4 yıllık Fizik tedavi bölümümüz var kaplıca suyumuzda yeterli ve nitelikli diye bir rapor hazırlayın bunu da Sağlık Bakanlığına sunun. İktidar isterse bu raporu ve projeyi Sağlık bakanlığından geçirir çünkü bu hastaneleri yaptığı ve projelendirdiği ilçeler , iller mevcuttur. O zaman hastaneniz açılırsa Yüksek okulunuz da otomatik olarak açılmış olur.” Böylelikle yıllardır hoca bulunamıyor o yüzden açılmıyor gibi problemler çözülür” denildi.

ÖZELLİKLE VURGULANACAK NOKTA

Sarıkaya’nın Avrupa da yaşayan çok fazla nüfusu var bu nüfusunda bir o kadar tanıdığı kişi var. Bu nüfusta yaşlandı. Fizik tedavilerini ilçemizde yaptırmak istiyorlar. Avrupa Sigortalı hepsi. Çayıralan , Boğazlıyan ve Akdağ ilçelerinde de ciddi derecede yaşlı Avrupalı nüfusumuz var. Bunların hepsine Fizik Tedavi hastanemiz hizmet verebilir deyin. Bunların tedavi masrafını avrupa ödeyecek, yani biz Avrupadan yılda milyonlarca euro para kazanacağız. Denilmeli. Biz Kayseriden sevk edilecek hastalara da tedavi verebiliriz de denilebilir.

4 YILLIĞIN İPTALİ İÇİN BAKANLAR KURULU KARARI ŞART

4 yıllık Yüksek okul veya Fakültelerin iptali için Bakanlar Kurulu kararı şart. Üniversite veya YÖK 4 Yıllık Fizik Tedavi Yüksek okulunuzu iptal edemez ancak Bakanlar Kurulu kararı şart. Bunun içinde iptali önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY’ın önüne gelir, o isterse Bakanlar kuruluna gider ve iptal olur. Sarıkayalının yapacağı; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY’ın yanına heyetle gidip iptal ettirmemesi ve Fizik tedavi Hastanesi ve Yüksek Okulunun yapılmasını istemesi gerekir.

SARIKAYA ÇOK BÜYÜYECEK

Roma hamamı UNESCO geçici listesine girmiş olup Türkiye de hiçbir ilçeye nasip olmayan fırsat ilçemizdedir. Nitelikli kaplıca suyu ile kurulacak olan fizik tedavi hastanesi, 4 yıllık fizik tedavi yüksekokulu , yapılacak onlarca beş yıldızlı termal otelle Sarıkaya nüfusu belki 50 belki 60 binlere çıkacaktır. Fizik tedavi hastanesinde tedavi gören hastalar reçete ile Sarıkaya da mevcutta bulunan kaplıcalara gidip 21 günlük düzenli kür alacaklardır. Sağlık Bakanlığı da bu kürün ücretini kaplıca sahiplerine ödeyecektir. Yapılacak 5 yıldızlı otellerde Sarıkaya dan 500 e yakın personel çalışacak olup işsizliği önemli ölçüde azaltacaktır. Burada ki yapılacak olan otellere Sarıkaya esnafı mal malzeme verecek para kazanacak. Yüksekokula gelen öğrenciler esnaftan alışveriş yapacak, Kafelerde oturup çay içecek, lokantalarda yemek yiyecek, esnaf yine para kazanacak,HERKES KAZANACAK. Acilen bir eylem planı oluşturulup tarafsız bir şekilde heyet le toplanıldıktan sonra yapılacaklar üniversteden teknik heyetle  yol haritası belirlenip bu sene sonu bitmeden milletvekilleri, TESKOMB başkanı Abdulkadir Akgül bey ,Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay bey ziyaret edilerek devletin yıl sonu bütçesine fizik tedavi hastanesi koydurularak ihalesi yapılıp hastanemizin bir an önce bitirilmesi için çalışmalara başlanmalıdır, bu kurulacak olan heyet basın aracılığı ile yaptığı her faaliyeti halkla paylaşmalıdır.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

İYİ SEÇİM İLETİŞİM MERKEZİ AÇILIYOR

Çarşamba günü Saat 11:00’da İyi Parti Seçim irtibat bürosu açılıyor. İyi Parti Sarıkaya Belediye Başkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.