Anasayfa / Güncel / TARIM BAĞ-KUR PRİMLERİ
DÜŞÜRÜLMELİDİR

TARIM BAĞ-KUR PRİMLERİ
DÜŞÜRÜLMELİDİR

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör Yöre haber gazetesi yazı işleri müdürü Mustafa Tek’e yaptığı açıklamada asgari ücrete gelen zamla birlikte çiftçilerimizin Bağ-Kur pirimlerinin de artırıldığını bildirerek bu duruma derhal bir iyileştirme yapılması gerek dedi. Sarıkaya Ziraat Odası başkanı Şevki Güngör yaptığı açıklamada şunları belirtti; “Asgari ücrete gelen artış ile birlikte eş zamanlı olarak çiftçilerimizin tarım Bağ-Kur primleri arttırılarak 1055 TL den 1668 TL’ ye yükseltildi.
Artan mazot, gübre gibi girdi maliyetleri ile birlikte yükselen Bağ-Kur primleri zaten geçim sınırının altına düşen çiftçimizi sosyal güvencesinden de mahrum bırakacaktır.
Çiftçilerimiz işçi ya da memur pozisyonunda olmadığından iş vereni olmadığı için belirlenen primi kendisi ödemek zorunda kalıyor. Eğer müdahale edilmez ise 2022 yılı prim artışı nedeni ile tarımda kayıt dışılık artacak.
Çiftçilerimiz sosyal güvencelerinden mahrum kalacaklardır. Devletimiz Bağ-Kur prim ödemelerinde tarım Bağ-Kur sigortası aylık prim gün sayısı 2008 yılında olduğu gibi 15 güne indirilmelidir. Çiftçilerimizin içinde bulunduğu durumu göz önüne alırsak yarıya düşecek bu miktar bile çok yüksektir. Gerekli düzenlemelerin yapılarak çiftçimizin üzerindeki yük hafifletilmeli ve çiftçinin üretime devam etmesi sağlanmalıdır.” Dedi.
Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

İYİ SEÇİM İLETİŞİM MERKEZİ AÇILIYOR

Çarşamba günü Saat 11:00’da İyi Parti Seçim irtibat bürosu açılıyor. İyi Parti Sarıkaya Belediye Başkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.