Anasayfa / Güncel / UNESCO KALICI LİSTEYE DOĞRU

UNESCO KALICI LİSTEYE DOĞRU

İlçemiz Sarıkaya’da bulunan 2 bin yıllık Roma Hamamı’nın turizme kazandırılması amacıyla başlatılan çevre düzenlemesi çalışmaları devam ediyor. İlçemizde tarihi 2 bin yıl öncesine dayanan ve 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan ‘Kral Kızı’ adıyla da bilinen Basilica Therma Roma Hamamı’nın çevre düzenlemesi sürüyor. Yaklaşık 3 aydır Roma Hamamında devam eden çalışmaları yerinde inceleyip yetkililerden bilgi alan Yozgat Valisi Ziya Polat’a MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yılmaz ve Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel de eşlik etti.
Tarihi Roma Hamamında çevre düzenlemesi çalışmalarının 3 ay önce başladığını söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce hazırlanan çevre düzenlemesi projesi inşaat çalışmaları 3 ay önce başladı ve çalışmalarımız büyük bir titizlikle devam ediyor. 3-4 aya kadar çevre düzenlememizi büyük ölçüde tamamlamış olacağız ve tarihi yapımızı görmeye gelenlere daha sağlıklı ve etkin ziyaret ortamı sunacağız. Çevre düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla ören yerimizde karşılama merkezi, gezi alanı, fotoğraf çekim alanları yer alacak. Amacımız 2 bin yıllık tarihi yapının tanıtımını yaparak turizme kazandırmak. Böylelikle turizm alanında hem büyük bir adım atmış olacağız hem de ülkemizi ve ilimizi dünya çapında tanıtmış olacağız.” Dedi.
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ise Roma Hamamını UNESCO Dünya geçici listesine aldırmayı başardık. Şimdide Kültür Turizm Bakanlığının projesi ile çevre düzenlemesi yapılıyor. Bizim Belediye olarak hedeflerimiz var kısa orta ve uzun vadeli hedefler.
Bunlardan kısa vadeli hedeflerimize ulaştık. Şimdi ise Roma Hamamının çevre düzenlemesi bittikten sonra Orta ve uzun vadeli planlarımızı sırası ile uygulayacağız. Şimdi asıl hedefimiz Roma Hamamımızı UNESCO Kalıcı Dünya mirası listesine aldırmak. Bunun içinde Belediye olarak bütün gayreti sarf edip elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Sarıkaya’nın kurtuluşu olan Roma hamamını UNESCO kalıcı listesine aldırmayı başarırsak Sarıkaya’yı artık kimse tutamaz. Refah seviyesi yüksek ekonomik açıdan kalkınmış bir Sarıkaya bırakırız çocuklarımıza.” Dedi.
Haber Mustafa TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.