Anasayfa / Güncel / SARIKAYA BELEDİYESİ KIŞA HAZIR

SARIKAYA BELEDİYESİ KIŞA HAZIR

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden havalar artık yavaş yavaş soğumaya başladı ve artık kışın geldiğini hisseder olduk.
Uzun zamandır sıcak havalara alışan Sarıkaya halkı deyim yerindeyse Bozok Yaylasının meşhur ayazını bu hafta itibariyle hissetmeye başladı.
Geçtiğimiz sen yoğun kar yağışı esnasında 7/24 iş makineleriyle yol açma çalışmalarını sürdüren Sarıkaya Belediyesi bir taraftan da yol tuzlama çalışmalarına devam etmişti. Bu yıl da elde edilen bilgiler ışığında kışın sert geçmesi bekleniyor. Tabi yoğun kar yağışı olur mu olmaz mı bilinmez fakat tedbir almakta fayda var.
Bizlerde konuyla ilgili merak edilenleri Sarıkaya Belediyesi yetkililerine sizler için sorduk ve kış için alınan tedbirler hakkında bilgi aldık. Yetkililerden aldığımız bilgilere kış için gerekli olan ve buzlanmayı engellemek için kullanılan tuz fazlasıyla tedarik edilmiş ve olası bir yoğun kar yağışı ve buzlanma esnasında kullanılmak üzere hazırlanmış şekilde depolarda yerini almış. Ayrıca Sarıkaya Belediyesi tarafından yol açma çalışmalarında kullanılan 3 adet küçük kepçe, 1 adet büyük kepçe ve greyderinde kış öncesi bütün bakımlarını yaptırarak kışa hazır hale getirilmiş.
Ancak göz önünde bulundurulması gereken şöyle de bir durum var ki Sarıkaya oturum alanı olarak gayet büyük bir ilçe. Şu anki oturumu ile Sarıkaya 60-70 bin bandında nüfusu kaldırabilecek seviyede hatta belki daha da fazla olabilir. Bu da çalışmaların hızını zaman etkiliyor ki Sarıkaya Belediyesi bu gibi olumsuz durumlarda ise yine tedbirlerini alarak ilçemizdeki özel işletmecilerde bulunan kepçeleri kiralama yöntemi ile çalışmaların aksamaması için önlem alıyor. Geçtiğimiz yıl sosyal medyada birkaç fotoğraf karesi ilçe gündemini meşgul etmişti. Tabii vatandaşlar konunun iç yüzünü pek bilmedikleri için farklı yorumlarda bulunanlarda oluyor. Lakin çalışan özel kepçeler belediye tarafından kiralanan çalışmaların aksamasının önüne geçmek için alınan tedbirlerden biri. Tabii ki bazı vatandaşlarımızda traktörlerinin kepçeleriyle veya kepçesi olan bazı vatandaşlarımızda kendi yaşadıkları sokaklarda yol açma çalışmalarına ellerinden geldiğince tamamen kendi istekleriyle destek olmaya çalışıyorlar.
Her ne olursa olsun dünya genelinde yaşanan içme suyu sıkıntısının ve arazilerde yaşanan verim düşüşünün düzelmesi için yağmur ve kar yağışının önemi anlatılamaz bir boyutta. Umuyoruz ki 2022-2023 kış dönemi yağış açısından çok verimli bir yıl olur ve azalan su kaynakları bir nebze olsun toparlanır diye ümit ediyoruz. Haber Mustafa TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.