Anasayfa / Sağlık / Sarıkaya Devlet Hastanesinde Bir İlk ;Kriyoterapi (Yara Dondurma) Tedavisi Yapılıyor

Sarıkaya Devlet Hastanesinde Bir İlk ;Kriyoterapi (Yara Dondurma) Tedavisi Yapılıyor

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğinebağlı Sarıkaya Devlet Hastanesinde yeni başlayan Üroloji Uzmanı Dr. Erdinç Köse kriyoterapi adı verilen yara dondurma işlemini yapmaya başladı. Sarıkaya Devlet Hastanesinde ilk kez yapılan bu tedavi yöntemi ilgi görüyor.

 

Dr.Köse yaptığı açıklamada; “Kriyoterapi dediğimiz yara dondurma işleminde yarayı dondurarak yok ediyoruz; yakarak yok temekten daha ağrısız ve güvenilir işlemdir. Uyuşturma gerektirmediğinden poliklinik şartlarında yapılabilir. HPV (Human Papilomavirus Enfeksiyonu) virüsü ve MolluscumKontagiosum virüsünün neden olduğu cinsel organlardaki siğil tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Cinsel organlarda çıkan siğiller; Genellikle cinsel ilişki ile bulaşmasına rağmen, direkt temas veya havlu, iç çamaşırı gibi virüsle bulaşık (daha önce virüs ile temasta bulunmuş) eşyalarla da yayılır. Bulaştırıcılığı kısmen düşük olmasına rağmen, bulaştırma süresi tam olarak bilinmemektedir” dedi.

 

Yozgat Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca ise şunları söyledi; “ Sarıkaya Devlet Hastanemize ilk kez bir üroloji uzmanının atanmasından sonra yine Sarıkaya’da ilk kez kriyoterapi tedavisinin yapılması Sarıkaya halkımız için sevindirici, bizler için onur verici bir gelişmedir. Başta Üroloji Uzmanımız Erdinç Köse’ye, ayrıca tüm Sarıkaya Devlet Hastanesi çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

FİZİK TEDAVİ HASTANESİ İSTİYORUZ

İlçemize Fizik Tedavi Rehabilitasyon yüksek okulunun açıldığını bütün Sarıkaya’lılar bilir. Okul öğrenci almaya başlayalı bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.