Anasayfa / Güncel / KEVEN SARIKAYA’DA ESNAFI ZİYARET ETTİ

KEVEN SARIKAYA’DA ESNAFI ZİYARET ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven Sarıkayada esnafları ziyaret ederek sohbet etti. Milletvekili Ali Keven’e CHP Sarıkaya İlçe Başkanı İzzet Yalçın ve partililer eşlik etti.
CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven Esnaf ziyaretlerinde Sarıkaya esnaflarının derlerini dinleyerek esnafın derlerine ortak oldu. Çözüm yolu belli dedi.
Daha sonra gazetemize Yağlık ayçiçeği hasadının başladığını fakat bazı sorunların olduğunu bildirerek şunları söyledi; Yağlık ayçekirdeği hasadının yapıldığını ancak kaç liraya satılacağının belli olmadığını söyleyerek çiftçilerin tepkisini dile getirdi.
“Sarıkaya’da alternatif ürün olarak ekilen yağlık ayçekirdeği hasadı başladı. Üreticilerimiz yağlık ayçekirdeğini şuan biçtiriyor ancak taban fiyat hâlâ belli değil! Bugüne dek Karadeniz Birlik, Trakya Birlik gibi çiftçi kooperatiflerinin piyasa fiyatını belirlediği yağlık ayçekirdeğin de bu yıl taban fiyat belirsizliği hâkim. Herkes fiyatın açıklanmasını bekliyor. Ancak Bakanlık konuya gayet Fransız. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye seslenmeyeceğim. Çünkü Bakan Pakdemirli konu ‘çiftçi sorunları’ olunca bir türlü duymuyor.” diye konuşan Keven, yaptığı köy ziyaretlerinde üreticilerin yaygın olarak fiyat tepkisini dile getirdiklerini şuan çiftçinin hasat ettiği ürünün fiyatının belli olmadığını ancak Tarım ve Orman Bakanı’nın da konuya yabancı olduğunu söyledi.
Yağlık ayçekirdeği alımında TMO’yu ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ni göreve davet eden Keven, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nü göreve davet ediyorum. Üreticiyi yalnız bırakmayın. TMO 5 litrelik ayçiçeği yağı satabiliyorsa ayçekirdeğini de alabilir. O koltuklarda 2 milyon çiftçi sayesinde oturuyorsunuz. Üreticinin 7 liraya yakın bir fiyat beklentisi var. Gelin yağlık ayçekirdeğini bu yıl üreticiden almaya başlayın. Fiyat istikrarını koruyun. Birlikler fiyat açıklamıyorsa siz açıklayın. Çiftçinin ürettiği ürünü piyasanın insafına terk etmeyin.” diye konuştu.” Daha sonra Milletvekili Ali Keven ilçemizden ayrıldı. Haber Mustafa Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel’in ilçemize kazandırdığı birçokhizmetin şimdilik sonuncusu olan T.C. Sarıkaya Belediyesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.