Anasayfa / Güncel / İYİ BİR EKİM İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İYİ BİR EKİM İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Türkiye Şeker Fabrikası Sarıkaya Bölge Şefliği Ziraat mühendisi Hacı Mehmet Yorulmaz; iyi bir ekim yapabilmek için çiftçilerin uyması gereken kurallar hakkında bilgiler verirken, Ekim, gübreleme, tohum seçimi, sulama ve bakım konularında aydınlatıcı bilgiler verdi.
“Buğday tarımında toprak işlemenin zaman ve yöntemi, işlemede güdülen amaçlara bağlıdır” diyen Yorulmaz; “Nadas-Ekim sisteminin uygulandığı kurak yarı kurak bölgelerde, toprak işlemenin amacı yabancı otları yok etmek, toprakta suyu biriktirmek ve korumaktır. Erozyona yol açmayacak toprak işleme yöntemlerinin uygulanması da önemlidir. Toprak işlemede, toprağı altüst etmeyen, devirmeyip alttan işleyen aletler kullanılmalıdır. İlk işlemeler için kırlangıç kuyruğu pulluk, kazayağı ve benzeri aletler kullanılmalıdır. Nemli ya da sulanan, nadassız tarım uygulanıp her yıl ürün alınan yerlerde toprak, hasattan hemen sonra gölge tavı varken pullukla 15-20 cm derinliğinde sürülmelidir.
Ekimden öncede kazayağı + tırmık takımıyla ikileme yapılıp iyi bir tohum yatağı hazırlanmalıdır” dedi.
İYİ BİR EKİM NASIL YAPILMALI
Sarıkaya’da hububat ekiminin başladığı şu günlerde iyi bir hububat ekiminin nasıl yapılabileceği konularında bilgiler aktaran Ziraat mühendisi Hacı Mehmet Yorulmaz; “Yüksek bir verim ve kaliteli ürün elde etmenin ön koşulu, tarlada uygun zamanda düzenli bir çimlenme ve çıkışın sağlanmasıdır. Yurdumuzda buğday genellikle güzden ve kışlık olarak ekilmektedir. Kışlık ekimde, yazlık ekime oranla daha yüksek verim elde edilmektedir. Ayrıca ekim zamanı çeşidin soğuğa toleransı ve vernalizasyon isteğine bağlı olarak değişmektedir. Ekim zamanı Kasım başından Aralık sonuna kadar uzayabilir. Fakat kıyı bölgelerimiz için en uygun ekim zamanı 15 Kasım- 15 Aralık tarihleri arasıdır. Toprak sıcaklığının 8-10 C olduğu zaman ekim yapılmalıdır. Buğdayda dekara atılacak tohum miktarı; ekim zamanına, bin tane ağırlığına, çimlenme ve biyolojik gücüne bağlı olarak 18-24 kg arasında değişmektedir. Buğdayda yazlık olarak yapılacak ekimlerde ekilecek çeşidin yazlık karakterde olmasına dikkat edilmelidir” dedi.
TOHUM SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMELİ
“Yüksek verim için sertifikalı tohumluk kullanılmalıdır” şeklinde açıklamada bulunan Ziraat Mühendisi Hacı Mehmet Yorulmaz; “Sertifikalı tohumluk kullanımı tane veriminde % 40 oranında bir artış sağlayabilmektedir. Tohumluk alırken, tohumluklar özel ambalajlarında olmalı, ambalaj üzerinde etiket bulunmalı ve etiket üzerindeki bilgilere dikkat edilmelidir” dedi.
HUBUBUTTA GÜBRELEME ÖNEMLİ
Hububat ekiminde ekim ve çıkış zamanı ile bahar döneminde hangi gübrelerin kullanılması gerektiğini de açıklayan Yorulmaz; “Buğday, gübreye genellikle iyi tepki veren bir bitkidir. Azotlu gübrenin yarısı, fosforlu gübrenin tamamı ekimle birlikte verilmelidir.
Azotlu gübrenin diğer yarısı ise kardeşlenme döneminde üst gübre olarak verilmelidir. Toprak tahlili yapılmamış ise saf madde üzerinden dekara 12 kg azot ve 6 kg fosfor tavsiye edilmektedir. Buna göre ekimle beraber dekara 13 kg Diamonyum Fosfat (DAP) ve toprak pH’ının durumuna göre 20-30 kg’da uygun formda azotlu gübre verilebilir” dedi.
BAKIM VERİMİ ARTIRIR
“Buğdayda en önemli bakım işi sapa kalkma döneminde azotlu üst gübre verilmesidir” diyen Ziraat Mühendisi Yorulmaz; “Diğer önemli bir bakım işlemi ise yabancı ot mücadelesidir. Yabancı otlarla mücadele için toprak işleme titizlikle yapılmalı ve yabancı otlardan temiz tohumluk kullanılması konusunda çiftçilerimiz titizlik göstermeliler” dedi.
İÇ ANADOLU BÖLGEMİZDE SULAMA ÖNEMLİ
“Ülkemizde buğday genellikle sulamasız olarak yetiştirilmektedir” diyen Ziraat Mühendisi H.Mehmet Yorulmaz; “Sulama imkanının olduğu yerlerde buğday, sapa kalkma ve çiçeklenme dönemlerinde sulanmalıdır. Fakat kurak geçen yıllarda bu kritik dönemler beklenmeden bitki strese girdiği zaman sulama yapılmalıdır. Tüm Sarıkaya çiftçimize bereketli bir ekim ve hasat diliyorum” dedi. Haber Mustafa TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.