Anasayfa / Güncel / KONTROLLÜ NORMALLEŞME

KONTROLLÜ NORMALLEŞME

İlçemizde kontrollü normalleşme dönemine geçilmesinin ardından Dinamik Denetim Modeli kapsamında Korona virüs
denetimleri gerçekleştirildi. Kaymakam Selami Işık beraberinde Sarıkaya Belediye Başkanımız Av. Ömer Açıkel,
Emniyet Müdürü Murat Kundakçı, Jandarma Komutanı Teğmen Mustafa Kızıl esnafları denetleyerek bilgilendirdi.

Ülkemizde geçen hafta Pazartesi gününden itibaren Corona virüs salgınıyla mücadele ‘yerinde karar’ olarak adlandırılan kademeli normalleşme dönemi başladı. Yerinde karar döneminde alınacak kararlar, vaka sayıları, aşı yapılan kişi sayısı ve hastanelerin doluluk oranlarına göre, illere özgü normalleşme adımları atıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek kademeli normalleşme için alınan önlemleri açıkladı.
Kabinenin aldığı karara göre, Koronavirüs haritasında sarı renkte ve Orta riskli iller arasında bulunan Yozgat’ta Salı gününden itibaren ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim ve öğretim faaliyetlerine başladı. Restoran, lokanta ve kafeler % 50 kapasiteyle çalışabilecek. Yeni uygulama ile Yozgat’ta gündüzleri sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırıldı. Ancak tüm ülke genelinde akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam edecek. Bu arada 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kısıtlaması da kaldırılmış olacak.
İç İşler bakanlığının il ve ilçelere gönderdiği genelge ile denetimlerde sıklaştırıldı.
İllerde Valiler ve ilçelerde de Kaymakamların başkanlığında denetimler sıklaştırıldı.
İlçemizde kontrollü normalleşme dönemine geçilmesinin ardından Dinamik Denetim Modeli kapsamında Korona virüs denetimleri gerçekleştirildi.
İlçe Kaymakamı Selami Işık beraberinde Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Emniyet Müdürü Murat Kundakçı, Jandarma Komutanı Teğmen Mustafa Kızıl ile birlikte Koronavürüs (Covid-19) tedbirlerine yönelik gerçekleştirilen denetimlerde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı kontrol edildi.
Yozgat’ın Türkiye Risk Haritasına göre Sarı renkle “orta riskli” iller arasında yer aldığına dikkat çeken, Kaymakam Selami Işık, iş yeri sahiplerinden ve vatandaşlardan kurallara harfiyen uymalarını, sarıdan turuncuya geçmeleri durumunda yeniden yasakların başlayacağı uyarısında bulundu.
Kaymakam Işık iş yerlerini birer birer ziyaret ederek iş yeri sahiplerinin aldığı tedbirleri yakından inceledi. İş yeri girişinde dezenfektan ve görür yerde kutu ile maske olması gerektiğini söyleyen Kaymakam Işık, “Vatandaşın belki de o an maskesi yoktur. Siz iş yerinize gelen müşterilerinize maskesiz içeri girmeyin diyeceksiniz ama o an müşterinizin maskeye ulaşması olanaksız olacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka iş yerinizde görünür ve ulaşması kolay bir yerde maske bulundurmanız gerek. Müşteriniz maskesiz dahi olsa siz hemen müşterinize bir maske verip onu ve kendinizi korumanız gerekir.”dedi.
YÜZ YÜZE EĞİTİM
Düşük ve Yozgat’ın dahil olduğu orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başladı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak , Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak.
RESTORAN VE KAFELER
Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek.
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.
Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde kaldırıldı.
DÜĞÜN VE NİKAHLAR
Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.
Yeni normalleşme sürecinde kısıtlamalar bu şekilde. İlçemizde vaka sayıları serbestleşme ile birlikte artış görüldüğü edinilen bilgiler arasında. Sarı renkten turuncu renge dönmek an meselesi. Eğer tekrar turuncu renge dönersek tekrar yasaklar gelecek. Millet olarak çok zor günler geçiriyoruz. Sosyal mesafe ve maske takmaya özen göstermeye devam etmeliyiz. Nüfus ve covid orantısı hangi ilçede artarsa artsın bunun sonuçlarına Yozgat ili olarak hep beraber katlanacağız. Tedbir önce bireysel başlar. Lütfen dikkatli olalım. M.Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BELEDİYEDEN GERİ DÖNÜŞÜM ATAĞI

Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ve ekibi yine güzel bir projeye daha imza attı. Çağımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir