Anasayfa / Spor / ÜNAL BACA TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ DEDİ

ÜNAL BACA TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ DEDİ

Sarıkaya Belediyesi İtfaiye Müdürlü Celal ÜNAL gazetemizi ziyaret ederek kış mevsiminde baca temizliği ve muhtemel baca yangınları hakkında bilgi verdi. Sarıkaya Belediyesi İtfaiye Müdürlü Celal ÜNAL yaklaşan kış mevsimi öncesinde vatandaşlarımızı muhtemel baca yangınları ile karşılaşmamaları konusunda uyardı. Baca yangınlarının ciddi yangınlara sebebiyet verebileceğinin altını çizen Celal ÜNAL, vatandaşlarımızın kesinlikle kış gelmeden baca temizliklerini yaptırmaları gerektiğini belirtti.
Yaklaşan kış mevsimi ile birlikte muhtemel oluşabilecek baca yangınları için Sarıkaya Belediyesi İtfaiye Müdürlü Celal Ünal vatandaşlarımıza uyarılarda bulundu. İtfaiye Müdürü Ünal, özellikle kış mevsiminde veya diğer aylarda yaşanan yangınların büyük bölümünün temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını belirterek, muhtemel baca yangınlarının yaşanmaması için baca temizliğinin yaptırılmasının önemine işaret etti.
“BACA TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR”
İtfaiye Müdürü Ünal yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Baca tıkanıklıkları ve ters esen rüzgarlar nedeniyle bacalar bir zaman sonra çekmemeye başlar ve ehr dönem sobadan sızan gazlardan dolayı birçok vatandaşımız hayatını kaybeder. Karbon monoksit zehirlenmesinin en önemli nedeni karbon içeren yakıtların havalandırması az olan yerlerde yakılması sonucu oluşmasıdır. Bunun için doğalgaz kullanılan doğalgaz sobası ya da kombi gibi araçların kapalı alanlarda bulunmaması ve baca bağlantılarının iyi yapılaması gerekmektedir. Bunların en aza indirilmesi için bacaların nizami ve standartlara uygun bir şekilde yapılması, her yıl muntazam bir şekilde temizlenmesi ve rüzgar gülü vb. ürünlerin takılması gerekmektedir.
“TEMİZLİĞİ KADAR BAKIMI DA ÖNEMLİ”
Bacaların temizliği kadar yıllık bakımlarının da son derece önem arz ettiğinin altını çizen İtfaiye Müdürü Celal Ünal; “Vatandaşlarımız sobalarını veya kaloriferlerini bahar aylarının sonlarına doğru kapatıyor. İçindeki kurum kimyasal madde haline geliyor ve kışın sobaların veya kaloriferlerin yanması ile o madde yanmaya başlıyor ve sonuçta yangına dönüşüyor. İyi bir ısınma, iyi bir baca ve sağlıklı bir çevre için kaliteli yakıt kullanma ile gerçekleşir” diye konuştu.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BAKIR SEMAVERDE ÇAY BAŞKA OLUR

İlçemizde esnaflık yapan Yaser Demirkazık 10 yıldır her ramazanda iş yerinin önünde semaverde çay demleyip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir