Anasayfa / Sarıkaya / PANCAR KOTASINDA BÜYÜK SIKINTI

PANCAR KOTASINDA BÜYÜK SIKINTI

Sarıkaya Muhtarlar derneği başkanı Mahir Ünal gazetemizi ziyaret ederek Sarıkaya çiftçisinin panca kotası yüzünden zor durumda olduğunu belirtti. Ünal pancar ekicisi çiftçilerimizin kotaları az veriliyor. Kotalar pancar alım satımı yapan tüccarların elinde, bu tüccarlar bir dönüm bile pancar ekmeden vatandaşın pancarını alıp satıyor. Vatandaşın sırtından geçiniyor dedi. Ünal ayrıca 56 köy muhtarının bu durumdan şikayet ettiğini ve kendisinin de çiftçilerim maduriyetinden üzüntü duyduğunu bildirdi. 56 köy muhtarının mühürlü ve imzalı dilekçesini Tarım Bakanlığı, Pancar üst kurulu, Türkiye Şeker fabrikaları genel müdürlüğü ve Yozgat Milletvekillerine gönderdiğini de sözlerine ekledi. Muhtarların ortaklaşa yazdırdığı dilekçe şu şekilde; “Yozgat ili Sarıkaya ilçesinde pancar ekimi yapan çiftçilerden muhtarlara gelen talepler doğrultusunda pancar ekili araziye ek kota verilmediği belirtilmektedir. Çiftçiler kota bulunmadığından pancarlarını zorunlu olarak ucuz bir şekilde tüccarlara kaptırmaktadır. Mevcut kotanın çoğunluğu pancar ekimi yapmayan pancar tüccarlarının elindedir. Ekim yapmadan çiftçinin elinden ucuz fiyatla pancar alımı yapılmaktadır. Bu nedenle pancar ekimi yapan çiftçilerin ekili arazilerinin tesbit edilerek ek kota verilmesini ve çiftçilerin maduriyetinin giderilmesini talep ederiz.” Denilmektedir.
Mahir Ünal özellikle Yozgat Milletvekillerimizden bu konuya eğilerek madur olan çiftçilerimizi bu sıkıntıdan kurtarmalarını istedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YÜKSEKOKUL ÖĞRENCİLERİ ÖNLÜK GİYDİ

Sarıkaya Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğrencileri için Efdal Park’ta önlük giyme programı düzenlendi. Programı Belediye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir