Anasayfa / Yozgat / REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. SALİH KARACABEY; “YOZGAT’IN KALKINMASININ LOKOMOTİFİ BOZOK ÜNİVERSİTESİ’DİR”

REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. SALİH KARACABEY; “YOZGAT’IN KALKINMASININ LOKOMOTİFİ BOZOK ÜNİVERSİTESİ’DİR”

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından 14-15 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı başladı. Grand Ser Otel’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştaya Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Oran Kalkınma Kurulu Başkanı ve Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, ORAN Genel Sekreteri Kamil Taşçı, İlçe Belediye Başkan ve Kaymakamları, Daire Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri katıldı.
Bölgenin sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerine, tanıtımına, potansiyeline ve önceliklerine yönelik tavsiyelerde bulunmak üzere gerçekleştirilen çalıştayda Oran Kalkınma Kurulu Başkanı ve Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, şehirle bütünleşen ve Yozgat’ın kalkınmasında önemli bir lokomotif görevi üstlenen Bozok Üniversitesi’nin ilin kalkınmasındaki rolü hakkında dinleyicilere bilgiler aktardı.
“Üniversite İle Kalkınan Bir Yozgat”
Bir yerde gelişmeden ve kalkınmadan söz edebilmesi için insan faktörü ve eğitimin önemli olduğuna vurgu yapan Rektörümüz;
“Bilgiyi üreten insandır. Bilgiyi üretmek için çalışacak olan da iyi yetişmiş insandır. Bir insanın sadece bilgi üretmesi değil. Ürettiği bilgiyi ahlaki değerler ölçüsünde doğru kullanması da önemlidir. Dolayısıyla insanı hem bilgilendirme yönünde hem de bilgisini ahlaki ölçüler içerisinde kullanma yönünde yetiştirmek gerekir. Her ikisi için de üniversite önemli bir insan kaynağıdır.
Dünyanın her yerinde ancak bilim insanlarına önem veren ülkeler kalkınmıştır. Çünkü bilgi ve bilim insanı olmadan ilerleme ve kalkınma mümkün değildir. Bizler kalkınma yolunda ilerlerken öncelikle bilim insanlarına önem vermemiz gerektiğini düşünmek durumundayız. Gerçekten onlarla işbirliği yapmak ve birçok noktada onların fikirlerini almak gereği duymak durumundayız. Üniversite bu açıdan bakınca Yozgat için önemli kaynaktır.” ifadelerini kullandı.
“Bozok Üniversitesi Her Yönüyle Yozgat’a Hizmet Üretecek”
Üniversite olarak gerek Yozgat merkezde gerekse de ilçelerde çeşitli bilimsel çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, yakın zamanda ihtiyaç duyulan diğer alanlarda yeni açacağımız fakültelerle her yönüyle Yozgat’a ve Yozgat insanına hizmet edecek bir üniversite haline geleceğini sözlerine ekledi. Rektörümüz konuşmasının devamında Bozok Üniversitesi’nin bu şehrin bir parçası olduğunu ve bu şehre hizmet etmek için turizmine özellikle arkeolojik kazılarına katkıda bulunmak suretiyle şehrin tarihine, jeotermal kaynaklarını sağlıkta değerlendirmek üzere şehrin sağlık turizmi açısından da gelişmesine önemli katkılar sunacaktır. Biz de üniversite camiası olarak elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

FİZİK TEDAVİ HASTANESİ ADIMLARI ATILIYOR

İlçemize Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi yapılması için şartlar oluşmaya başladı.Sanki Sihirli bir el Fizik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.