Anasayfa / Sarıkaya / KARAYAKUPTA AĞAÇLANDIRMA

KARAYAKUPTA AĞAÇLANDIRMA

İlçemize bağlı, Karayakup Kasabasında, yaklaşık altı-yedi yıldır, bahar aylarında sertifikalı meyve fidanı dikimi çalışması düzenli olarak yapılmaktadır. Karayakup eski muhtarı İskender KARACA’nın başlatmış olduğu çalışma halen devam etmektedir. 2010 yılında; “Her yıl 500 fidan” kampanyası başlatan KARACA bu kampanyanın en az 10 yıl devam etmesi için çalışacağını belirtmiştir.
Karayakup Kasabası eski muhtarı İskender KARACA ile yapmış olduğumuz söyleşide: “muhtarlığım döneminin 2010 yılı ilkbahar aylarında “Her yıl 500 meyve fidanı” dikim kampanyası başlatmıştım. 2014 yılında muhtarlık hizmetim her ne kadar son bulsa da, bu kampanyanın 10 yıl sürmesi gerektiğine inanıyorum.Bu çalışmalarımızda iş makinası, çeşitli araç ve ekipmanile desteğini esirgemeyen,Karayakup Belediye Başkanı A. Dursel ERDOĞAN ve personeline, dikimde yardım amacıyla bizzat çalışan tüm eş dost ve arkadaşlarıma da verdikleri kıymetli desteklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Peygamber Efendimiz bir hadisinde buyuruyor ki: “kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” diye buyurmaktadır.
Açıklamayı lüzumlu gördüğüm bir husus daha vardır. Şöyle ki:Başpınar-Bağlar mevkiinde bol miktarda kayısı ağaçlarımız var idi. 2009 yılında kasabamızda yapılan, toplulaştırma çalışmaları sonucu, ikişer üçer dekarlık bağ olarak kullandığımız ve içerisinde üç beş kayısı ağacı olan arazilerimiz, birleştirilerek yirmi-otuz dekar olarak parsellere dönüşmüştür. Bu nedenle mevcut kayısı ağaçları da yeni parsellerin ortasında kaldığından, kesilerek sökülmek zorunda kalmıştır. Kasabamız içerisinde her türlü fidan bol miktarda bulunmaktadır. Ancak kayısı ağaçları bağlar mevkiinde bol olduğundan kasaba içinde pek nadir bulunmaktadır. Bu nedenle bu kampanya doğrultusunda diktiğimiz meyve fidanları sertifikalı, kaliteli olup; büyük bir bölümü yani %80’i kayısı ağacından oluşmaktadır. Bu yıl diktiğimiz meyve fidanlarının büyük bölümü kayısı olmakla beraber, kestane, beyaz dut, kara duttan oluşmaktadır.
Son olarak kasabamız halkına ve ilgililere bir sözüm olacaktır. Bu çalışmalarım siyasi bir çalışma değildir. Bundan sonra, “SİYASETE DEĞİL AHİRETE” hazırlık yapıyorum desem yeridir. Ben bir esnafım mesleğimi de çok seviyorum. Peygamber Efendimiz bir hadisinde buyuruyorki: “rızkın onda dokuzu ticarettedir.” Yapmış olduğumuz bu çalışmalar,Karayakup halkına ve bizden sonra gelecek nesillere armağan olsun.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ANNELER GÜNÜ PROGRAMI
COŞKULU BİR ŞEKİLDE YAPILDI

Sarıkaya Belediyesi geçtiğimiz hafta Cuma günü Sarızeybek Kültür Merkezi’nde Anneler Günü programı düzenledi. Düzenlenen program …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.