Anasayfa / Güncel / YOZGAT MİLLETVEKİLİ AKGÜL’DEN RAKAMLARLA BÜTÇE KONUŞMASI

YOZGAT MİLLETVEKİLİ AKGÜL’DEN RAKAMLARLA BÜTÇE KONUŞMASI

TBMM’de bütçe görüşmeleri devam ediyor.Bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM’de tartışılan 2024 yılı bütçesi üzerinde bugüne değin Yozgatı temsil eden 4 milletvekili içerisinde sadece Ak Parti milletvekili Abdulkadir Akgül söz alarak bir konuşma yaptı.
Hazine ve Maliye Bakanlığının 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunuyla ilgili olarak AK Parti gurubu adına söz alan Yozgat milletvekili Abdulkadir Akgül,bundan önceki bütçelerde olduğu gibi; 2024 yılı bütçesinin de yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı destekleyen bir bütçe olacağını belirterek “ Bu bütçe Türkiye Yüzyılı’nın ilk bütçesi olarak da tarihe geçecektir.”dedi.
2024 yılı bütçe konuşması Ak Parti ve MHP’liler tarafından ilgiyle izlenen Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Ak Partisi hükümetleri döneminde Türk esnafı ve sanatkarlarına sağlanan kredileri rakamlarla açıkladı.
Akgül,bütçe konuşmasında şunları söyledi :
“2002 yılında AK Parti iktidarı dönemi öncesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerden yararlanan esnaf ve sanatkâr sayısı sadece 64 bin ile sınırlıydı ve kullandırılan kredilerin toplamı yalnızca 153 milyon TL idi. 2003 yılı ile 2023 yılı Aralık başına kadar geçen sürede kredilerden yararlananların sayısı 64 bin’den 4.2 milyona çıktı. Kullandırılan kredi tutarı ise 153 Milyon TL’den 441 Milyar 300 Milyon TL rakamına ulaştı.
Bu veriler devletimizin esnaf ve sanatkarlara yönelik pozitif tutumunun en bariz göstergesidir.Esnaf ve sanatkarımız devletimizin destekleriyle güçleniyor ve Güçlü Türkiye’nin yürüyüşünde esnaflarımız her daim ön saflarda yerini alıyor
Pandemi ve Deprem döneminde esnaf ve sanatkarımıza verilen destek boyutlarının geldiği noktayı da sizlerde paylaşmak istiyorum.
Covid-19 başlangıcı olan ve sonrasında yaşadığımız deprem felaketini kapsayan dönemde verilen destek limitleri şu şekilde;
2020 yılında 985bin esnaf ve sanatkarımıza 42Milyar 653 Milyon TL
2021 yılında 245bin esnaf ve sanatkarımıza 33Milyar 150 Milyon TL
2022 yılında 345bin esnaf ve sanatkarımıza 91Milyar 530 Milyon TL
2023 yılında 432bin esnaf ve sanatkarımıza 160Milyar 622 Milyon TL
Hükümetlerimiz dönemi öncesinde destek miktarı 153 milyon TL civarında iken;
2003 yılından 2020 yılına kadar toplam kredi kullanım tutarı 113 Milyar 245 Milyon TL’ye çıkarak destek boyutları artmış,2020 yılından bugüne geçen 4 yıllık süre zarfında ise tarihi bir destek ile 327 Milyar 955 Milyon TL esnaf ve sanatkarlarımızın kullanımına sunulmuştur.
Türkiye’de her 2 esnaftan 1’i devlet katkılı, düşük faizli kredi imkanından faydalanır hale gelmiştir.Deprem nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkarlarımızın kredi ödemeleri faizsiz 1 yıla kadar ertelenmiştir. “Hayata Dönüş Kredisi” ile afet bölgesindeki esnaf ve sanatkarlara 250 bin liraya kadar 12 ayı ödemesiz 60 ay vadeli kredi kullandırılmıştır.Şu an esnaf ve sanatkarlarımıza Hazine ve Maliye Bakanlığımızın desteği Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin kefaleti ve Halk Bank aracılığıyla işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 650 bin TL’ye kadar finansman sağlamaya devam etmektedir.İşyeri ve taşıt alımına yönelik olarak ise 1 Milyon 500 Bin TL’ye kadar yatırım kredisi kullandırılmaktadır.
Yine Bakanlığımız çiftçilerimize yönelik olarak da ciddi destekler vermeye devam etmektedir.
Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla 2023 yılında 1.1 milyon üreticiye yaklaşık 227 Milyar Lira tutarında Hazine faiz destekli kredi kullandırmıştır.Deprem bölgesinden zarar gören üreticilerimizin kullanmış oldukları krediler faizsiz olarak 1 yıl ertelenmiştir.
Bu vesileyle Hazine ve Maliye Bakanlığımıza, Halk Bank ve Ziraat Bankamıza devletimizin güçlü desteklerini çiftçi ve esnaflarımızla buluşturduğu için teşekkür ediyoruz.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 22 yıldır gerçekleştirdiğimiz reformlarla Türkiye Yüzyılı vizyonumuz doğrultusunda yolumuza emin adımlarla ilerliyoruz.
100. yılını şanla ve şerefle kutladığımız Cumhuriyetimizin asırlık birikimini temel alarak yeni ufuklara yelken açıyoruz. Bu vesileyle 2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinin bir kez daha ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum” HABER MERKEZİ

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.