Anasayfa / İlçeler / BELEDİYE BAŞKANININ SANSÜRÜNÜ KINIYORUZ

BELEDİYE BAŞKANININ SANSÜRÜNÜ KINIYORUZ

Çayıralan Belediye Başkanı Codar,”Cumhuriyet köyü”tanıtım toplantısında Çayıralan Haber Gazetesi muhabirine  ‘Toplantı size kapalı ‘diyerek basın özgürlüğünü engellemek istedi. Çayıralan Belediye Başkanı Codar,”Cumhuriyet köyü”tanıtım toplantısında Çayıralan Haber Gazetesi muhabirine  ‘Toplantı size kapalı ‘diyerek basın özgürlüğünü engellemek istedi.

BELEDİYE BAŞKANININ SANSÜRÜNÜ KINIYORUZ

Çayıralan Haber Gazetesinin Haberine göre; “Sayın Codar, Belediyeyi özel kurumu gibi ve yetkilerini de kişisel reklamları için kullanamazÇayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar’ın 29 Ocak 2020 Çarşamba günü Çayıralan Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlediği  “Cumhuriyet Köyü” tanıtım projesine gazetemiz muhabiri Abdulkerim Aslan’da katılmış, ancak muhabirimiz Belediye Başkanı Sayın Codar’ın sözlü sansürü ile karşı karşıya kalmıştır. Gerek sosyal medya hesabından, gerek sözlü ve gerekse SMS yoluyla kamuoyuna ve basına yaptığı çağrılarla herkesi tanıtım toplantısına davet eden  Belediye Başkanı sayın Ömer Codar, gazetemiz muhabiri Abdulkerim Aslan’a resim çekmemesini ve haber yapmamasını söylemiştir. Muhabirimizin “Toplantı halka ve basına kapalı mı?” sorusuna da “Size kapalı. Sizin haber yapmanızı istemiyorum” şeklinde cevap vermiştir. Bu arada Yozgat’tan davet ettiği yerel bir gazeteciyi de salona konuşlandırdığı görülmüştür.

HATIRLATMAK  İSTİYORUZ ! HANİ, HERKESİN BAŞKANIYDINIZ ..

Çayıralan’da girdiği her ortamda  “ Ben İlçede yaşayan ve her türlü siyasi yapıda ve her türlü görüşe sahip bütün Çayıralan’ın belediye başkanıyım. ” diyen Belediye Başkanı Ömer Codar, bu toplantıda gazetemiz muhabirinin gazetecilik görevini ve basın özgürlüğünü engellemek isteyerek antidemokratik bir eylem sergilemiş ve yerel basın arasında da keyfi  bir uygulama ile ayırımcılık yaparak toplantıyı takip eden hemşehrilerimizi hayrete düşürmüştür.Toplantıda yaşananların ışığında ve bu aşamada sayın Codar’a  bazı hatırlatmalarda ve uyarılarda bulunmak istiyoruz.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASANIN TEMİNATI ALTINDADIR.

 

 

Her gazeteci kamuoyunu ilgilendiren her alandaki açık toplantıları her vatandaş gibi takip etme özgürlüğüne sahiptir. Nitekim basın özgürlüğü Anayasamızın 3.maddesinde yer alan” Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir” hükmü ile  teminat altına alınmıştır. Kamuoyuna ve halka açık toplantılarda gazetecilere yasak uygulama ifade ve girişimleri Anayasaya aykırıdır. Dolaysıyla Belediye Başkanının bu eylemi Anayasayı ihlaldir ve basın özgürlüğünü de engellemektir. Aynı toplantıda Yozgat’tan getirttiği bir basın mensubuna kucak açıp, ilçenin yerel gazetesinin muhabirini toplantıdan dışlamak da ayırımcı, ayıplı ve hukuksuz bir tavırdır.

ÇAYIRALAN HABER ‘PARA KARŞILIĞI’HABER YAPMAZ

Çayıralan kamuoyunun  ve okurlarımızın malumu olduğu gibi; Yozgat Valiliği tarafından Resmi İlan yayınlama hakkına sahip bulunan ÇAYIRALAN HABER gazetemiz  Basın kanununun bütün şartlarını yerine getiren, dağıtımını her hafta muntazaman gerçekleştiren, 300 kişinin okuduğu, internetteki cayiralanhaber. com  Sitemizi de günlük ortalama 500 okuyucunun ziyaret ettiği, bugüne kadar ise 547 bin kişinin izlediği  ilçemizin tek, güvenilir ve basın etik kurallarına azami özen gösteren herkese ve her kesime eşit mesafede yaklaşan  ciddi bir yayın organıdır.İlçemizde 15 yıllık bir mazisi olan ÇAYIRALAN HABER gazetesi, aynı zamanda bugüne kadar Belediye Başkanlarının, Milletvekillerinin ve teşkilat başkanlarının haberlerini para karşılığında yapmayan onurlu bir gazetedir. Biz bilmekteyiz ki ; Basın etik değerlerine sadık gazeteler, para veya rant karşılığında haber yapmaz. Para karşılığında ‘haber’adı altında kendi reklamını yaptıran herhangi bir  kamu ilgilisi ise hem  tüyü bitmedik yetimin hakkını kendi reklamı için kullanmış, hem de yasalara aykırı harcama yapmış olur. Dolaysıyla biz, hiç kimseyle para karşılığında haber alışverişinde bulunamayız. Biz ÇAYIRALAN  HABER  Gazetesi olarak objektif gazeteciliğimizi basın özgürlüğü sınırları ve basın etik  kriterleri içerisinde sürdürmekteyiz.

ÇAYIRALAN HABER KORKULACAK BİR GAZETE DEĞİLDİR

Dürüst gazetecilik anlayışımız vazgeçilmez ilkemizdir. 15 yıllık yayın sürecimizde  sütunlarımızda  yalan, iftira ve hakaret içerikli hiçbir habere yer vermediğimiz  ilçemizdeki tüm okurlarımız tarafından bilinen bir gerçektir. Dolaysıyla gazetemiz endişe edilecek ve korkulacak bir gazete değildir. Bu açıdan  Belediye Başkanı sayın Codar’ın o toplantıda gazetemiz muhabirine karşı menfi bir tavır sergilemesi kabul edilemez bir keyfiyettir. Eğer, sayın başkan muhabirimizin soracağı soruları önlemek için o gün o yola başvurmuşsa yanlış düşünmüş demektir.  Çünki, onun bizden beklediği soruları yeri ve zamanı geldiğinde bu sütunlardan da kamuoyunun huzurunda soracağımızı unutmamalıdır.

GAZETEMİZİ HİÇBİR ZAMAN SANSÜR EDEMEYECEKSİNİZ !

Çayıralan Belediye Başkanının o toplantıda sergilediği  antidemokratik davranışı karşısında kayıtsız kalamayız. Sayın Codar, bundan sonra gazetemize yönelik bu anlamsız  davranışlarını sürdürmesi halinde haksız ve hukuksuz icraatları elbette  kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Gazetemiz,  Türkiye Gazeteciler Cemiyetine üyedir. Sayın Codar’ın bundan sonraki süreçte  durduk yere ürettiği ve üreteceği malum sorunlar, TGC  ve bağlı bulunduğumuz  tüm medya  kuruluşları  yoluyla ulusal medyanın gündemine aktarılacaktır. Ayrıca Başkanın Çayıralandaki gazetemizle ilgili sorunlu yaklaşımlarından  CHP Yozgat İl Başkanı sayın Abdullah Yaşar, CHP Yozgat Milletvekili sayın Ali Keven ve sürekli basın özgürlüğü vurgusu yapan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçtaroğlu da haberdar edilecektir. Ve yine bundan sonra Belediye Başkanının  gazetemize yönelik her türlü negatif davranışları gerektiğinde adli ve idari merciler nezdinde  de tarafımızdan takip edilecektir.Sayın Başkana bir kez daha hatırlatmak istiyoruz :

Basın hürdür ve sansür edilemez..

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

Bayram Tebriği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir