Anasayfa / Sağlık / Katarakt Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Katarakt Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

İnsan gözü de her organımız gibi zamanla yaşlanır. Gözün bu yaşlanma süreci bazen doğal olarak ilerlerken bazen de çok erken yaşlarda olabilir. Katarakt ise günümüzde daha çok 50 ve üzeri yaşlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Peki nedir katarakt?
Katarakt aslında toplum arasında ”Göze Perde İnmesi ” olarakta bilinir. Tıbbi olarakta cam gibi saydam olan göz merceğinin (lensin) şeffaflığını kaybederek (buzlu cam gibi) bulanık görmeye sebep olmasıdır. Yani kişi de katarakt başlangıcı var ise zamanla görüntüsü bulanıklaşacak ve bu ilerleyecektir.
Katarakt belirtileri şunlardır:
Bulanık görme
Gece görüşünde daha çok zorlanma
Işık ve parlamaya karşı hassasiyet
Işığı bakıldığında halkalar görme
Gözlük numaralarında sık sık değişiklik yapılması
Gözlerde solma ve sararma
Tek gözle çifte görme gibi.
Bazen gözde yaralanmalar ve hastalıklar da katarak sebebi olabilir.Diyabet,(şeker hastalığı) travma veya geçirilmiş göz ameliyatları da katarakta neden olan tıbbi durumlardır. Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı da katarakt gelişmesine yol açtığı göz hekimleri tarafından onaylanmaktadır.
Aşağıda ki faktörlerde katarakt riskini artırmaktadır.
Yaşın ilerlemesi ( En önemli faktör)
Diyabet (Şeker Hastalığı)
Aşırı miktarda alkol tüketimi
Güneş ışığına aşırı şekilde maruz kalma
Kataraktlı aileden kalıtsal olma ihtimali
Yüksek tansiyon
Obezite ( Aşırı Şişmanlık )
Göz yaralanması
Göz ameliyatı geçirmiş olma
Sigara kullanılması
Söylediğim gibi günümüzde genel ortalama yaş sınırı 50 ve üzeri olmasına rağmen son yıllarda küçük yaştaki çocuklarda ve gençlerde de karşılaşılan bir rahatsızlık katarakt. Zaman zaman gençlerin ucuz olduğu için tercih ettikleri orijinal olmayan güneş gözlükleri de güneş ışığını süzmeden göze geçirdiği için uzun süreli kullanımlar da katarakt sebebi olabilmektedir.
Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyat ile kalınlaşmış ve işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak yerine yapay bir mercek takılır. Gelişen teknoloji ile katarakt ameliyatları çok kısa sürmekte ve başarılı olunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ticari kâr amaçlı belirli bir bölgeye giderek hasta toplayan hastanelerin oyununa düşmemektir. Bazı hastaneler ilçe köy demeden gezerek hasta toplamakta ve bu hastaları çeşitli bahaneler ile ameliyat etmektedirler. Ne acıdır ki 2010’lu yıllarda Afyon’da böyle bir hastanenin ameliyat ettiği 7 kişi kör olmuştur. Bu durum daha sonra da farklı bölgelerde yaşanmaktadır. Mümkün olduğu kadar güvenilir ve reklam yapmayan kaliteli bir hastane seçilmelidir. Sağlık güvencesi olan her bireyin katarakt ameliyat masrafını SGK karşılamaktadır.

İsmail UYAR Optisyen-
Mevlana Optik / Sarıkaya

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ASTIM KRİZİNE DİKKAT!

Sarıkaya TSM Başkanı Dr. Muhammed İkbal Altındağ, Mevsim geçişlerinde astım hastalarının daha özenli davranması gerektiğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir