Anasayfa / Sarıkaya / OTO PAZARINDA BU HAFTA

OTO PAZARINDA BU HAFTA

Havalar bir türlü ısınmadı gitti. Ama Sarıkaya oto pazarına ilgi bir türlü azalmıyor. Aksine vatandaş oto pazarının kurulmasına son derece memnun olurken, her hafta Sarıkaya oto pazarında araçlar az da olsa el değiştiriyor. Bölgede böyle bir oto pazarı yok. En yakın Kayseri’de var. Bu da elimizdeki imkanı iyi kullanmamız anlamına geliyor. Bazı art niyetli galerici esnafı araçlarını özellikle pazara getirmeyip pazarın değerini düşürmeye çalışsa da Pazar her hafta canlı. Havalar bu ara mevsim dolayısıyla soğuk. Bu yüzden vatandaş ne kadar ilgi gösterse de hava şartlarından dolayı yeterli çoğunluk sağlanamıyor.
Bu hafta yine galerici esnafı Cumartesinden araçlarını getirerek sergiledi. Pazar yeri yine hatırı sayılır seviyede doldu. Katılım az olsa da yine birkaç araç el değiştirdi. Uğur otomotiv sahibi Cemal Koçak Renault marka bir aracını sattı. Aracı ise Menteşe köyünden gurbetçi bir vatandaşımız olan Ömer Kılıç bey satın aldı.
PAZARIN DEĞERİNİ BİLİN
Ömer Kılıç gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; “bu Pazar kuran emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ben gurbetçiyim tatile geldiğimde ya da burada kaldığım süre içerisinde bir araç alayım dedim. Kayseri’ye gidecektim fakat Sarıkaya’da da oto pazarı kurulduğunu öğrendim. Pazar günü köyümden kalkıp Sarıkaya’ya geldim. Biraz gezdikten sonra Renault Fuluance marka bu aracı gördüm. Satıcısının da önceden beri tanıdığım Uğur otomotiv olduğunu duyunca aracı inceledim Cemal Koçak ile ufak bir pazarlıktan sonra aracı aldım. Bizler yaşlı kimseleriz galeri galeri gezemiyoruz. Pazarda her marka model araç var. Sarıkayalı Galerici esnafına tavsiyem pazarı korusunlar kendileri için iyi olur, dışarıdan müşteri gelir. Reklamını iyi yapın, hele biraz havalar ısınsın daha iyi olur”dedi.
HER PAZAR GÜNÜ BURADAYIZ.
Uğur Otomotiv sahibi Cemal Koçak ise “Biz Pazar kuruldu kurulalı elimizdeki araçların hepsini pazara getiriyoruz. Pazarda canlılık olsun istiyoruz. Konuya dar bakmamak lazım hafta içi iş yerime kimse gelmiyor diye pazarı sabota ederlerse ilerde biz kaybederiz. Sarıkaya halkı birbirini tanıyor. Kimden araç alıp satacağını biliyor. Herkesin tanıdığı ahbabı var. Bizim için önemli olan diğer ilçe belde ve hatta illerin müşterilerini Sarıkaya’ya çekmek pazarı ne kadar canlı tutarsak bizim için iyi. Sarıkaya’nın potansiyeli belli. Ayda satılacak alınacak araç belli. Bizim için dışarı müşterisini çekmek önemli. Yani Boğazliyandan, Çayıralandan, Akdağdan, Sorgundan bir vatandaş demeli ki Sarıkaya’da bir oto pazarı var dolup taşıyor. Araç almak için oraya gidelim bir bakarız gezeriz, daha sonrada kaplıcaya girer bir yemek yer geri döneriz. Dedirmemiz lazım. Bakın ne oldu hem galerici esnafı kazandı hem hamamcı hem de lokantacı. Oturup roma hamamına karşıda üç beş çay içtilermi hem çavuş kazanır hem veli.
Oto pazarı deyince sırf Galerici esnafı kendini düşünmesin. Bu olayın genele yayılan bir kazancı var.”dedi.
PİYASADA PARA YOK PAZARI BAHANE ETMESİNLER.
Yine Galerici esnafından Emre Büyükata ile kısa bir sohbet yaptık. Emre Büyükata’ya “Pazar kuruldu kurulalı galerici esnafının iş yerine vatandaş gitmiyormuş , vatandaş galeri yerine Pazardan araç alıp satıyormuş bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz” diye sorduk. Emre Büyükata “Vatandaş mevsim dolayısıyla araç değiştirmiyor. Piyasada zaten para sıkıntısı var, bizim ilçemiz yazın iş yapan bir ilçe, bu yüzden kış ayları zaten galerici esnafı iş yapamıyor yapsa da nadiren. Ama Pazar kuruldu diye galerimiz iş yapmıyor diye bir durum yok. Vatandaş yine gelip araçlarımıza bakıyor. Aracını getirip yine bize satıyor. Yine bizden araç alıyor. Pazarın bize faydası şu, bazı vatandaşlar araç almak aklında yoksa bile pazarı gezerken hoşuna giden bir araç görüyor, kendi aracını da bize takas teklif ediyor, üzerine kalan üç beş bin lirayı da gözü görmüyor. Hem aracını yeniliyor hem de bize bir rızık kapısı açılıyor. Ticaret yapmamıza sebep oluyor. Bizler galerilerimize araçlarımızı çekip bekliyoruz, rızkımız ayağımıza gelsin diyoruz ama pazara aracımızı getirdiğimiz zaman vatandaşın ayağına hizmet vermiş oluyoruz. Rızkımızı arıyoruz. Oto Pazarı havalar ısındıkça adı duyuldukça rabet arttıkça galerici esnafımız diyecek ki bu pazarı iyi ki kurmuşuz, ilçe dışından gelen vatandaşlar sayesinde bir ayda satamadığımız aracı bir haftada satar olduk. Diyecekler.”dedi.
KINIYORUZ
Bizde Yöre Haber ailesi olarak her zaman Sarıkaya oto pazarının destekçisi olmaya devam edeceğiz. Sarıkaya oto pazarının duyulmasında reklamın da ne kadar çaba sarfedeceğimizin bilincindeyiz. Elimizden geleni de yapıyoruz. Sarıkaya oto pazarının devamı için çalışan Sarıkaya galerici esnafına teşekkür ediyor, pazarın dağılması için araçlarını getirmeyen galerici esnafını da kınıyoruz.
Haber M.Tek

 

IMG_6002 IMG_6006 IMG_6011 IMG_6013 IMG_6018 IMG_6023

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GEZEN KÜTÜPHANE
KÖYE İNDİ

Sarıkaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün haberine göre; Küçükçalağıl Okul Müdürümüz Feyzullah ÇELİK Başkanlığında ve Okul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir