Anasayfa / Güncel / MERCİMEK HASADI BAŞLADI

MERCİMEK HASADI BAŞLADI

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel yerli üretimi destekleyeceklerini belirterek şubat ayında bir çağrı yapmıştı.
Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Türkiye’nin en kaliteli yerli mercimeğinin yetiştiği ilçemiz topraklarının yeniden bu ürünün merkezi olması için bir girişimde bulunduklarını açıklamıştı. Başkan Açıkel şubat ayında yapmış olduğu duyuruda şunları belirtmişti; “Türkiye’nin en kaliteli yeşil mercimeğinin yetiştiği Sarıkaya’mızda, mercimek üretimini desteklemek ve Sarıkaya Yeşil Mercimeğini tanıtmak maksadıyla tohum desteğimizle birlikte piyasa şartlarında alım garantisi vererek sözleşmeli mercimek ekimine başlıyoruz” demişti.
Başkan Açıkel’in bu paylaşımının ardından tohum sıkıntısı yaşayan ve yerli üretimle güçlenmek isteyen birçok çiftçi Sarıkaya Belediyesi’ne konuyla ilgili bilgi almak ve başvuruda bulunmak için müracaatta bulunmuştu. Müracaat eden çiftçilerimizin bir çoğu tohum desteği alarak Yeşil mercimek ekmişti. Başkan Açıkel çiftçilerimize alım garantisi de vererek yerli üretime destek vereceğini açıklamıştı.
Nihayet sona gelindi. Belediyeden tohum desteği alarak yeşil mercimek eken çiftçilerimiz ürünlerini hasat etmeye başladılar.
Sarıkaya çiftçisine destek olmak ve daha fazla üretim yapmak için tohum desteğinde bulunduklarını belirten Açıkel, “Çiftçilerimize tohum desteğinde bulunduğumuzda alım garantisi vermiştik, dağıttığımız tohumların şimdi hasadını yapıyoruz. Çok şükür ürünlerimiz gayet iyi. Sarıkaya’nın yeşil mercimeğini bütün dünyaya tanıtmak amacıyla hem de üretimi teşvik etmek amacıyla yaptığımız bu projede başarıya ulaştığımızı düşünüyorum.” Dedi.
Üretim yapan çiftçilerimiz ise “Başkanımız Sultani Yeşil mercimek tohumunu bize sağladı. Bizde ekimini yaptık. Ürünlerimiz verimli. Rekolte çok güzel. Belediyemiz de alım garantisi verdi zaten. Başkanımız Ömer Açıkel’e teşekkür ediyoruz.” dediler.
Sarıkaya Muhtarlar derneği başkanı Mesut Duru ise yaptığı açıklamada; Sarıkaya Belediyesinin böyle bir projesi vardı. Bizde Belediye Başkanımız Ömer Açıkel ile istişare yaparak bu projeyi bazı köylerimize bildirdik. Müracaat eden çiftçilerimizden uygun olanlara tohum desteğini yaptık. Çiftçilerimiz de ekimlerini yaptı. Şimdi hasadını yapıyoruz. Hasatta rekolte güzel. Çok memnunuz. Başkanımıza ve projeye gönül veren çiftçi kardeşlerime teşekkür ediyorum.”dedi. Haber Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.