Anasayfa / Güncel / İKİNCİ EL ARAÇLARDA YENİ DÖNEM

İKİNCİ EL ARAÇLARDA YENİ DÖNEM

Ülkemizde olduğu gibi ilçemizde faaliyet gösteren oto galericileri de ayak üstü alsatçılardan şikayetçi.
Şikayet sebepleri ise alsatçılar araçları pahalı fiyattan alıp tekrar üzerine kar koyarak satıyor. Bu durumda piyasanın sunni bir şekilde yükselmesine sebep oluyor. Vatandaş aracın gerçek değerinin üzerinde alarak piyasa nasıl olsa yükseliyor. Ben de kar ederim diyerek piyasayı karıştırıyor. Bu da domino etkisi göstererek piyasayı olumsuz etkiliyor.
Bizde Sarıkaya Galericiler sitesi başkanı Muharrem Günal ile görüşerek bu duruma ne zaman dur denecek sorusuna yanıt aradık. Sarıkaya Galericiler sitesi başkanı Muharrem Günal yaptığı açıklamadı; 16 Ağustos 2022 tarihinde Ticaret Bakanlığınca yapılan düzenlemeye göre ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması veya satışı ancak ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması koşuluyla yapılabilecek ve bu şart sağlanmadan doğrudan veya dolaylı olarak 1 Temmuz 2023 tarihine kadar pazarlama ve satış yapılamayacak. Bu kuralın tek istisnasının, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler adına 16 Ağustos 2022 tarihinden önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının bu kişiler tarafından 15 Eylül 2022 tarihine kadar pazarlanması ve bir defaya mahsus satışı oluşturduğu kaydedildi. Kayıtlı bir işletmesinin veya yetki belgesinin bulunup bulunmadığına veya esas iştigal konusuna bakılmaksızın ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan tüm gerçek ve tüzel kişileri kapsayan düzenlemenin uygulanmasını temin etmek üzere 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren Ticaret Bakanlığınca denetimlere ağırlık verileceği ve tespit edilen aykırılıklar hakkında idari para cezası uygulanacağını söyledi.
İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme yükümlülüğü bulunmakta
Yetki belgesi olsun ya da olmasın ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan herkesin, her bir satıştan en fazla 3 gün önce ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunmadığı kaydedilerek , Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler hakkında Ticaret Bakanlığınca idari para cezası uygulanacağı sözlerine ekledi.
Noterlerin, satış sözleşmesinde taşıtın kilometre bilgisine yer vermesi zorunlu diyen Başkan Günal; Noterlerin, satış sırasında ekspertiz raporundaki kilometre bilgisine satış sözleşmesinde yer verme zorunluluğu olduğu, satış sırasında notere ekspertiz raporu ibraz edilmemesi durumunda alıcı ve satıcının taşıtın kilometre bilgisine ilişkin beyanına yer verme yükümlülüğü bulunmadığı ifade ederek. Devamında; Taşıt satış verileri Türkiye Noterler Birliği tarafından günlük olarak Ticaret Bakanlığının Bilgi Sistemlerine aktarılmakta, takip ve kontrol edilmektedir Günal açıklamalarına şöyle devam etti: “Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan protokol kapsamında ülke genelinde gerçekleştirilen tüm ikinci el motorlu kara taşıtı satış verileri Bakanlığa günlük olarak aktarılmaktadır. Bu kapsamda, taşıt satış verileri Bakanlıkça takip ve kontrol edilebilmekte ve düzenlemelere aykırı uygulamaların tespiti mümkün hale gelmektedir. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler hakkında Ticaret Bakanlığınca idari para cezası uygulanacak.”dedi.
Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.