Anasayfa / Güncel / Şap hastalığı nedeniyle hayvan pazarları kapatıldı

Şap hastalığı nedeniyle hayvan pazarları kapatıldı

Hayvanların ölümüne neden olan şap hastalığı son aylarda etkisini artırınca, Yozgat’ın bazı köylerinde hayvanlar telef oldu. Hastalığa anında müdahale eden ve şap hastalığı ile mücadele çalışmasını hızlandıran İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bazı bölgelerde karantina uygularken, il genelindeki tüm hayvan pazarları da şap tehdidiyle kapatıldı.
İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda gündeme gelen konuyla alakalı Tarım Orman ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda konuyla ilgili bilgilendirme yapıldı.
Raporu okuyan Komisyon Başkanı Bayram Eroğlu, yapılan inceleme neticesinde şap hastalığına neden olan Nepal  alt tipinin daha önce bölgemizde görülmemiş olmasından dolayı, hastalık tespit edilen yerlerde virüsü taşıyan hayvanların bir yerden farklı bir yere naklinin hastalığın ilk nedeni olarak ortaya çıktığını bildirdi.
HASTALIK BEŞ KÖYDE
Komisyon Başkanı Bayram Eroğlu, il merkezinde beş köyde hastalığın tespit edildiğini ve bu köylerin Fakıbeyli, Gökçekışla, Bişek ve Tayip köylerinde başladığını söyledi. Eroğlu, Fakıbeyli, Gökçekışla, Bişek ve Tayip köylerinde hastalığın sönmüş olduğunu ve Kavurgalı Köyü’nde ise hastalığın bitme noktasına geldiğini aktardı.
DEZENFEKSİYON YAPILDI
Tarım Orman ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Bayram Eroğlu, hastalık çıkan ve hastalıktan şüphe edilen işletmelerde zaman geçirilmeden dezenfeksiyon çalışmaları yapıldığını ve yetiştiricilere yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına devam edildiğini aktardı. Bayram Eroğlu, karantina tedbirleri alınarak hayvan giriş-çıkışlarının yasaklandığını ve ilimizde bulunan tüm hayvan pazarlarının geçici süre ile kapatıldığını da bildirdi.
AŞILAMA SÜRÜYOR
Yozgat’ta baş gösteren şap hastalığıyla mücadele kapsamında aşılama çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Bayram Eroğlu, Veteriner Hizmetleri kanunu çerçevesinde bulaşıcı hayvan hastalığı ya da sebebi belli olmayan hayvan ölümleri hakkında il müdürlüğüne gerekli bilgilendirmeyi yapmayan bir yetiştiriciye de para cezası uygulandığını belirtti. Tarım Orman ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Eroğlu, “Bugüne kadar il genelinde toplam 114 bin 314 büyükbaş hayvana şap aşısı uygulandı. Merkezde ise bu sayı 25 bin 671 adet büyükbaş hayvandır” diye konuştu.
Eroğlu, ilgili  ekiplerin tüm imkan ve ekipman ile hazır olarak bekletildiğini ve  şüphe ile ihbar durumunda zaman geçirilmeden müdahale edildiğini de aktardı.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

AÇIKEL AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel geçtiğimiz günlerde aile çınarları olan babaannesi Meliha Açıkel’i kaybetmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir