Anasayfa / Güncel / HUBUBAT EKİMİ DEVAM EDİYOR

HUBUBAT EKİMİ DEVAM EDİYOR

HUBUBAT EKİMİ DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan İlçemiz’de buğday ve arpa gibi hububat ürünlerinin tohumları toprakla buluşmaya başladı.

Yüksek verim ve bol kazanç umut eden Sarıkaya’da çiftçiler tarlalarını hazırlayıp ekmeye başladılar. Ekiliş işlemleri genellikle modern tarım makineleri ile yapılırken, çiftçilerin bu yıldan beklentileri bol yağmur ve fiyatların tatmin edici bir seviyeye çıkarılarak emeklerinin karşılığını vermesi.

GEÇEN YIL BEREKETİYDİ, BU YIL DA İNŞALLAH
Ekim ayı ile birlikte bu yıl buğday ekimine başlayan çiftçilerden Fatih Açıkgöz, geçen yıl Selimli Köyü bölgesindeki hububat hasatlarının bereketli geçtiğini söyledi. Açıkgöz, “Ekime başladık. 2018 – 2019 sezonu öncelikle hayırlı olsun. Bu yıldan beklentimiz bol yağış ve fiyatların iyi olması. Geçen yıl Köyümüz’de bereketli geçti. Yağışlar çok güzeldi. Nisan, mayıs yağışları çok iyiydi. Bizim için iyi bir sene geçti. Bu sene her sene olduğu gibi dekara Sönmez çeşidinde 22 kilogram buğday, diğer yeni çeşitlerde de 17 kilogram buğday atıyoruz. Gübre olarak da kıraç bölgelerde 19 – 20 kilogram civarında, sulak bölgelerde ise 22 – 23 kilogram taban gübresi atıyoruz” dedi. Tohumu Tarım Kredi Kooparatiflerinden sağladıklarını belirten Fatih Açıkgöz, “Kendimizin önceki yıl hasat ettiği buğdayları kullanıyoruz. Tohumu da kendimiz üretiyoruz. Bu aylar bol yağış bekliyoruz. Bu hafta güzel bir yağmur oldu. Üzerine ekim yapıyoruz. Önceden de ekim yapmıştık. Onlar için de çok iyi oldu.” diye konuştu.

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BELEDİYEDEN GERİ DÖNÜŞÜM ATAĞI

Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ve ekibi yine güzel bir projeye daha imza attı. Çağımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir