Anasayfa / Resmi İlanlar / TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.

SARIKAYA

İCRA DAİRESİ

2017/129 TLMT.

 

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

 

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO’LU TAŞINMAZIN

Özellikleri       : Satışa konu taşınmaz; tapu kayıtlarına göre; Yozgat ili, Sarıkaya ilçesi, Akbenliçiftliği köyü, Kızıltepe mevkii, 131 ada 27 parselde kayıtlı bulunan 4.282,00 m2 yüzölçümlü tam hisseli Kıraç Tarla nitelikli taşınmazdır.

Bilirkişi raporuna göre; Taşınmaz toprak yapısı olarak kumlu-tınlı yapıda, orta bünyeli ve ortalama %2-3 eğimindedir. Keşif tarihi olan 06/9/2017 itibariyle boş haldedir. Üzerinde herhangi bir kültür bitkisi bulunmamaktadır. Taşınmaz üzerinde uzun yıllar toprak işlemesi yapılmadığı, üzerinde bulunan yabani otlardan ve toprak yapısından anlaşılmıştır. Etrafında sulama kanalı, dere vb.su kaynağı bulunmamakta olup, kuru tarım arazisidir. Köy yerleşim alanına yaklaşık 4.5 km uzaklıktadır.

Taşınmazın konumu, toprak yapısı, sulama durumu ve bölgede oluşan piyasa fiyatları birlikte değerlendirildiğinde ortalama dekar fiyatı 1.100 TL olacağı, buradan hareketle taşınmazın arazi değerinin 4.710,20 TL olacağı bilirkişi tarafından tespit edilmiştir.

Taşınmaz üzerinde ekonomik ömrünü doldurmuş 17 adet kayısı ağaçları bulunmakta olup, söz konusu bu ağaçlar odunluk olarak değerlendirilmiş ve 1.450,00 TL değer biçilmiştir.

Taşınmazın arazi değeri ile üzerindeki ağaçların değeri toplam 6.160,20 TL olarak tespit edilmiştir.

Yüzölçümü     : 4.282 m2                                                                                         İmar Durumu  : Yok

Kıymeti           : 6.160,20 TL                                                                                    KDV Oranı     : %18

Kaydındaki Şerhler    : Tapu kaydındaki gibidir.

  1. Satış Günü : 07/08/2018 günü 10:00 – 10:05 arası
  2. Satış Günü : 12/09/2018 günü 10:00 – 10:05 arası

Satış Yeri        : Sarıkaya Belediye Başkanlığı Mezat Salonu (1. Kat – Kütüphane) –

Sarıkaya/YOZGAT

———————————————————————————————————————–

2 NO’LU TAŞINMAZIN

Özellikleri       : Satışa konu taşınmaz; tapu kayıtlarına göre; Yozgat ili, Sarıkaya ilçesi, Akbenliçiftliği köyü, Büyükdere mevkii, 107 ada 59 parselde kayıtlı bulunan 24.021,00 m2 yüzölçümlü tam hisseli Kıraç Tarla nitelikli taşınmazdır.

Bilirkişi raporuna göre; Taşınmaz toprak yapısı olarak kumlu-tınlı yapıda, hafif kireçli, orta bünyeli ve ortalama %5-7 eğimindedir. Keşif tarihi olan 06/9/2017 itibariyle nadas halindedir. Etrafında sulama kanalı, dere vb.su kaynağı bulunmamakta olup, kuru tarım arazisidir. Köy yerleşim alanına yaklaşık 1.5 km uzaklıktadır.

Taşınmazın konumu, toprak yapısı, sulama durumu ve bölgede oluşan piyasa fiyatları birlikte değerlendirildiğinde ortalama dekar fiyatı 1.200 TL olacağı, buradan hareketle taşınmazın tamamının değerinin 28.825,20 TL olacağı bilirkişi tarafından tespit edilmiştir.

Yüzölçümü     : 24.021 m2                                                                                                                          İmar Durumu            : Yok

Kıymeti           : 28.825,20 TL                                                                                                          KDV Oranı     : %18

Kaydındaki Şerhler    : Tapu kaydındaki gibidir.

  1. Satış Günü : 07/08/2018 günü 10:10 – 10:15 arası
  2. Satış Günü : 12/09/2018 günü 10:10 – 10:15 arası

Satış Yeri        : Sarıkaya Belediye Başkanlığı Mezat Salonu (1. Kat – Kütüphane) –

Sarıkaya/YOZGAT

———————————————————————————————————————–

   Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın  yirmi gün öncesinden,   artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci  günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.  Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,  rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını  ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi (Türk Lirası cinsinden) veya bu miktar kadar milli bir bankanın banka kesin teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,  1/2 tapu harcı ile tahliye ve teslim masrafları alıcıya aittir. Tellaliye harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler (emlak vergisi) ve tapu harcının geri kalan 1/2’si satış bedelinden ödenir.

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup posta gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2017/129 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.19/06/2018

 

 

 

 

Murat KARA

İcra Müdürü

100356

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C. SARIKAYA SULH HUKUK MAHKEMESİ SATIŞ MEMURLUĞU 2021/2 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI Satılmasına karar verilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir