Anasayfa / Güncel / ÜRETİCİNİN MERCİMEK İSYANI!

ÜRETİCİNİN MERCİMEK İSYANI!

ÜRETİCİNİN MERCİMEK İSYANI!

 

Sarıkaya Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin üretilen mercimeği düşük fiyattan alınmasına, üretici tepki gösterdi. 2003 yılından sonra çiftçinin mağduriyetini gidermek için bu sene ilk defa mercimek alımı yapan TMO’nin düşük fiyattan aldığı mercimeğe tepki olarak üretici mahsulünü TMO’ne vermeyi durdurdu.

Bankaya ve Kooperatife borcu olduğunu, bunları ödemek için mercimek ektiğini belirte çiftçi Talip Polat,” dört bin liraya yakın elek parası verdik ve mercimeğimizi elettirdik. Buraya getirdik almıyorlar. Bu mercimek tarladan çıkıyor içinde her şey olabilir. Biz borçlarımızı nasıl ödeyeceğiz. Ertelesek ikinci sene biz tohumumuzu neyle alacağız. Ekeceğimiz tohumu, atacağımız gübreyi, tarlayı ekmek için mazotu nereden alacağız. Kooperatif banka artık bize kredide vermez ertelemeden dolayı. Ben dört bin liraya tohum aldım, iki bin liraya mercimek satıyorum ve onu da satamıyorum. On üç bin liraya nohut tohumu aldım iki buçuk liraya satamıyorum. Biz en kısa zamanda durumumuza çare bulunmasını istiyoruz.”dedi.

Sarıkaya’da mercimek alımlarını durdurduklarını durum düzelene kadar TMO’ne çiftçinin mercimek vermeyeceğini belirten Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, “Haşereli mercimek sorunu var dediler biz bu sorunu çözdük. Şimdi bu seferde haşereyi kaldırdılar satışı bıraktılar tamam onu alıyoruz dediler toprağı çörü çöpü bahane ettiler, yüzde iki buçuğu geçtikten sonra alınmaz dediler. yüzde iki buçuk yabancı madde bakkaldan aldığın pirincin içinde, fasulyenin içinde var. Almamak için elinden geleni yapıyorlar. Siyasi merkezin, siyasi yöneticilerin Toprak Mahsulleri Ofisine talimat vererek buradaki kriterleri, genelgesini yükselterek yabancı madde oranını yüzde iki buçuktan, yüzde beş’e çıkartacak bu vatandaşın mercimeğini alacak. Şunu istemiyoruz bu sefer bu sıkıntıyı çözdük kabuğu soyulmuş o kesinlikle mazeret değil. Kabuğu soyulmuşu’da almak zorundalar. Bunu çiftçi çok kolay meydana getirmedi çoluğunun, çocuğunun nafakası.” Dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel’in ilçemize kazandırdığı birçokhizmetin şimdilik sonuncusu olan T.C. Sarıkaya Belediyesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.