Anasayfa / Güncel / KURBAN BAYRAMI YAKLAŞTI

KURBAN BAYRAMI YAKLAŞTI

Sarıkaya İlçe Müftüsü Dr. Emrah Kandemir Kurban bayramına sayılı günler kala Sarıkaya halkına Kurban bayramı ile alakalı bilgiler verdi. Yöre haber gazetesi muhabirine konuşan Müftü Kandemir Şunları kaydetti.
Müftü Dr. Emrah Kandemir konuşmasında; “Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı.
Bu nedenle bayram namazı ve kurbanla alakalı pratik bilgileri bir kez daha hatırlatmakta fayda olacaktır. 09 Temmuz 2022 Cumartesi günü idrak edeceğimiz Kurban Bayramı namazı ilçemizde 05:57 de kılınacaktır. Öncelikle arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farzlardan sonra getirilmesi gereken teşrik tekbirleri unutulmamalıdır. Diğer taraftan özellikle hac da olmayan kardeşlerimiz mutlaka arefe gününü oruçlu geçirmelidirler. Bu hususla alakalı Allah Resûlü (sav) şöyle buyurmuştur: “Arefe gününde tutulacak oruç geçmiş ve gelecek bir yılın günahlarına keffaret olur”.
Kurban kesim vakti bayram namazı kılındıktan sonra başlar, Hanefi mezhebine göre bayramın 3. Günü akşamına kadar devam eder. Usulüne göre bir kesim yapılması için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamardan en az birinin kesilmesi gerekmektedir. Kesilen hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına dikkat edilmelidir. Kesim işlemi ehil kişilerce gerçekleştirilmeli, hayvana eziyet sayılabilecek davranışlardan uzak durulmalıdır. Kesim esnasında besmele ( Bismillahi Allâhu Ekber) unutulmamalıdır. Zira Hanefi mezhebine göre besmele kasten terkedilirse o hayvanın eti yenmez. Ayrıca çevre temizliğine ve hijyen kurallarına da dikkat edilmelidir.
Kurbanın et, sakatat, deri yün ve süt gibi unsurlarının satılması caiz değildir. Özellikle derilerin ihtiyaç sahiplerine veya hayır kurumlarına verilmesi mümkündür. Böyle yapılması ibadetin ruhuna uygun bir davranış olacaktır. Öte yandan hayvanın yaşı konusunda da dikkatli olmak gerekmektedir. Bir hayvanın kurban edilebilmesi için, o hayvanda insanlar arasında kusur sayılan ayıplardan birisinin bulunmaması da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Kısacası hayvandan beklenen bir menfaati tümüyle yok eden veya hayvanın güzelliğini ortadan kaldıran kusurlar, onun kurban olmasına engeldir.
Yedi kıtada Necip Milletimizin sesi olan Türkiye Diyanet Vakfımız “Kurbanını paylaş kardeşinle yakınlaş” vekaletle kurban başlığı ile yine iyilik için çaba sarf etmektedir. Bunun gerçekleşmesi siz değerli kardeşlerimizin ilgi ve desteğiyle mümkündür. Her biri büyük hatıralarla dolu yardım faaliyetleri neticesinde kimi zaman kabileler İslam’la müşerref olmakta çoğu zaman da göğsümüzdeki bayrağımızı öperek yolumuzu gözleyenlerin heyecanına tanık olmaktayız. Bir mazlumun yüzünü güldürmek ve bir yetimi sevindirmek gayesiyle sizleri de yardım kervanına katılmak için ilçe müftülüğümüze bekliyoruz.
İdrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nın başta ilçemizdeki kardeşlerimiz olmak üzere tüm Müslümanlara hayırlar ve bereketler getirmesi temennisiyle hayırlı bayramlar diliyorum.” Dedi.
Haber Mustafa Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.