Anasayfa / Sarıkaya / SARIKAYA’YA YAKIŞIR TESİS

SARIKAYA’YA YAKIŞIR TESİS

Sarıkaya Süt Üreticileri Birliğinin kurduğu süt toplama tesisi bina ve ekipmanları ile göz dolduruyor.
Veteriner Hekim Altan Gültekin “günlük 28-30 ton süt toplayıp satıyoruz.”dedi.

Sarıkay Süt Üreticileri Birliği resmi açılışı Pazar günü yoğun bir katılımla yapıldı. Açılışa Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, TKDK İl koordinatörü Selim Türker, Sarıkaya Kaymakamı Yasin Özcan, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Ak Parti İlçe Başkanı Atilla Şahin, Ak Parti il genel meclisi üyesi Dursun Tuncer, MHP ilçe başkanı ve İl Genel Meclisi üyesi Abdullah Güngör, Yozget SGK il Müdür yardımcısı Adnan Ünal, Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, Mahalle muhtarları ile çok sayıda davetli katıldı.
Açılış dualar eşliğinde yapıldı. Kesilen kurban ve açılıştan sonra davetliler Süt üreticileri birliği binasını gezdiler. Milletvekili Akgül Süt Üreticileri birliği başkanı Veteriner Hekim Altan Gültekin’den bilgi aldı. Bina gezildikten sonra konferans salonuna geçildi. Kısa bir sunumdan sonra Sarıkaya Süt Üreticileri birliği başkanı Veteriner hekim Altan Gültekin bir konuşma yaptı; Gültekin 2008 yılında kurulan Kooperatifi 2012 yılında yapılan seçimle devraldık. O zamanda günlük 3-4 ton süt toplanıyordu, şimdi ise bu kapasiteyi sezonuna göre 28-30 ton’a çıkardık. 44 köyde süt topluyoruz. 3 adet sıfır süt toplama aracı aldık. Binamızı TKDK dan proje hazırlatıp yaptırdık. Önce birlik bütçesinden binamızın arsasını aldık. Daha sonra TKDK ya verdiğimiz proje onaylanınca inşaata başladık. %50 hibe ile binamızı ve makine parkımızı tamamladık. Bina ve makineler bize 1 milyon 200 bin liraya mal oldu. 48 tonluk süt soğutma tankımızın yıkamasını otomatik yaptırdık. Sıcak ve soğuk yıkması otomatik olarak yapılıyor. Süt paraları ödemesi elden yapılıyordu, şimdi ise çiftçilerimizin banka hesaplarına aylık muntazaman yatırılıyor. Birliğimiz 2013 yılından itibaren süt üreticisi çiftçimize kaliteli süt ve buzağı yemi satmaya başladı. Süt sağım makinesi ve yedek parçalarını da temin ettik. Dedi. Veteriner hekim Altan Gültekin biz bu işe girişmeden önce sayın vekilimiz Abdulkadir Akgül beyin yanına gittik ve destek istedik. Milletvekilimiz Sayın Akgül ise bizleri kırmayıp bize destek oldu. Bu güne gelmemizde en büyük destekçimiz oldu. TKDK il koordinatörümüz Selim Türker beye de teşekkür ediyorum. Kendisi de bütün işlerimizde projemizde bize ayrı bir değer vererek yardımcı oldu. İlçe Kaymakamımız Yasin Özcan Beye, İlçe Belediye başkanımız Ömer Açıkel beye de ayrıca teşekkür ediyorum bizlere destek verdiler. Her sorunumuzda desteklerini esirgemediler. Bu gün 1100 üyemiz varsa önce bize destek olan siyasilerimiz ve bürokratlarımız sayesindedir. Hepsine ayrı ayrı süt birliği üyeleri adına teşekkürlerimiz sunuyorum. Dedi.
Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül ise yaptığı konuşmada böyle hayırlı hizmetler için kapısının her zaman açık olduğunu belirterek, bu hizmetin Sarıkayaya gelmesinden dolayı çok sevindiğini söyledi. Akgül Sarıkaya halkının ve çiftçisinin her zaman hizmetinde olduğunu dile getirerek Sarıkayanın gelişmesi, ekonomisinin iyileşmesi tek amacı olduğunu bildirdi. Akgül; Tüm Yozgatın ve özellikle sarıkayanın gelişmesi için TKDK nın pojereine desteklerimiz sürüyor. Vatandaşımız yeter ki proje yapsın, biz elimizden gelen yaparız. Dedi. Akgül bu tesisin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek, süt toplama tesisinin Sarıkaya çiftçisine hayırlı olmasını diledi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel’in ilçemize kazandırdığı birçokhizmetin şimdilik sonuncusu olan T.C. Sarıkaya Belediyesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.