Anasayfa / Güncel / KURAN KURSUNDA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

KURAN KURSUNDA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

Sarıkaya İlçe Müftüsü Dr. Emrah Kandemir Eğitim Öğretime yeni başlayan Zinureyn Erkek Hafızlık Kuran kursunun açılışını yaparak ilçemize hayırlı oldun dedi.
Zinureyn Erkek Hafızlık Kuran Kursunun ilk defa öğrenci alarak eğitime başladığı Pazartesi günü İlçe Müftüsü Dr. Emrah Kandemir’den kurs hakkında bilgi aldık.
İlçemiz için büyük bir eksikliği gideren Zinureyn Erkek Hafızlık Kuran kursu öğrencilerinin heyecanı gözlerinden okunuyordu.
İlçe Müftüsü Dr. Kandemir Yöre Haber gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Tek’e verdiği demeçte şunları söyledi; Müftü Kandemir “Sarıkaya ilçemizde din hizmetleri açısından en büyük eksiklikerden birisi Erkek Hafızlık kursunun olmaması idi. Bizde Sarıkaya ilçe Müftülüğü olarak 2 yıl önce Bahçelievler mahallesine 100 yataklı bir Hafızlık kuran kursu yaptırmaya karar verdik. Projesini hazırlayıp yapımına başladık. Sarıkayalı hayırseverlerin desteği ile A sınıfı dediğimiz çok güzel bir Hafızlık Kuran kursunun yapımını 5-6 ay önce tamamlandık. Bu günde kayıt yaptıran öğrencilerimizle ilk günün heyecanını yaşıyoruz. Bu gün 20 Haziran 2022 bu güne kadar 80 öğrencimizin kaydını yaptırdık. Eğitime başladılar. Burada bizim amacımız öğrencilerimizi iki buçuk üç yıl eğitim verdikten sonra mezun etmek. Kayıt yaptıran öğrencilerin arasında örgün eğitime devam eden öğrencilerimiz de var. Bu öğrencilerimiz hem Hafızlık Kuran Kursuna devam ederken örgün eğitimine de devam ediyorlar. Öğretmenlerimiz örgün eğitim gören öğrencilerimize derslerinde de etüt yapıp yardımcı oluyorlar. Buradan mezun olan öğrencilerimiz gerek ilimizde gerekse ülkemizde din adamı eksikliğini büyük oranda azaltacak. Yatılı hafızlık kuran kursumuz sadece ilçemize hizmet etmemektedir. Civar ilçelerdeki öğrencilere de eğitim imkanı sağlayıp yakın ilçelere de hizmet etmektedir. Bizler ilçemizde görev yapan yetkili hafız hocalarımızdan bir kadro oluşturduk. İnşallah bu gün itibariyle eğitim öğretime başlıyoruz. Yakın zamanda buradaki öğrencilerimizin de mezuniyetini göreceğiz. Tıpkı üç yıl önce eğitime başlayan Hz. Aişe kız hafızlık kursu öğrencilerinin mezun olduğu gibi. Kız hafızlık kursundan mezun olan kız öğrencilerimiz çeşitli camilerde bayan cemaatimize mukabele okudular, onlarla birlikte kuran okumanın zevkini tattılar. Bu güzel kızlarımız ilçemiz adına güzel bir kazanımdır. Sarıkayalı hayırsever vatandaşlarımızın gururu olan bu kızlarımız dini eğitim açısında son derece donanımlı bilgili olarak mezun oldular. İnşallah bu güzel erkek yavrularımızda mezun oldukları zaman bilgili donanımlı olarak mezun olacaklar. İlçemize ve milletimize faydalı birer fert olacaklar. Bunu hep beraber Sarıkayalılar olarak başardık.
Bundan sonraki projemiz ise yine bahçelievler mahallesinde başlatmış olduğumuz yaşayan mescit projesidir. Bu projemizde erkek hafızlık kuran kursumuzun yanında bulunmaktadır. Burada aile ve din rehberlik bürosu, konferans salonu, gençlik merkezi, kitap teşhir salonundan oluşan 800 metrekarelik bir alana sahip külliye inşaatımızdır. Yaklaşık bir buçuk iki yıl gibi bir sürede Sarıkayalı hayırseverlerin desteği ile külliye inşaatımızı da bitirip Sarıkaya halkının hizmetine sunacağız. İlçemizin din eğitimi ve dini açıdan fiziksel olan bütün eksikleri giderilmiş olacak. Bu yapılan fiziksel mekanlar Sarıkayamızın 50-100 yıl hizmet edecek mekanlar olacak. İlçemizde dini kompleks açısından 50-100 yıl bir sıkıntısı olmayacak.
Bu vesile ile müftülük hizmetlerimize maddi manevi açıdan destek veren, bizim yanımızda olan Sarıkayalı hayırsever kardeşlerime şükranlarımı arz ediyorum. İlçemizin basın mensubu olan Yöre haber gazetesi yazı işleri müdürü Mustafa Tek her zaman yanımızda oldu, sesimizi duyurdu kendisine teşekkür ediyorum. Tüm devlet erkanımıza Sayın Kaymakamımız Samet Serin ve Belediye başkanız Ömer Açıkel’e teşekkür ediyorum. İlçemiz Siyasilerine, Sivil Toplum kuruluşlarına Sarıkaya’lı hayırseverlere, Müftülük personellerine şükranlarımı arz ediyorum.”dedi.
Bizde Sayın Müftümüz Dr. Emrah Kandemir’e ilçemize böyle güzel projeler kazandırdığı için teşekkür ediyoruz.
Haber Mustafa Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.