Anasayfa / Güncel / ŞEKER PANCARINDA MALİYET
AÇIKLANAN FİYATI KURTARMIYOR

ŞEKER PANCARINDA MALİYET
AÇIKLANAN FİYATI KURTARMIYOR

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör; “Şekerpancarı fiyatları güncellenmeli” dedi.
Başkan Güngör yaptığı açıklamada; “Geçen ay açıklanan 16 polar 1 ton şekerpancarı için 420 tl alım fiyatının ardından mazot ve kimyasal gübreye orantısız bir şekilde ardı ardına gelen baş döndürücü fiyat artışları açıklanan 420 TL fiyatı maliyetin altına düşürdü.
Girdi maliyetleri hesaplanarak şekerpancarı fiyatı tekrar açıklanmalıdır. Bu şartlar altında çiftçimizin şekerpancarı üretmesi imkansız.
1 dekar şekerpancarı maliyeti Taban gübresi dap 50 kg 500 TL, Yazlık üst gübre üre 30 kg 450 TL, Kaplamalı tohum 1 dekar için 715 TL, Zirai mücadele ot ilacı 1dekar için 65 TL, Mazot sürüm ve toprak hazırlama 11 litre – 110 TL ,Çapa işçilik 1 dekar için 300 TL, Ekipman arıza sanayi vs. 1 dekar için 50 TL, Söküm işçilik fiyatı 1 dekar için 300 TL, Sulama ortalama 600 TL, Toplam Maliyet: 3090 TL. Bölgemizde Ortalama verim 6 ton X 420 TL : 2520 TL bu rakamlar ile verilen fiyatın üretim maliyetinin altında kalacağından çiftçimizin bu şartlar altında şekerpancarı üretimi yapması mümkün görülmemektedir.
Girdi maliyetleri tekrardan hesaplanarak şekerpancarı fiyatı açıklanmalıdır. Şeklinde konuştu. Haber Merkezi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

İYİ SEÇİM İLETİŞİM MERKEZİ AÇILIYOR

Çarşamba günü Saat 11:00’da İyi Parti Seçim irtibat bürosu açılıyor. İyi Parti Sarıkaya Belediye Başkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.