Anasayfa / Güncel / SU TASARRUFU ÖNEMLİ

SU TASARRUFU ÖNEMLİ

Yaşam kaynağımız su, insanlık varoluşundan bu güne kadar olmazsa olmazı sudur.
İnsan bedeninin ise %70’i sudan oluşuyor. Fakat küresel ısınma ve çeşitli doğa felaketlerinin arttığı bu yüz yılda sularımız epey azaldı.
Uzmanlar geleceğin savaşlarının ise su yüzünden çıkacağını dile getiriyor. Bu yüzden gelecek nesillere temiz ve yeterli su bırakabilmemiz için şu an suyu tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Bu yüzden Hz. Aişe Yatılı Hafızlık Kız Kur’an kursumuzda su tasarrufu ve israfı konulu bir sohbet programı gerçekleştirildi.
Candan Şahin hoca hanım sohbetinde genç hafızlara ; “Yüce Allah’ın biz kullarına verdiği en büyük nimetlerden birinin su olduğunu, canlıların sudan yaratıldığını ve yeryüzünün 3’te 2’sinin sudan oluştuğunu söyledi.
Hafız adaylarına gün geçtikçe içilebilecek su rezervinin azaldığını bu sebeple tasarruf yapmanın gerekliliğini aktaran hoca hanım Peygamber Efendimizin (s.a.s.) abdest alırken bile su israfını yasaklandığını hatırlattı. İslam Dininin israfı yasakladığını ifade eden Şahin, düşüncesizce ve ölçüsüz bir şekilde israf yapanların Kur’an-ı Kerim’de şeytanın kardeşleri olarak tarif edildiğini dile getirdi.
Candan Şahin hoca hanım su tasarrufu hakkında yaptığı sohbetine şu şekilde devam etti; “Su tasarrufu, sorumlu su kullanımı ile başlamaktadır. Aşırı su kullanımını önlemek ve atık su miktarını azaltmak bunun başında gelmektedir. Su tüketim kontrolü yaparak ilk adım atılabilir. Kişinin kendi yaptığı su tasarrufu direkt olarak etki yarattığı için bu birincil tasarruf olarak değerlendirilir. Bunun yanı sıra su tasarrufu yapan, içme sularını daha az kirleten, üretimde daha az temiz su kullanımına özen gösteren markaları tercih etmek de doğrudan olmasa da dolaylı etki elde etmeye yardımcı olur. “Su tasarrufu nedir?” sorusunun tek cevabı suyu daha az kullanmak değildir. Su kaynaklarının korunması ve kirletilmemesi de su tasarrufu kavramına dahildir.
Dünyadaki tüm canlıların suya ihtiyaç duyması su tasarrufunun ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.
Dünyadaki su kaynakları oldukça kısıtlıdır ve gelecek nesillerin kuraklık, kıtlık gibi problemler yaşamaması için su israfı önlenmelidir. Nüfus artışı ve endüstriyel büyüme nedeniyle insanlığın suya olan ihtiyacı giderek artış gösterse de su rezervi sabit kalmaktadır.
Su döngüsü ile bu su dünyaya geri dönse dahi rezervlerimiz sınırlıdır. Ayrıca çevre kirliliği sebebiyle su döngüsünde geri dönen su aynı miktarda ya da aynı kalitede olmamaktadır. Su kullanımını kısıtlayarak gelecekteki kuraklıkları önlemek mümkündür.
Evde su tasarrufuna yönelik atılabilecek birçok adım bulunmaktadır. Üstelik Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını düşünürsek su tasarrufuna mümkün olduğunca çok önem vermemiz gerektiğini görebiliriz. Yapılan araştırmalara göre 2030’lu yıllardan itibaren Türkiye su kıtlığı yaşayacak ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle su sıkıntısı baş göstermeden önce tasarruf yapılmaya başlanmalıdır. Su tasarrufuna yönelik çeşitli çözüm önerileri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ;Elde bulaşık ya da çamaşır yıkamak yerine çamaşır ve bulaşık makinesi kullanmak. Bu makinelerin ekonomik modunu kullanmayı tercih etmek.
Yiyecekleri akan su altında yıkamak yerine bir kabın içerisinde yıkamak.
Yemeklerde mümkün olduğunca az su kullanmak ve mümkün olduğunca buharda pişirmeyi tercih etmek. Buharda pişirme su tasarrufu sağlamasının yanı sıra gıdaların besleyiciliğini kaybetmesini önler.
Saksı bitkilerini, sebze ve meyve yıkamada kullanılan suyla sulamak.
1 – 2 dakika daha kısa duş alarak ayda 500 litre su tasarrufu yapmaya yardımcı olur.
Başta klozet ve musluklar olmak üzere su tesisatını kontrol ederek su sızıntılarını önlemek.
Diş fırçalarken musluğu kapatmak dakikada 15 litre suyun israf edilmesinin önüne geçer.
Zeytinyağı ya da sigara izmariti gibi atıkları suya karıştırmamak gerekir. Su kaynaklarının korunması için ilk önce kaynakların kirletilmemesi gerekmektedir. Tek bir sigara izmariti 500 litre suyun kirlenmesine yol açmaktadır.
Su tasarruflu duş başlıkları kullanmak hem su kullanımının hem de su faturasının düşmesini sağlar. Su tasarruflu duş başlıkları ile ayda 2900 litre su tasarrufu yapmak mümkündür.
Bitki ve bahçe sulamalarını sabah çok erken ya da akşam geç saatlerde yapmak önemli miktarda su tasarrufu sağlar. Bu saatlerde buharlaşma daha az olduğu için toprak daha az suyla daha uzun süre nemli kalabilmektedir.
Özellikle kış aylarında duşta suyun ısınmasını beklerken akan soğuk suyu biriktirmek su tüketimini ciddi miktarda düşüren adımlardan birisidir. Daha sonra bu su bitkileri ya da ağaçları sulamak için kullanılabilir. Müstakil evde ya da bir apartmanın en üst katında yaşıyorsanız yağmur suyu toplama sistemlerini kullanabilirsiniz. Bu sayede şebekeye bağlı su kullanımını düşürmek mümkün hale gelir.”dedi.
Candan Şahin hoca hanım son olarak “ su tasarrufu konusunda siz sevgili gençler önce kendinizi su tasarrufuna alıştırırsanız sizden sonra gelecek nesillere temiz su bırakabilirsiniz”dedi. Haber Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.