Anasayfa / Güncel / SARIKAYALI ÇİFTÇİLER PERİŞAN

SARIKAYALI ÇİFTÇİLER PERİŞAN

Cumhuriyet Halk Partisi Sarıkaya ilçe Başkanı Mustafa Yalçın Sarıkaya’nın bütün sorunları ile ilgilenmeye devam ediyor. Başkan Yalçın bu sefer de Sarıkayalı Pancar Çiftçilerinin sorunlarına eğildi. Yalçın Cumhuriyet Halk Partisi Tarım ve Orman Bakanlığından sorumlu genel başkan yardımcısı Erhan Adem’i ilçemize davet ederek Sarıkayalı çiftçilerin sorunlarına değindi.

Cumhuriyet Halk Partisi Tarım ve Orman Bakanlığından sorumlu genel başkan yardımcısı Erhan Adem Sarıkaya’ya gelerek pancar çiftçilerinin sorunlarını dinledi.
Sarıkayalı pancar çiftçileri zor durumda olduklarını belirterek, tarlada bekleyen pancarlarının bir an önce fabrikaya götürülmesini istediler. Çiftçiler; Yozgat şeker fabrikası Konya’dan pancar alıyor. Bizim pancarlarımızı almıyor. Bizim pancarlarımız durdukça fire veriyor. Zarar ediyoruz. Dediler.
Genel başkan yardımcısı Erhan Adem Sarıkayalı Çiftçiler ile birlikte sökülen pancarların yanında bir basın açıklaması yaptı CHP ilçe başkanı Mustafa Yalçın’ın da hazır bulunduğu basın açıklamasında çiftçilerin mağduriyetlerini belirterek sözü çiftçilere bıraktı.
Sarıkaya’lı Çiftçilerden Fatih Erkal konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı; “Biz pancarımızı sökeli 20 günü geçti fabrikamız düzenli çalışmıyor, düzenli çalışmadığı gibi Konya Şekerden işlenmesi için Yozgat şeker fabrikasına pancar geliyor, günlük 80 kamyon, günlük 80 araba demek günlük 3000 ton pancar demektir. Zaten Yozgat Şeker fabrikasının günlük pancar işleme kapasitesi 3000 tondur. Hasat’ını yaptığımız pancarları fabrikaya götüremiyoruz. Paramızı da bir ay sonra alacağız bu da Sarıkaya’ya girecek olan paranın geç kalması demektir.
Biz mağduruz, yağmurlar başladı, yağmurların ardı arkası kesilmeyecek, pancarlarımız tarlada tarla çamur olduğu zaman nakliyeyi de yapamayacağız. Kamyonlarımız tarlalara gömülecek çıkamayacak. Biz mağduruz yetkililere gidiyoruz bizim pancarımızı almıyorsunuz da neden Konya’daki pancarı alıyorsunuz diyoruz verdikleri cevap Konya’dan pancar gelmek zorunda. Diyorlar. Bizim pancarımız tarlada kaldı bizim zararımız ne olacak pancar durdukça fire veriyor Sarıkaya Çiftçinin tonlarca zararı var. Konya’dan pancarı çıkartıyorlar Sarıkaya’ya gelene kadar 4-5 tane yüksek kapasiteli fabrikayı geçiyor. Yozgat Şeker fabrikası bölgenin en az işleme kapasitesine sahip bir fabrika zaten küçük bir fabrika, onca büyük fabrika varken neden Yozgat Şeker fabrikası seçildi. Biz bu konuda mağduruz Yozgat Şeker fabrikasının kapasitesi zaten düşük kendi pancarlarımızı işlemeye yetmiyor bir de tutmuş Konya’dan pancar geliyor.”dedi.
Genel başkan yardımcısı Eren Adem Sarıkayalı Çiftçiler kotasına uygun olarak pancarını ekti sonra mahsulünü söküp tarlasına girdi fakat Yozgat Şeker fabrikası önce Konya’nın şekerini işleyeceğim diyerek Sarıkayalı çiftçinin mağdur olmasına neden oluyor. Pancar tarlanın ortasında. Kamyon buraya nasıl gelecek ve çamurda nasıl çıkacak Sarıkaya Çiçekçisi perişan halde bir an önce tarladan ürünün kaldırılıp fabrikaya götürülüp işlenmesi gerekiyor. Aksi halde her geçen gün pancar fire verdiği için Sarıkaya Çiftçiler zarar ediyor.” Dedi. Haber Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.