Anasayfa / Güncel / Bedelli Askerlik fiyatı belli oldu

Bedelli Askerlik fiyatı belli oldu

Bedelli Askerlik fiyatı belli oldu

Sarıkaya’da bedelli askerlik bekleyenleri ilgilendiren haber nihayet geldi. Bedelli askerlikte yaş 25, ücret 15 bin olarak belirlendi.

24 Haziran Seçimlerinde Ak Parti tarafından verilen vaatte bedelli askerliğin getirileceği açıklanmıştı. Seçimlerin ardından hükümet hemen düğmeye basarak verilen vaadi yerine getirdi. Yozgat’ta yüzlerce kişiyi kapsayacak bu uygulama önümüzde ki günlerde başlayacak.
Kulislerde konuşulan bilgilere göre, bedelli askerlikte yaş sınırı 25, ücret ise 15 bin TL olarak belirlendi.
Milyonlarca kişinin beklediği bedelli askerlik yasasında 25 ve 26 yaşı konuşuluyordu. Ancak sürpriz bir gelişme yaşandı. Buna göre bedelli askerlik teklifinde yaş 25 olurken, ücret ise 15 bin lira olarak belirlendi.
Kulislerde konuşulan son bilgilere göre bedelli askerlik yaşı ve ücreti belli oldu. Bu bilgiler dahilinde 25 yaş ve 15 bin lira kriter olarak belirlendi. Ancak çalışmaların sürdüğü ve bu rakamların değişebileceği öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili Ekim ayını işaret ederek, “Bir kararname ile kökten halledilebilir” mesajı vermişti.
Öte yandan bedelli askerlik 25 yaş ve üzerine getirilirse kapsama askerlik çağındaki yaklaşık 6 milyon kişiden yüzde 93’ü giriyor. Bunlardan 400 bininin yasadan yararlanması ve ücretin 15 bin lira olması halinde de, toplam 6 milyar lira gelir elde edilmesi hedefleniyor. 26 yaş ve üzeri sınırda da, kapsama yüzde 72 giriyor. 30 yaş sınırında ise oran yüzde 22’ye düşüyor.
Hâlen askerlik çağı gelmiş olan 585 bin 210, yoklama kaçağı 570 bin 422, bakaya 56 bin 947, firari 5 bin 772 kişi bulunuyor. 2 milyon 930 bin kişi de askerliğini erteletti. 1 milyon 885 bin 438 kişi ise öğrenci olduğu için askerliğini tecil ettirmiş durumda bulunuyor. 2019 yılında ise silah altına alınacak er sayısı 345 bin 933 olacak. Böylelikle askerlikle ilişkisi olan kişi sayısı toplamı 6 milyon civarına ulaşıyor.

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

AÇIKEL AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel geçtiğimiz günlerde aile çınarları olan babaannesi Meliha Açıkel’i kaybetmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir