Anasayfa / Güncel / ZİRAAT ODASINDAN SAHTE ZİRAİ İLAÇ UYARISI

ZİRAAT ODASINDAN SAHTE ZİRAİ İLAÇ UYARISI

Sarıkaya Ziraat Odası Başkan Şevki Güngör Sarıkaya’lı çiftçileri uyardı, Güngör; Ziraat odamız kâr amaçsız iktisadi işletmesi tarım marketimiz kaliteli ekonomik Bitki besleyici sıvı gübreler ziraai mücadele ilaçları yem bitkileri ve sebze tohumlarıyla stoklarını tamamlamaya devam ediyor.
İlaç gübre tohum gibi ürünleri ilçemizde bayi olmayan internetten ya da ucuz gösterip köyleri dolaşarak korsan satış yapanlardan almayınız. Piyasada çok fazla sahte ve kalitesiz ürün var. Diyerek Sahte zirai ilaçlar hakkında şu ifadeleri kullandı; “Türkiye’de sahte ve kaçak zirai ilaçların piyasası an itibariyle 2 milyon Euro civarında. İlaçlar Çin’den geliyor, kalitesiz. Bugünlerde internet üzerinden zirai ilaç satışı artış gösterdi ancak bunların içinde ne var, belli değil.” dedi.
Güngör, “Türkiye’de ekonomik öneme sahip 70’in üzerinde kültür bitkisi yetiştirildiğini, bu bitkilerin içinde 500 civarında hastalık etmenli, zararlı ve yabancı ot türü bulunduğunu belirterek, “Bu nedenle birim alandan elde edilen verimin ve kalitenin artırılması için kullanılması gereken girdilerin başında tarım ilacı gelmektedir. Zirai ilaç tüketimi dünyada yıllık 3,5 milyon ton, Türkiye’de ise 60 bin tondur. Ancak bu alanda mücadele edilmesi gereken çok önemli sorunlar var.”
Türkiye’deki yerli firmaların zirai ilaçlarının yüzde 98’inin Çin’den geldiğini belirtti. Son dönemde özellikle internetten zirai ilaç satışında büyük bir artış olduğuna dikkat çeken Güngör, “Bugünlerde belirsiz ilaçların internette satışı arttı. İlaçlar ucuz ama içinde ne var belli değil.” dedi. Sahte ve kaçak ilaçların da önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Güngör, Türkiye’de sahte ve kaçak zirai ilaçların piyasa değerinin 2 milyon euro’ya ulaştığını belirtti. Güngör Sarıkaya ziraat odası marketinde güvenilir zirai ilaçların satıldığını belirterek çiftçileri uyardı. Haber Yasemin Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.