Anasayfa / Güncel / SU HAYATTIR

SU HAYATTIR

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör , Sarıkaya Muhtarlar Derneği Başkanı Mesut Duru ve Muhtarlardan oluşan heyet TBMM ye giderek Yozgat Milletvekillerinden Yahyasaray Barajı Kapalı Sulama sistemi için destek istedi.

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, Sarıkaya Muhtarlar Derneği Başkanı ve Hasbek köyü Muhtarı Mesut Duru geçtiğimiz hafta TBMM de Yozgat Milletvekillerini ziyaret ederek Yahyasaray kapalı sulama sisteminin 2023 yılı yatırım programına alınması için destek istedi.
Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör ve Sarıkaya Muhtarlar Derneği Başkanı Mesut Duru’ya Sarıkaya’dan Yahyasaray Sulama Birliğine bağlı köylerin muhtarları eşlik etti.
Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, gazetemize yaptığı açılmada öncelikle Yozgat Ak Parti Milletvekilimiz Sayın Yusuf Başer, Yozgat MHP Milletvekilimiz Sayın Etem Sedef ve Yozgat CHP Milletvekilimiz Sayın Ali Keven’i ziyaret ederek Yahyasaray Barajı kapalı sulama sisteminin 2023 yılı yatırım programına alınması için istekte bulunduk. Dedi.
Başkan Güngör Yozgat Ak Parti Milletvekilimiz Yusuf Başer Hasbek Kargadalı barajı porjesinin onaylanmasında büyük emeği ve mesaisi var. Tarım bakanımız geldiğinde de Hasbek Kargadalı barajı için Tarım Bakanımıza teşekkür etmiş ve Yahyasaray Barajı kapalı basınçlı sulama programını da bakanımıza iletmişti. Yozgat Ak Parti Milletvekilimiz Yusuf Başer’e desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Daha Sonra Yozgat MHP Milletvekilimiz Sayın Etem Sedef beyi ziyaret ettik. Kendilerine de Yahyasaray Barajı kapalı Sulama projesi hakkında bilgi verdik. Milletvekili Sedef projeden haberinin olduğunu ve yine Milletvekilimiz Yusuf Başer ile irtibatlı olduklarını bildirdi. Konunun yakından takipçisi olacağını da sözlerine ekledi. Yozgat MHP Milletvekilimiz Sayın Etem Sedef beye de çok teşekkür ediyoruz.
Güngör son olarak ta; “Yozgat CHP Milletvekilimiz Ali Keven’i ziyaret ettik. Milletvekilimiz Keven den Projemize destek vermesini istedik. Milletvekili Ali Keven ise açıklamasında, Sarıkayalı muhtarlar ile Sarıkaya ilçesi ve köyleriyle ilgili yaptığı çalışmalar hakkında konuştu. Yahyasaray Sulama Birliği sulama sahasında bulunan köylerin tarım arazilerinin modern kapalı sulama sistemiyle buluşması gerektiğini söyleyen Keven, kapalı sistem basınçlı sulama projesini Meclis gündemine taşıyacağını söyledi. Şevki başkanımla ve muhtarlarımızla Yozgat’ımızı konuştuk, Sarıkaya ilçemizi konuştuk. Yahyasaray sulama sahasında bulunan köylerimizin kapalı sistem basınçlı sulama yapılması talebini Meclis’te gündeme taşıyacağım. Sarıkaya için ne gerekiyorsa her zaman yanlarında olmaya devam edeceğim.” diye konuştu.
Daha sonra Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör Su hayattır diyerek açıklamalarına şöyle devam etti; Yahyasaray Barajı kapalı sulama projesi yatırım programına alınır da gerçekleşirse eğer, bölgede yaklaşık 100 bin dönüm arazi sulu tarıma geçecek. Bu da sadece Sarıkaya’nın değil Yozgat’ın çehresini değiştirecek. Çünkü bölgede kuru tarımdan sulu tarıma geçilmesi demek ürün çeşitliliğini ve verimi çok artıracak. İlçemize değişik bölgelerden tarım yatırımcıları gelip tarla kiralama yöntemi ile katma değeri yüksek ürün yetiştirecek. Bu da ilçemizde tarıma dayalı birçok fabrikanın açılmasına vesile olacak. Çünkü insanlık aç kalamaz telefon, tablet, araba kullanmayabilir ama insan gıda tüketmek zorunda. Bunun için de su gerekir. Bitki güneş ister ilçemiz güneşini bol alıyor. Bitki toprak ister, ilçemizde yeteri kadar toprak var. Geriye ne kalıyor ? “SU” işte biz bitkinin yetişmesi için kurak topraklara suyu getirmek istiyoruz. Bu proje gerçekleşirse göçü geri çevirir ilçemizde bu toprağı işleyecek yeteri kadar çiftçimiz yok. Dışardan tarım yatırımcıları gelecek. İstanbula çalışmaya giden gencimiz gelecek babasının tarlasını işleyecek. Çünkü su olacak, verim olacak, kazancı çok olacak, ürün çeşitliliği çok olacak. Diğer ilçelerimize birçok yatırım yapılıyor. Çekerek Millet bahçesine kavuştu, Rafting parkuruna kavuştu. Boğazlıyan Organize sanayiyi aldı. Bizde Yahyasaray kapalı sulama sistemini istiyoruz. Çiftçimiz para kazansın ,kazanç tabana yayılsın. Herkes kazansın. Üç beş iş adamı kazanıp asgari ücretle benim çiftçimin oğlunu süründürmesin diyoruz. Dünyada bitmeyecek tek şey gıda. Bu da suyla olur. Bizim savaşımız gıda için, bu da anca suyla olur. Su olunca her şey olur. Mesela geliri yetmiyor bizim çiftçinin, neden çünkü kuru tarım yapıyor. Aldığı belli. Gübresini ödese mazotunu ödeyemiyor. Mazotu ödese kışın yiyeceği kalmıyor. Bu da devletimizin sırtına yük olmasına neden oluyor. Sulu tarım olsa ektiği ürünü kaldırır aynı sene birde slajlık mısır eker masrafını çıkarır. Bu yüzden Yahyasaray Kapalı sulama sistemi ilçemize yapılmalı. Bu konuda tekrar Yozgat Ak Parti Milletvekilimiz Yusuf Başer, Yozgat Mhp Milletvekilimiz Ethem Sedef ve Yozgat Chp Milletvekilimiz Ali Keven’den destek bekliyoruz.”dedi. Haber Mustafa TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.